Hlavní navigace

Spider-Man 3

1. 12. 2008

Sdílet

Podle přírodovědců jsou všichni pavouci "bezobratlí živočichové s osmi nohama patřící do třídy Arachnida." Jak...


Podle přírodovědců jsou všichni pavouci "bezobratlí živočichové s osmi nohama patřící do třídy Arachnida." Jaká hloupost! Kdekdo přece ví, že pavouček štěstíček z New Yorku není bezpáteřný, nohy má dvě a není to Arachnid, ale paparazzi...
Řeč není o nikom jiném než o na první pohled nenápadném klučinovi jménem Peter Parker, který dnes pracuje jako reportér místního plátku. Schopnost fotit celebrity jej ovšem na stránky komiksu, plátna kin a monitory počítačů nedostala. Kdepak! Za světovou proslulost vděčí až své zálibě v poletování mezi mrakodrapy v kostýmu "vypůjčeném" ze Studia kamarád a snování pavoučích sítí na nekalé živly. Nejnověji lze jeho superhrdinné kousky spatřit ve filmu Spider-Man 3 a ještě lépe je na vlastní kůži provozovat ve stejnojmenné hře.
Ta vám na stříbrném podnose předkládá vcelku věrný model New Yorku se všemi významnými dominantami a podobně jako v sérii GTA vám dává svobodu v tom, do čeho se zakousnout. Na výběr jsou jednak příběhové mise, dále různé zpestřující aktivity v podobě bodovaných seskoků z výšky nebo závodů na čas a v neposlední řadě potírání pouličního zločinu. To se takhle pohupujete na tenkém vlákénku nad Times Square nebo se sluníte na špičce Empire State Building, když k vám dolehne houkání policejních sirén, případně křik zoufalého přepadeného jasný signál, že tam dole se něco děje. Akce na lidmi a auty přeplněných ulicích pak může mít podobu jednoduchého zmlácení pachatele, případně složitějšího zastavení prchajícího automobilu a následného zmlácení z vozu vytaženého řidiče. Vůči volání po spravedlnosti každopádně můžete zůstat hluší a dál se věnovat provádění akrobatických kousků, respektive chytání bronzu, obyčejní Newyorčané vás budou mít rádi stále stejně.
Naopak ti neobyčejní zejména členové tří lokálních gangů vás budou pro změnu pořád nenávidět, a ačkoliv je blbnutí mezi věžáky dlouhodobě zábavné, dříve nebo později se střetu s nimi nevyhnete. Hlavní mise zčásti reflektují film, zčásti s ním nemají vůbec nic společného, ale spíše než souvislou dějovou linku tvoří jakýsi slepenec událostí, kterým často schází nějaké vysvětlení. Ale to je vcelku jedno, hlavně, že samotná náplň chutná naprosto skvěle. Může za to neuvěřitelná variabilita a neustálý přísun nových a nových nápadů. Kdo čekal, že se úkoly omezí na pouhý boj, byť skvěle zpracovaný a obsahující spoustou chvatů a hmatů, bude dozajista překvapen. Souboje jsou jen zlomkem toho, co budete v ulicích, budovách, případně stokách provádět. Čekají vás honičky v ulicích, chytání padajících osob, pořizování kompromitujících fotografií, zábavné minihry v podobě deaktivace náloží a řada dalších věcí. Každou chvíli získáte extra bojová komba a ke konci se z vás dokonce stane "černoch" Spidey.
Kromě běžných oponentů narazíte na řadu záporáků, s nímž svedete opravdu velmi tuhé bitvy. Je tu Sandman, Kingpin nebo Venom, ale bohužel také pan Akční sekvence, kdy se hra čas od času přepne na animovanou scénu a vy musíte včas namačkat korespondující klávesy. Normálně je to OK. Ve chvíli, kdy taková věc přijde po tuhém souboji s bossem a jediná chyba vás znovu vrátí do "ringu", se jedná o neskutečný opruz. Dalším tuhým oponentem je paní Kamera, která se s oblibou kouká tam, kam nemá, a zejména v interiérech nabízí přehršel záběrů na okolní zdi. Bezkonkurenčně nejtěžším soupeřem je ovšem H. W. Náročnost. Kdo nemá nadupané PC s GeForce 8800, nechť laskavě zapomene na vysoké detaily a netrhaný obraz. Hra přitom nevypadá kdovíjak úžasně a pomalost je jen důsledkem nulové optimalizace při konverzi z konzol. Na druhou stranu, kdo zmíněné problémy překoná, toho čeká překvapivě hratelná sonda do života oblíbeného hrdiny a to se počítá.Vůči volání po spravedlnosti každopádně můžete zůstat hluší a dál se věnovat provádění akrobatických kousků, respektive chytání bronzu.

Hodnocení 7.1
Žánr: pavoučí akce
Výrobce: Beenox/Treyarch
Vydavatel: Activision
Distributor v ČR: CD Projekt Lokalizace: není
Cena: 999 Kč
Multiplayer: ne
www.sm3thegame.com
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).