Hlavní navigace

Správný čas pro rozšíření operační paměti

23. 5. 2007

Sdílet

Je to k neuvěření, ale opět tu máme dobu, ve které se vyplatí investovat do nových operačních pamětí. Tyto období přicházejí jednou za dva tři roky a jedno z nich je právě zde. 512 MB modul DDR2 667 MHz totiž pořídíte za necelých šest set.

Jenom se podívejte do ceníků svých oblíbených elektronických či kamenných obchodů a zjistíte, že ceny operačních pamětí typu DDR2 klesly velmi významně, mnohdy až o padesát procent. Pokles cen se obvykle dotknul základních modelů taktovaných na frekvencích 533 a 667 MHz při běžných časováních, moduly s 800 MHz a nižším časováním jsou přece jenom ještě luxusní zboží a proto u nich masivní zlevňování nelze očekávat.


Co stojí za tímto razantním snížením cen paměťových modulů? Zaprvé to je převis nabídky nad poptávkou. Ta je způsobena mnoha dokončenými nebo přestavěnými továrnami chrlícími miliony čipů DDR2 měsíčně. Stejně tak pomohla i příroda, že nezpůsobila výrazné škody na továrnách nebo přidružených výrobách. Navíc poté co Samsung dostal před několika měsíci v USA přes prsty za manipulaci trhu, si firmy hodně rozmyslí, zda se vyplatí riskovat a uměle zvyšovat ceny. Často bývalo k pláči číst zprávy o zasažení výrobních linek zemětřesením, přičemž epicentrum se při pohledu na mapu nacházelo stovky kilometrů daleko. Jediný, koho zemětřesení často postihlo byl pouze zákazník, nevěřící jak tiskové prohlášení o zasažení výrobní linky a délce odstávky vyhnalo přes noc ceny jeho vyhlédnutého zboží.

Za druhé to může být nástup procesorů AMD Athlon 64 X2 pro patici AM2 a nových čipsetů Intel 965 a P35, které shodně využívají operační paměti DDR2 s frekvencí 800 MHz. Orientace uživatelů se tak postupně přesouvá na tuto rychlost a starší modely pracující na 533 a 667 MHz již přestávají být v kurzu. Nicméně to neznamená, že rychlost 667 MHz není dostatečná – v mnoha testech a programech se rozdíl mezi 667 MHz při časování CL5 a 800 MHz s CL5 můžeme počítat pouze v několika jednotkách.

Napadá nás ještě jeden důvod, který mohl vést k razantnímu poklesu cen operačních pamětí DDR2 – a to souvislost s operačním systémem Microsoft Windows Vista. Již několik měsíců před uvedením tohoto operačního systému bylo zřejmé, že pro jeho uspokojivý běh bude potřeba mnoho paměti (nyní již víme, že je to minimálně 2 048 MB). Proto zřejmě bylo výrobcům pamětí doporučeno, aby zvýšili produkci pamětí tak, aby stihli pokrýt poptávku ze strany koncových uživatelů, kteří si budou k novému systému „nuceni“ dokoupit minimálně 1 024 MB operační paměti DDR2 (standardem s Windows XP je totiž 1 024 MB). Jelikož ovšem prodeje operačního systému Windows Vista i přes několikanásobné ujišťování špiček Microsoftu nejsou takové, jaké se očekávalo – většína jde na vrub OEM verzí, které jsou na nových počítačích, které upgrade samozřejmě nepotřebují - nutně na trhu musí přebývat nezanedbatelné množství paměťových modulů DDR2. No a těch se výrobci musejí nyní zbavit i za cenu, že jejich marže nebude vysoká.

Ať je nakonec důvod jakýkoliv, pokud jste v posledním půlroce zvažovali po upgrade operačních pamětí, právě nastal ten nejlepší čas. Například cena jednoho modulu Kingston 512 MB DDR2 667 MHz s časováním CL5 vyjde na 522 Kč, gigabytová verze vyjde na 856 Kč a dvojice 1 GB modulů určených pro Dual Channel je k dispozici za velmi pěkných 1 962 Kč.

Jak dlouho tyto ceny vydrží? Pokud nenastane nějaká nepředvídatelná situace v podobě živelné katastrofy, předpokládáme, že výkyvy cen by měl ovlivňovat pouze kurz dolaru a výše marží místních prodejců.

- - Petr Matuška