Hlavní navigace

Spolupráce na vyšší úrovni

1. 1. 2006

Sdílet

Macromedia Studio 8: po recenzi Flashe v minulém čísle se dnes podíváme na zbytek balíku Macromedia Dreamweawer 8...


Macromedia Studio 8: po recenzi Flashe v minulém čísle se dnes podíváme na zbytek balíku


Macromedia Dreamweawer 8

Program Dreamweaver získal již od první verze v roce 1977 vedoucí místo mezi profesionálními programy pro tvorbu webových prezentací a tuto pozici si nejen udržuje, ale díky komfortní spolupráci s bitmapově orientovaným programem Fireworks a animačním Flashem právě v této osmé verzi výrazně posiluje. Bylo by rovněž těžké hledat srovnatelný produkt jak z hlediska uživatelských možností a efektivity práce, tak i kvality (nejen HTML) kódu.
Množství a zacílení inovací Dreamveaveru se mi zdá v době, kdy řada softwarových firem své produkty spíše oprašuje, aniž by k nim přidávala pro běžnou práci užitečná vylepšení (zvláště pak to platí pro ty, kteří jsou na vrcholu), výjimečné. Vylepšený je samotný editor kódu s kontrolou pro různé internetové prohlížeče; máte možnost updatu webového serveru zabezpečeným FTP protokolem a ukládání na pozadí. Kód je nadmíru přehledný, můžete snadno vkládat komentáře a skrývat ty části, ve kterých momentálně nepracujete. Samostatnou kapitolu tvoří široká a uživatelsky příjemná tvorba CCS stylů. Už to není jen o slepém programování, ale o efektivním využívání práce na dřívějších projektech a spolehlivé vizuální kontrole.
Velký význam má též flexibilní využívání XML dokumentů a částí. Před časem jsme se v jednom projektu rozhodovali, zda pro generování stránek použít komerční editor nebo naprogramovat jednoúčelovou aplikaci. Byl jsem odpůrce "práce na koleně", ale nyní bych s Dreamweaverem měl podstatně více argumentů. Nyní se snadno přejímají a lépe kompilují i práce vytvořené jinými programy. Dříve mi při použití Macromedia Flashe dělalo potíže začlenění hotových animací do webových stránek. Nyní to jde rychle a bez problémů. Detailní práci usnadní možnost zvětšení na 6 400 % (i když tato proklamovaná inovace mi vedle ostatních připadá nevýznamná) a použití vodících linek. Bylo by obsáhlé vypočítávat všechna malá vylepšení, která však v souhrnu dělají z Dreamweaveru (před nímž jsem dříve měl jako neprogramátor značný respekt) příjemného přítele. Potěšila mě například možnost nastavení filtru pro vkládání textu z aplikací Office (stupidně vždy a všude vkládám texty z MS Wordu do Notepadu a odtud pak přes schránku do web editorů).
Pro efektivitu práce má velký význam použití částí kódu (i designu), které jste vytvořili dříve v rámci jiného projektu či jiné zakázky. Zde je Dreamweaver skutečně vítaným pomocníkem. Zkusil jsem předělat starý projekt (z verze 4) do jiného layoutu šlo to snadno. Je možné převzít existující statické stránky a předělat je do moderní víceúrovňové prezentace. Díky použití template, široké vizuální kontrole (např. CCS stylů) a uživatelské přístupnosti se nejedná o program jen pro profesionály z agentur a studií, ale využití nalezne i u firem, které mají vlastní pracovníky (nebo pracovníka) pro tvorbu tištěných a internetových prezentací.

