Hlavní navigace

Spore

1. 12. 2008

Sdílet

Spore – evoluce už čeká Náročná cesta za vyspělou inteligencí začíná v buňkách mikroorganismů. Ze Spor...


Spore – evoluce už čeká Náročná cesta za vyspělou inteligencí začíná v buňkách mikroorganismů.

Ze Spore se během vývoje stal celosvětově známý pojem. Snad každý se na něj musel těšit, jelikož hra za organizmus, který si hýčkáte už od buněčného stavu, je velice lákavá. Bohužel ne všechny části, z nichž se Spore skládá, se povedly na výbornou. Odůvodnění, proč tomu tak je, je jednoduché. Spore totiž není jednotlivá hra – je to slepenec pěti meziher, kterým se ve hře říká „fáze“. Každá z nich je odlišná od těch ostatních jak svou hratelností, tak svou kvalitou. Vezmeme to tedy pěkně od podlahy a všechny vám je trochu přiblížíme.

Jste to, co jíte

Děj hry společně s první fází je odstartován dopadem meteoritu na povrch vámi zvolené planety (konkrétně do oceánu). Ten, ač to není žádný trpaslík, nezpůsobí kompletní vyhynutí stávajícího života na planetě – ba naopak. V jeho útrobách se nacházejí jednobuněčné organizmy, které, jak už jistě tušíte, potřebují vaši pomoc, aby se z nich stala dominantní rasa. Po cestě za tímto „skromným“ cílem je rozhodně třeba růst, a to nejen na tělesné, ale i na mozkové bázi. Je proto nutné žrát všechno, co se vám postaví do cesty – a to se také stane hlavní náplní první fáze. Hned na začátek je však potřeba zmínit, že první a celkově tou nejzávažnější volbou je vaše potravinová orientace. V zásadě buď budete masožravci, nebo vegetariáni.

Vyrážíme do světa

Vaše potvůrka „dostane“ při vstupu do druhé fáze jeden pár nohou a s ním i spoustu dalších povinností. Asi tou nejzásadnější je udržovat si svoje hnízdo a získat nadvládu nad ostatními organizmy, které se osvobodily z mořských okovů. Prestiž můžete získat buď klasickým vyvražděním všeho, co se podívá vašim směrem, nebo mezikmenovými dohodami, či něčím mezi těmito možnostmi. Každopádně za to budete zase získávat nové části těla, nové vlastnosti a nové teritoriální znalosti (planetu si musíte pořádně obhlédnout, když jí chcete vládnout). V případě, že byste se ve hře nějak ztráceli, je pro vás připravena jakási nápověda v podobě úkolů, které vás od této fáze budou provázet až do konce hry a bez problémů vás skrze ní protáhnou.

Můj kmen – má rodina

V kmenové fázi vaše hnízdečko přeroste do mnohem větších rozměrů a s ním narostou i vaše ambice – už vám nejde jenom o přežití, tentokrát už chcete vládnout celému světu. V praxi se tato fáze velmi podobná té minulé. S ostatními kmeny můžete buď vyjednávat, nebo je vyhladit.

Jeden svět, jeden názor

Jako základ v civilizační fázi vám poslouží hlavní město, v němž si navrhnete vlastní budovy, které posléze můžete postavit a ovlivnit tak vývoj budoucích událostí. Pakliže hodláte spíše vyjednávat či strhávat ostatní na svou novou víru, musíte držet své obyvatele v neustálém pocitu štěstí. Toho docílíte stavěním domů a divadel. Pokud si však hodláte ostatní města podmanit silou, zcela jistě si vystačíte s pouhou továrnou. V těch se vyrábějí vámi designované stroje (země, voda, vzduch), které vám velmi pomohou v cestě za vaším cílem.

Ve vesmíru vaše příšerky nikdo neuslyší

Touto fází Spore končí, ovšem její hrací doba zabere tolik času, kolik všechny předešlé fáze dohromady. Jako vesmírní nováčci získáte kosmickou loď. S tou podniknete první meziplanetární krůčky a objevíte nové rasy. Ovládnout galaxii můžete zase diplomacií nebo válkou, ovšem ve zdejším podání je jednodušší diplomacie a následné odkupování planet, jelikož to, co se ze hry vyklube po rozpoutání první mezigalaktické války, vás bude frustrovat ještě hodně dlouho. Ona totiž vesmírná loď je jen jedna a nejdou vytvořit další, které by byly schopny samostatných operací. Je proto nutné pendlovat s lodičkou od planety k planetě a řešit nejrůznější problémy, které se s jistou dávkou pravidelnosti opakují až do doby, kdy začnou člověka těžce otravovat. Řeč je teď o odvracení útoků, zabíjení pirátů, vyhlazování nebezpečných zvířat a podobně.

Jeden pohled nestačí

Vzhledem k casual (tj. zaměřené na příležitostné hráče) povaze je třeba nahlížet na tuto hru z „nehráčského“ pohledu, ale o názor nechceme připravit ani náročnější publikum. Věc se má tak, že pokud jste nároční hráči, Spore vás jednoduše neuspokojí. Principy všech fází, kromě té poslední, jsou tak jednoduché a často se opakují, že si budete říkat, že jste už viděli spoustu lepších her a přitom se o nich tolik nemluvilo. Na druhou stranu pokud milujete Willa Wrighta kvůli tomu, že jste si ve hře The Sims vytvořili vlastního simíka a opečovávali ho až do doby, než se změnil na malou urnu, bude pro vás Spore herní nirvánou, dokud neokusíte záludnosti Vesmírné fáze. Vesmírným dobýváním to Will pohnojil úplně nejvíc. Pro náročnější hráče je v něm hromada opravdu otravných prvků, zatímco pro příležitostné hráče je to celé moc obtížné.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).