Hlavní navigace

Srovnání tabletů: Apple iPad mini versus Google Nexus 7

1. 1. 2013

Sdílet

 Autor: IDG News Service
Apple po dlouhých dvou letech inovací svého 10palcového iPadu představil i iPad mini. Podívali jsme se na vlastnosti tohoto miniaturního tabletu a srovnali jsme je s vlastnostmi konkurenčního modelu Google Nexus 7. Přinášíme vám srovnávací recenzi těchto dvou modelů.

iPad mini je rivalem Nexusu 7 kvůli své velikosti. Mohli byste tvrdit, že Apple vytvořil iPad právě kvůli tomu, aby konkuroval Googlu. Ať je to pravda či nikoliv, jsou oba tablety srovnatelné.

Apple iPad Mini versus Google Nexus 7: Cena

Google ve chvíli, kdy představil Google Nexus 7, nastavil nové měřítko ceny pro nízkorozpočtové tablety. Model se 16 GB paměti stojí 5 990,- Kč. Cena iPadu mini byla předmětem velkých debat. Před vydáním tabletu se jednalo o velkou neznámou.

Apple iPad mini

Nemysleli jsme si, že Apple stlačí cenu na úroveň Google – a naše domněnky se potvrdily. Nejlevnější iPad mini stojí 8 490,- Kč za 16GB model. To je o přesně o 2 500,- korun více než srovnatelný Nexus 7. Google se navíc chystá udělat Applu škrt přes rozpočet výměnou 16GB modelu za 32GB model za stejnou cenu.

Apple iPad Mini versus Google Nexus 7: Rozměry

S podobnými velikostmi obrazovky jsou tyto dva tablety podobné i z hlediska velikosti a hmotnosti. Nexus 7 je menší se 120 x 199 mm, v porovnání se 135 x 200 mm iPadu mini. Největším rozdílem je zde šířka.

Nicméně jak bylo předpovídáno, je iPad mini tenčí a lehčí než 10,5 milimetru široký a 340 gramů vážící Nexus 7. Tloušťka iPadu mini je pouhých 7,2 mm, hmotnost pak 308 gramů pro model s Wi-Fi. Varianta s Wi-Fi a 4G je pak o 4 gramy těžší.

Apple iPad Mini versus Google Nexus 7: Displej

Zjištění, že displej iPadu mini má 7,9 palce, nebylo žádným překvapením. Tento displej je tak o trochu větší než sedmipalcová obrazovka, kterou nalezneme na Nexusu 7.

Nexus 7 od Google má rozlišení 1 280 x 800 pixelů a iPad mini využívá rozlišení 1 024 x 768, což je stejné rozlišení, jaké má třeba původní iPad a iPad 2, ale na menší obrazovce. Díky tomu má iPad mini poměr stran 4:3 (Google Nexus 16:10).

iPad mini nemá tak detailní obrazovku jako Nexus 7 – jeho hustota pixelů je 163 ppi v porování s 216 ppi Nexusu.

Google Nexus 7

Apple iPad Mini versus Google Nexus 7: Procesor

Google Nexus 7 je vybaven čtyřjádrovým čipem nVidia Tegra 3 s 12jádrovou grafickou jednotkou. iPad mini dostal dvojádrový procesor Apple A5, který byl využit v iPhonu 4S a iPadu 2. Ve druhém zmíněném je tento procesor taktován na 1 GHz.

Pokud jde o specifikace procesoru, je kompetentnejším strojem Nexus 7, na druhou stranu je klíčový k výkonu software, který je procesorem poháněn.

Apple iPad Mini versus Google Nexus 7: Úložiště

Google má k dispozici pouze 8GB a 16GB modely Nexusu 7, přestože se s největší pravděpodobností brzy objeví i 32GB verze. iPad mini zůstává u tradičního schématu Applu – tedy kapacit 16, 32 a 64 GB.

Věcí, kterou mají oba tablety společnou, je chybějící možnost rozšíření vnitřní paměti pomocí microSD karty.

Apple iPad Mini versus Google Nexus 7: Fotoaparáty

Tablet Nexus 7 od Google má pouze dopředu směřující fotoaparát s rozlišením 1,2 megapixely. Stejné rozlišení má fotoaparát, který Apple nazývá FaceTime HD, a který je součástí iPadu mini. Ten však kromě toho nabízí ještě 5megapixelový dozadu směřující fotoaparát iSight.

Apple iPad Mini versus Google Nexus 7: Konektivita

Jedním velkým rozdílem v konektivitě je ten, že iPad mini používá nový Lightning konektor, jenž se začal dodávat na iPhonu 5. Google Nexus 7 využívá microUSB, což má společné s drtivou většinou smartphonů a tabletů s Androidem.

Apple iPad mini Lightning

Jak byste asi očekávali, disponují Nexus 7 i iPad mini integrovanými technologiemi Bluetooth a Wi-Fi, ta druhá je však u iPadu mini dvoupásmová a využívá Channel Bonding. Na druhou stranu nedisponuje iPad mini technologií NFC, zatímco Google Nexus 7 ano.

Řada Nexus 7 neobsahuje 3G model, přestože se proslýchá, že je jeden na cestě. Apple na druhou stranu nabízí i kombinaci Wi-Fi a celulárního modelu, který podporuje 3G a 4G LTE frekvence.

Apple iPad Mini versus Google Nexus 7: Software

Software je oblastí, kde se tyto tablety liší podstatně. iPad mini běží na vlastním operačním systému Applu iOS 6 (se Siri), zatímco tablet Nexus 7 je vybaven nejnovějším Androidem ve verzi 4.1 Jelly Bean.

Apple iPad Mini versus Google Nexus 7: Baterie

Nexus 7 má 16Wh baterii, u níž slibuje 10 hodin životnosti na jedno nabití při surfování na webu s Wi-Fi. Situace s iPadem mini je téměř identická – Apple uvádí 10 hodin surfování na webu s Wi-Fi díky své 16,3Wh baterii.

Verdikt

Přestože cena iPadu mini není vůbec nízká, je tento tablet stále velkým soupeřem pro levnější Nexus 7. Bitva začala.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).