Hlavní navigace

Velké srovnání grafických karet - kategorie high-end

12. 4. 2009

Sdílet

V našem velkém srovnání grafických karet jsme se dostali až na samotný vrchol, kde už cena není důležitým kritériem při rozhodování. Jde především o brutální výkon. A kdo tady boduje?

Velké srovnání grafických karet - kategorie high-end

 

Pravda, za high-end grafické karty by se daly považovat už ty v relaci do sedmi tisíc korun, jimiž jsme se zabývali v předchozím díle našeho velkého speciálu. Ovšem to je dáno zejména aktuálním rychlým vývojem technologií, kdy se ty velmi dobré dají koupit za přijatelné ceny. Výrobci jak čipů, tak karet však nabízejí ještě špičkovější produkty pro ty, kteří musí mít za každých okolností to nejlepší.

Jistě netřeba připomínat, že si za to připlatí o dost více, než by odpovídalo výkonnostnímu či kvalitativnímu nárůstu v porovnání s mainstreamovým segmentem, ale to už je jejich volba. V nesposlední řadě tyto produkty slouží jako určité marketingové taháky. Jak AMD, tak nVidia se vždy budou mít snažit mít ten nejvýkonnější grafický čip, už proto, že tato psychologická výhoda pomáhá prodejům i v ostatních segmentech, ať už je tam situace jakákoliv.

V high-end kategorii se dá skutečně hovořit o grafickém výkonu bez jakýchkoliv kompromisů. Ceny už se tu pohybují kolem deseti tisíc a klidně i nad tuto hranici. Ale i to je oproti minulosti pokrok. Není to tak dávno, kdy nejvýkonnější grafické karty na trhu stály třeba patnáct nebo dvacet tisíc korun. Takových už je dnes opravdové minimum.

Přesto i dnešní top grafické karty v podstatě nemají využití. Jejich výkonností rezervy jsou zkrátka až příliš velké. Pokud o nákupu některého z těchto grafických monster přemýšlíte, měli byste disponovat přinejmenším čtyřiadvacetipalcovým monitorem, ale nejlépe ještě větším. Pro tyto karty je totiž rozlišení 1920x1200 startovní čarou.

 

Zotac GeForce GTX 285

Navzdory očekávání nevyhrává tuto kategorii karta osazená GeForce GTX 295, nýbrž „pouhým" GTX 285. Zotac dokázal vytvořit velmi atraktivní kartu se standardním taktem a jedním gigabajtem VRAM. V herní praxi leží tato karty jen těsně za přetaktovaným Radeonem HD 4870 X2 od MSI. Ovšem zvládá vítězit v ne tak extrémních podmínkách, kde Radeon nevyužije druhý čip. Karta jednoduše profituje z nových ovladačů, které se nVidii povedly více než AMD.

Nacházíme se v nejvyšším segmentu, kde jde především o výkon, tak se připravte, že kartu uslyšíte - naštěstí  však jen ve hrách, nikoliv ve Windows. Po této stránce patří zmíněný produkt k nejlepším v testu. Navíc se dá pořídit už od devíti tisíc korun, a to včetně plných verzí kvalitní hry Race Driver Grid a benchmarku 3D Mark Vantage.

 

MSI N295GTX-M2D1792

Výkonnější grafickou kartu byste dnes hledali těžko. Ačkoliv oficiálně řada výrobců, včetně MSI, karty s čipem GeForce GTX 295 ve svém portfoliu má, v obchodech jsou zatím k vidění  jen zřídka. Podle insiderů z okruhu kolem nVidie se jedná o to, že zdaleka ne všechny vyrobené GT200b čipy, které tyto karty používají ve dvojici vydání, splňují přísné požadavky na energetickou náročnost a teplotu. Ostatně, chladící systém je zde na samotném okraji svých možností. Kartu tak uslyšíte i v běžném provozu ve Windows, to ale ještě nic není. Opravdový ruch nastane například se spuštěnou hrou.