Fireworks 8

Domnívám se, že Fireworks byl profesionální veřejností jako bitmapový editor dosti opomíjen. I já jsem z něho využíval jen nástroj na tvorbu menu pro webové prezentace vytvořené všelijakými "frontovými pagy". Čas strávený učením nových věcí je drahý a vzácný, pokud bříška vašich prstů srostou třeba s Adobe Photoshopem do té míry, že kurzorem ve Windows pohybuje jen vaše představa, těžko akceptujete nějakého jiného prostředníka. A to i přesto, že disponuje některými zdokonalujícími prvky a možnostmi. Pokud však přece jen zvolíte alternativu, pak očekáváte, že bude stejně disponovaná jako váš oblíbený nástroj. Každou odlišnost i kdyby byla světovým úspěchem považujete za slabost a hrubé zanedbání standardu, na který jste si zvykli.
Co je nového? Výrobce uvádí zrychlení práce až o 85 %, zejména u velkých souborů, což nemohu posoudit, protože výkon mého PC se změnil přece jen o něco razantněji. Pro pružnou práci je důležitý FTP klient a díky funkci check-in/check-out může na projektu pracovat více lidí, aniž by hrozilo riziko přepsání.
V oblasti bitmapové grafiky přibylo několik bitmapových efektů, ale jejich paleta se přece jen nevyrovná nabídce Adobe Photoshopu či Corel Photo-paintu. Můžete však připojit jejich plug-iny (v jednom umístění) a po restartu aplikace je bezpečně používat. Přes fotografie můžete kreslit kvalitními tlakově senzitivními nástroji, nebo můžete retušovat barvu či červené oči. Významná je možnost doladit kvalitu písma a použití bezproblémových vícejazyčných znakových sad UNICODE. Pro web je opravdu užitečná možnost přidat do fotografie gradient barvy s procentuálním zeslabením. Automatické geometrické tvary s vodícími body a lepší možností výplně barvou, gradientem nebo texturou usnadní a zrychlí náplň grafického layoutu. Největší výhodou je ovšem spolupráce s Flashem a Dreamweaverem, což ocení majitelé balíku Studio 8. V něm vytvořené menu a grafika při importu neztrácí ze své kvality nic. Oproti starším verzím, které jsem používal dříve, se mi nyní zdá práce ve vrstvách přehlednější a logičtější. Myslím, že Fireworks 8 si nyní zaslouží pozornost nejen jako skvělý tvůrce CCS menu, ale i jako webovému designu nejbližší, efektivní a logicky stavěný editor.

Contribute 3

Přiznám se, že jsem minulým verzím Contribute nevěnoval pozornost možná proto, že buď si stránky vytvoříte sami, nebo zadáváte práci a veškeré úpravy studiu. Contribute je revoluční v tom, že update obsahu ponechává tomu, kdo obsahu nejlépe rozumí tedy pracovníkům firmy. Grafické studio připraví layout, vytvoří první verzi webu, a další změny mohou uživatelé realizovat sami. Když uvážím, jaké nebetyčné náklady představuje vývoj databázových publikačních nástrojů, školení uživatelů a jak obtížná práce to je, pak mi podobná varianta připadá dobře použitelná i pro firmy se značně rozsáhlou prezentací. Podporuje kupříkladu administraci skupin autorů a schvalování dokumentů před prezentací. Stejný software jako pro firmu s tisícem zaměstnanců je pak použitelný i pro update jediné elegantní prezentace živnostníka. Důležité je, že dokáže rovněž měnit obsah stránek vytvořených moderními nástroji.

Flash Paper 2

Součástí Contribute je aplikace Flash Paper 2, která v podobě tiskového driveru slouží k převodu tisknutelných (Office) dokumentů jak do PDF, tak do formátu Flashe. To je něco, o co jsem se dříve s nepatrným úspěchem (díky těžko čitelným malým True-Type fontům) snažil v případě CorelDRAW. Nečekejte, že drobný text ve Flashi bude stejně ostrý jako na obrazovce MS Wordu, ale stránka s 12bodovým písmem vypadá i na 15" monitoru dobře a hlavně je správně česky. Správně česky byl i výstup ATM fontů do formátu Flash (nikoli však do PDF, ale k tomu existují lepší utility). A pro ilustraci, text tohoto článku byl v obou případech komprimován na necelých 70 kB!

Závěrem

Studio 8, balík programů, které samy o sobě stojí za pozornost, není jejich pouhým součtem, ale současným využitím aplikací Flash, Dreamweaver, Fireworks na straně designu a Contribute na straně aktualizace obsahu představuje pro internetové prezentace něco nového. Napadá mě, že jako Macromedia Flash změnil celý internet (ale ani já nejsem šťastný z toho množství vyskakujících reklam), tato čtveřice díky své spolupráci zřejmě ovlivní budoucí tvář netu i samotný byznys tvorby stránek ještě více. Snad nejvíce mě zaujalo, jak se rozšířilo využití programů pro různé skupiny uživatelů.

Macromedia Studio 8 Dreamweawer

PHP5 a ColdFusion MX7
CCS styly
XML
práce s kódem

Fireworks 8
nové funkce a efekty
práce ve vrstvách
použití v Dreamweaveru
Contribute 3/FlashPaper 2
bezvadný výstup textu do PDF
ostrost a sytost menších fontů
K recenzi poskytla firma: Digital Media, s. r. o., www.digitalmedia.cz
Cena: 30 470 Kč (bez DPH)