Hlavní navigace

Recenze: Soular James - solární elektrárna na zádech

10. 8. 2009

Sdílet

Láká vás myšlenka solárního panelu, který dokáže bez nákladů na elektřinu nabíjet vaše mobilní zařízení a přitom jej budete mít vždy s sebou?

Soular James - solární elektrárna na zádech

 

Batoh Soular James vybavený solárním panelem nás svou nevšední koncepcí zaujal natolik, že jsme jej přizvali do redakčních testů. Chtěli jsme totiž prověřit, jestli je solární energie schopna skutečně vyhovět nárokům náročnějších uživatelů na dobíjení jejich mobilních zařízení nebo zda se jedná o pouhý módní výstřelek, který se chce svézt na současné „green“ vlně.

 

Batoh Soular James

Dříve, než začneme hodnotit funkčnost solárního dobíjecího prvku, si povíme několik zajímavostí o funkční stavbě batohu a jeho mechanických i estetických vlastnostech. Design zřejmě zvolil výrobce tak, aby byl do značné míry univerzální a nikoho neurazil – batoh si tak dokážeme představit jak na zádech teenagera, tak i managera, ovšem ani jeden z nich zřejmě nebude vyloženě nadšen.

Již samotná přítomnost solárního panelu na zádech však zaručeně vyvolá vlnu dotazů od přátel a známých. Vnitřní prostor batohu je rozdělen do dvou oddělení, přičemž to větší, vybavené přepážkou, může sloužit i k přenášení notebooku. To však příliš nedoporučujeme, neboť zde zcela chybí jakákoli forma vyztužení bočních stran nebo podlahy. Menší kapsa je uzpůsobena pro transport dobíjených zařízení, navíc se zde nachází také několik užitečných přihrádek. Jako výrazný nedostatek hodnotíme zpracování těžkého gumového ucha batohu, jež při razantnějších pohybech nepříjemně obtěžuje na krku a zádech. Materiál, z něhož byl celý batoh vyroben, je velmi odolný vůči vnějším vlivům, avšak zklamala nás kvalita některých švů, jež nevykázaly potřebnou pevnost.

Elektrická energie získaná solárním panelem míří do kompenzačního akumulátoru s kapacitou 2100 mAh, kde se shromažďuje a v případě potřeby slouží k dobíjení vašeho mobilního telefonu, iPodu nebo dalších podobných zařízení. Ty lze připojit pomocí některého z devíti dostupných konektorů, jejichž působnost pokrývá většinu známých výrobců mobilních telefonů a dalších zařízení. Pokud byste potřebovali akumulátor v batohu dobít rychle bez přispění slunečních paprsků, dostanete jako příjemný bonus k dispozici univerzální síťovou nabíječku.

 

Batoh Soular James

V průběhu testu jsme po dobu jednoho týdne denně výhradně prostřednictvím solární energie dobíjeli dva intenzivně využívané mobilní telefony – baterie se vždy během necelých dvou hodin dobila na maximum – z tohoto pohledu se tedy uživatelé nemusejí obávat, že by jejich solární studánka zcela vyschla v tu nejméně vhodnou chvíli.  Pokud však disponujete opravdu žíznivým zařízením, které chcete v batohu dobíjet, určitě nebude od věci si  vnitřní baterii v batohu jednou za čas dobít z přiložené síťové nabíječky.

Poněkud rozladěni jsme byli pouze z pevnosti zapojení konektorů, které propojují solární panel s baterií a následně s dobíjeným zařízením. Pokud necháte batoh ležet v klidu na stole, je vše v pořádku, ale jakmile chcete dobíjet za chůze, objevují se problémy s propojením jednotlivých částí dobíjecího řetězce – konektory u námi testovaného kusu totiž nebyly právě stabilní a měly tendenci se rozpojovat.


Verdikt:

Soular James nás mile překvapil funkčností solárního dobíjecího systému, za konkurencí v podobě běžných batohů však poněkud pokulhává v oblasti technického zpracování, zejména kvalita švů a ucho batohu by mohly být řešeny rozhodně lépe.

Hodnocení: 65%

skoleni

Cena: 3 133 Kč  s DPH

Záruka: 24 měsíců

Zapůjčil: Quentin spol. s r.o.


Vlastnosti:

Váha: 1,1 kg
Materiál: 1680D nylon
Velikost: 50x34x19 cm
Kapsa na notebook: do 15"
UV a voděodolný: ano
Výkon: 2,4 W
Velikost: 178x130 mm
Spička napětí: 6 V
Špičkový proud: 400 mAh
Typ: Li-ion
Výstupní napětí (max.): 5,5 V
Výstupní proud (max.): 600 mAh
Kapacita: 2100 mAh

Příklad nabíjecích časů dle výrobce:

při dobrých slunečních podmínkách
Apple iPod nano: 1-2 hodiny
Apple iPhone 3G: 6 hodin
Nokia 6320: 3-4 hodiny