Hlavní navigace

Stáhněte si svoji kompletní historii vyhledávání na Googlu

15. 5. 2015

Sdílet

 Autor: PCWorld.com
Firma Google přidala do své služby Takeout další možnost, která vám umožní exportovat data z vašeho účtu Google. Nejnovější doplněk je pak snad tím nejdůležitějším – jedná se o možnost stažení historie vašeho vyhledávání na Google.

Kromě elektronické pošty není na vašem účtu Google nic tak zásadního než právě vaše historie vyhledávání. Soubor vámi používaných klíčových slov může odhalit stav vašich osobních vztahů, dá se z něj zjistit, kdy jste byli naposledy nemocní, zda třeba nehledáte novou práci nebo kam plánujete jet na dovolenou.

Pokud nejste vývojáři, pak se svou historií vyhledávání nebudete nic moc zajímavého provádět – jedná se pouze o archiv obsahující kolekci souborů typu JSON. Na druhou stranu je již dnes prakticky jisté, že postupem času určitě bude možné importovat historii vyhledávání z Googlu importovat i do jiných vyhledávačů.

Pojďme se podívat, jak se export historie vyhledávání na Googlu provádí.

Kam se přesunout

Firma Google dosud do rozhraní služby Takeout dosud vyhledávání nepřidala, a proto pokud se chcete k historii vyhledávání, musíte se přesunout na stránku Google Historie, jak bylo poprvé uvedeno na neoficiálním blogu s názvem Google Operating System.

Google Historie

Jakmile se tedy přihlásíte pomocí svého účtu Google do služby Google Historie, pak vpravo nahoře klepněte na ikonku ozubeného kolečka a z nabídky, která se vzápětí objeví, vyberte položku Stáhnout.

 

Před zobrazením historie vyhledávání Google zobrazí několik varování

Následně se zobrazí vyskakovací okno obsahující informace týkající se vašeho archivu. Google v textu upozorňuje uživatele, že se jedná o velmi důležité upozornění, které by si měli přečíst celé. Jinými slovy není to žádné "běžné tlachání" – tento výraz Google ostatně používá všude, kde je nasnadě bezpečnostní riziko, popřípadě riziko narušení soukromí.

Varování se však obecně týká potenciálních bezpečnostních rizik: nemáte stahovat archiv na veřejně přístupné počítače, máte mít tento archiv vždy pod kontrolou a máte chránit svůj účet Google pomocí dvoufázového ověřování, aby nikdo jiný neměl šanci dostat se k vaší historii vyhledávání.

Google dále varuje uživatele i před importem dat do jiné vyhledávací služby, kde je třeba předem zjistit, zda tato nová vyhledávací služba rovněž umožňuje export těchto dat. Jinak by se totiž mohlo snadno stát, že v této nové službě budete muset nechat svá data nechat, a to bez šance je odtud exportovat.

Jakmile se seznámíte se všemi těmito varováními od firmy Google , klepněte ve spodní části okna na tlačítko Vytvořit archiv. Google vytvoří archiv a jakmile bude k dispozici, dá vám o této skutečnosti vědět e-mailem.

Jakmile bude připraven archiv s historií vyhledávání, upozorní vás Google pomocí této zprávy

Doba přípravy tohoto archivu závisí na jeho velikosti. Po příchodu e-mailu si budete moci procházet soubory obsahující historii vašeho vyhledávání. Tyto soubory pak naleznete na Disku Google, nebo si můžete archiv stáhnout přímo z e-mailu.

Root ELK školení

Google na službě Disk Google vytvoří novou složku Takeout, kde budete mít kdykoliv k dispozici vytvořený archiv s historií vyhledávání a odkud si jej samozřejmě můžete kdykoliv stáhnout. Jak jsme ale již zmínili výše, zase tolik tu toho neuvidíte – po otevření souboru HTML, který je součástí archivu, se zobrazí seznam souborů JSON s vaší historií vyhledávání.

A to je asi vše, co se týče možností stažení vaší historie vyhledávání. Nezapomeňte tuto možnost vyzkoušet!