V praxi karta odpovídá své pověsti - ve většině benchmarků vykazovala solidní výsledky i na třicetipalcovém monitoru s rozlišením 2560x1600, a to včetně čtyřnásobného vyhlazování hran. Konkurence se dokáže z hlediska výkonu držet jen do rozlišení 1680x1050, poté už je náskok GeForce GTX 295 nedostižný. Čím vyšší kvalita, tím lepší rozdílový výsledek pro tuto kartu. A pokud by vám ani to nestačilo, můžete si tyto karty koupit dvě, čímž byste dostali de facto čtyři čipy, které pak propojíte do Quad SLI módu.

 

Gainward Rampage 700 Golden Sample Goes Like Hell

Ještě v prosinci loňského roku byly karty s Radeonem HD 4870 X2 těmi nejrychlejšími v grafickém poli. To ale od ledna, kdy přišla GeForce GTX 295, již neplatí. A AMD to má těžké i vůči „dvojce" nVidie, tedy GeForce GTX 285, která je podobně výkonná, ale přinejmenším o tisíc korun levnější. V případě této karty od Gainwardu, která přijde na dvanáct tisíc, je rozdíl ještě markantnější. Zato však dostanete pravděpodobně nejtišší kartu s Radeonem HD 4870, jelikož Gainward zvolil masivní chladící systém o dvou větrácích, který se roztahuje přes tři sloty (takže dva další kromě toho určeného pro grafiku padnou kartě za oběť).

Čip je navíc slušně přetaktován, takže je výkonnější než ostatní podobně vybavené karty. Bohužel, AMD se stále nedokázalo úplně vyrovnat s optimalizací Crossfire, a tak jeho dvoučipové karty neběží úplně ideálně. V některých případech dochází k menšímu, ale protivnému škubání, jindy je zase výkon na úrovni jednočipové karty. Snad se to v další verzi ovladačů povede napravit.

 

EVGA GeForce GTX 285 For the Win

Jak už název napovídá, ani u této karty si výrobce neodpustil výraznější úpravy. Ty se v tomto případě týkají zejména přetaktování, a to až rekordně vysokému. Díky němu se jedná o nejvýkonnější kartu s GeForce GTX 285 čipem na trhu. Oproti těm referenčním nabízí o sedm procent vyšší výkon, ale také o zhruba 25% vyšší cenu. Tak si spočítejte, zda se vám to vyplatí. Na druhou stranu, v této kategorii se už zase tolik nehledí na cenu a tak trochu rozhodují sympatie, emoce a podobné záležitosti. Takže, kdo by rád nejvýkonnější jednočipovou kartu na trhu, má možnost.

MSI R4870X2-T2D2G-OC

Aby nedošlo k nedorozumění - i tato karta je velmi slušná, byť v našem testu skončila na posledním místě. Je dokonce zhruba stejně výkonná jako přetaktovaný Gainward se stejným čipem, a to přesto, že je přetaktovaná o poznání méně. Hodně bodů ale MSI ztratilo kvůli přehnaně agresivnímu chlazení. A to jak ve dvourozměrném provozu pod Windows, tak ve hrách. A cenově to také žádná sláva není.

Závěr

skoleni

Jak už jsme naznačili na začátku - kdo při výběru grafické karty hledí na poměr cena/výkon, a to činí asi většina zákazníků, může považovat tuto kategorii za jakýsi zpestřující výlet. Ovšem, kdo chce za každou cenu nejvýkonnější kusy, asi mu to nerozmluvíme.

GeForce GTX 295 ani Radeon HD 4870 X2 nepovažujeme za nějaké skvosty, jako spíše za místy problematické a silně hučící mašiny. Nejvíce sympatická a výkonnostně nepříliš zaostávající je pro nás jednočipová GeForce GTX 285. Na druhou stranu, tady je zase problém, že není tím nejvýkonnějším produktem vůbec, což tu hraje velkou roli...