Hlavní navigace

Spoluzakladatel Wikipedie otevírá novou encyklopedii - Citizendium

8. 4. 2007

Sdílet

Spoluzakladatel Wikipedie Larry Sanger je šéfredaktorem nové komunitní encyklopedie Citizendium. V rozhovoru poskytnutém našim americkým kolegům vysvětluje co jej vedlo k novému projektu a proč se vzdal některých zásad prosazovaných na Wikipedii

skoleni


Co Citizendium nabízí navíc oproti Wikipedii?

Svět potřebuje k Wikipedii doplněk. Svět potřebuje lepší, spolehlivější veřejně přístupnou encyklopedii. Myslím si, že je pouze malá šance, že Wikipedia změní pravidla, která jsou podle mne příčinou její nedostatečné směrodatnosti. Hodně lidí – a nemyslím tím jen odborníky – přispěli Wikipedii svými znalostmi, a nakonec z toho měli špatný pocit. Problém je, že jejich příspěvky jsou často odmítnuty a je s nimi jednáno nedůstojně.
A proto je nutné místo, které je více přijímající. Wikipedia je otevřená množství hrubých, anonymních lidí, což ovšem ve výsledku přispívá k její uzavřenosti lidem, kteří nechtějí pracovat v takové atmosféře.

Proč měníte filozofii „ignorujme všechna pravidla“, kterou jste tolik prosazoval na Wikipedii?

Jsem tvůrcem pravidla „ignorujme všechna pravidla“ ('ignore all rules') na Wikipedii. Ale zamítl jsem ho pár měsíců poté, co jsem ho z legrace navrhl, protože ho ostatní lidé brali příliš vážně. Původní myšlenkou stojíc za tímto pravidlem bylo, že lidé by se neměli starat o to, zda formát jejich příspěvků je správný a zda dodržují každý detail oficiálních pravidel ještě než napíší první příspěvek.
To jen potvrzuji na Citizendium, kde povzbuzuji lidi, aby byli odvážní, chci, aby jejich pohodlí a motivace byla co nejvyšší, když se nalogují a začnou pracovat. Ve skutečnosti nejsem příznivcem ignorování pravidel, zároveň však nechci být příliš náročný. Je v pořádku, když titulek příspěvku nenapíšete tučným písmem, někdo jiný to opraví, a vy se to naučíte prostě jen tím, že vás někdo opraví. To je co jsem myslel pod „ignorujme všechna pravidla“, ne že se můžete chovat jako pitomec a ostatní to nebude zajímat.

Vytvořil jste Citizendium, abyste nahradil Wikipedii?

Je velmi, velmi nepravděpodobné, že naše existence povede k zániku Wikipedie. Wikipedia má ohromnou energii a velkou skupinu lidí, kteří mají skutečně rádi jí uplatňovanou politiku. Dokud je jednání Wikipedie v mezích zákona a morálních zásad, tak jsem rozhodně pro její pokračování a rozvoj.

Jaké jsem některé z hlavních politik a procesů na Citizendium?

Chceme mít hotové postupy, které nám umožní rychle a snadno postihovat špatné chování. Například nedávno jsme měli případ, kdy jeden profesionální přispěvatel napadl příspěvek jiného profesionála s tím, že tento je nekvalitní. Jeden z našich správců narazil na dotyčnou poznámku, vymazal ji a místo ní vložil text vysvětlující, že máme politiku profesionálního chování a odkaz na stránku s pravidly. Když je někdo hrubý na jiné přispěvatele, tak ho odstraníme a už jsme to několikrát udělali.
Druhou nejdůležitější politikou je zásada skutečných jmen. Chceme po všech našich přispěvatelích, aby používali svá skutečná jména. Myslím si, že tento požadavek má příznivý vliv na úroveň zdvořilosti v projektu, také to zvyšuje důvěryhodnost našich výsledků.

Kdo se dosud rozhodl pracovat pro Citizendium?

Jedná se o velmi různorodé lidi. Od majetných profesorů po velmi chytré teenagery. Mnoho denně přispívajících lidí jsou experti a profesionálové. Na druhou stranu máme i řadu lidí, kteří nejsou zvláštními odborníky na určitý obor. Je to pěkně smíchaná skupinka a tak to se nám to líbí.

- - Alexandr Radecký, Heather Havenstein

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).