Hlavní navigace

Sony HDR-CX6EK: nejmenší a nejlehčí HD videokamera na světě

26. 4. 2007

Sdílet

Sony představuje nejmenší a nejlehčí kameru se záznamem na paměťové karty Memory Stick. Kamera zaznamenává data ve formátu AVCHD 1080i, disponuje optickým stabilizátorem a nabízí 10x optický zoom

Tip MIF pravo

Nová videokamera Handycam® HDR-CX6EK, která se vyznačuje atraktivním vzhledem a neuvěřitelně snadným ovládáním, je nejmenší a nejlehčí HD videokamerou na světě (Mezi videokamerami s rozlišením 1080i HD, stav k dubnu 2007 (podle výzkumu Sony). Je také první videokamerou značky Sony využívající přednosti přenosného paměťového média Memory Stick pro ukládání a sdílení zaznamenaných vzpomínek ve vysokém rozlišení High Definition (HD).

Úžasně kompaktní a stylová kamera Handycam® CX6EK neobsahuje žádné kazety, díky ani pevné disky a je vybavena pouze štěrbinou pro kartu Memory Stick. Díky tomu váží pouhých 370g a pohodlně se vám vejde do dlaně.

Videokamera CX6EK pohodlně zaznamenává video soubory v rozlišení HD 1080i a statické snímky v rozlišení 6,1 megapixelu na spolehlivou přenosnou paměťovou kartu Memory Stick. V závislosti na zvoleném režimu obrazové kvality jsou k dispozici až 2 hod 55 minut nepřetržitého záznamu (s volitelnou paměťovou kartou 8GB Memory Stick PRO Duo, režim LP).


Základní údaje, které dnes společnost Sony oznámila, jsou následující:

HDR-CX6EK: nejmenší a nejlehčí HD videokamera na světě*

 • Záznam ve formátu AVCHD 1080i na vyjímatelnou kartu Memory Stick
 • ClearVid CMOS senzor
 • Technologie x.v.Colour
 • Objektiv Carl Zeiss Vario-Sonnar T* s 10násobným optickým zoomem
 • Optický stabilizátor obrazu Super SteadyShot
 • Rychlé prohlížení záznamu díky novým vyhledávacím funkcím
 • Statické snímky o rozlišení až 6,1 megapixelu

Délka záznamu v různých režimech s kartou 2GB
 • AVC HD 15M (XP): cca 15 min
 • AVC HD 9M (HQ): cca 25 min
 • AVC HD 7M (SP): cca 35 min
 • AVC HD 5M (LP): cca 45 min

Délka záznamu v různých režimech s kartou 4GB
 • AVC HD 15M (XP): cca 30 min
 • AVC HD 9M (HQ): cca 55 min
 • AVC HD 7M (SP): cca 1 hod 5 min
 • AVC HD 5M (LP): cca 1 hod 25 min

Délka záznamu v různých režimech s kartou 8GB
 • AVC HD 15M (XP): cca 1 hod
 • AVC HD 9M (HQ): cca 1 hod 55 min
 • AVC HD 7M (SP): cca 2 hod 20 min
 • AVC HD 5M (LP): cca 2 hod 55 minNeobyčejně vysoká kapacita videokamery CX6EK je dána výkonnou kompresní technologií AVCHD, která umožňuje dlouhý záznam ve vynikající kvalitě HD. Kromě efektivní komprese disponuje také funkcí proměnlivého datového toku, která v průběhu natáčení nastavuje optimální kombinaci kvality obrazu a maximálně efektivního využití kapacity paměťového média, aby obraz mohl být uložen v nejvyšší možné kvalitě.

V současné době se nabízí stále více možností, jak si doma vychutnat obraz ve vysokém rozlišení HD. Kameru CX6EK lze pomocí mini-HDMI kabelu (volitelné příslušenství) přímo připojit ke kterémukoli televizoru BRAVIA připravenému na vysoké rozlišení (HD-ready) a užívat si nádherného obrazu v pohodlí svého obývacího pokoje.

Videokamera CX6EK je ideálním řešením pro každého, kdo požaduje nejvyšší kvalitu obrazového záznamu v kombinaci s mobilitou. Skvěle ji využijí i majitelé počítače Sony VAIO** nebo herní konzoly PLAYSTATION®3*** s přímým vstupem pro paměťovou kartu Memory Stick slot.

Nová videokamera CX6EK používá pro záznam dokonale detailního, perfektně prokresleného, vysoce kontrastního a přirozeně vybarveného HD obrazu formát AVCHD.

Senzor ClearVid CMOS společně s procesorem Enhanced Imaging Processor nabízí oproti klasickým CCD čipům vynikající dynamický rozsah a menší rozmazání obrazu. Výjimečně vysoká citlivost s minimálním osvětlením pouhých 2 luxů (se zapnutou funkcí Auto Slow Shutter) umožňuje natáčet i za soumraku nebo ve spoře osvětlených interiérech.

Technologie x.v.Colour založená na novém mezinárodním standardu xvYCC zajišťuje dokonale věrné podání barev. Oproti běžným videokamerám x.v.Colour přibližně zdvojnásobuje rozsah reprodukovatelných barev, takže se jejich podání blíží tomu, co dokáže rozeznat lidské oko. Při přehrávání na některém ze stále širšího okruhu televizorů a přehrávačů kompatibilních s xvYCC (včetně např. nového Sony Blu-ray DBP-S1) jsou barvy díky tomu živé, s výraznou tonalitou, přesněji vykreslenými detaily a větší jasností.

Kamera dále umožňuje pořizování vysoce kvalitních statických snímků v rozlišení až 6,1 megapixelu. V duálním režimu Dual Rec je možné zachytit statické snímky o rozlišení 4,6 megapixelu bez přerušení natáčení videa.

Objektiv Carl Zeiss Vario-Sonnar T* je vybaven 10násobným optickým zoomem, který dokáže přiblížit vzdálené předměty při zachování vynikající ostrosti. Optický stabilizátor obrazu Super SteadyShot se stará o ostré a jasné snímky při fotografování a zajišťuje stabilitu obrazu při natáčení videa v režimu Slow Shutter.

Kamera je vybavena vestavěným mikrofonem pro záznam prostorového zvuku ve formátu Dolby Digital® 5.1, který je nezbytnou podmínkou pro dokonalý požitek při přehrávání HD záznamu na domácím kině.

S kamerou CX6EK je vyhledání správné scény, kterou jste zaznamenali na kartu Memory Stick, nádherně jednoduché a rychlé. Funkce Visual Index rozdělí zaznamenané video na sérii kapitol podle toho, ve kterém místě jste stiskli tlačítko nahrávání. Pro každou kapitolu automaticky vytvoří náhled a zobrazí jej na dotykové obrazovce kamery, abyste v nich mohli snadno orientovat. Tuto funkci doplňuje nová možnost inteligentního indexování, které ještě více urychluje vyhledávání nejlepších momentů po celodenním natáčení.

Funkce Film Roll Index v rámci každé kapitoly automaticky vytvoří indexovací body v intervalu uživatelsky nastavitelném v rozpětí 3 sekund až 5 minut. Stačí pouze stisknout tlačítko Film Roll na těle videokamery. Následně je možné prostřednictvím dotykové obrazovky snadno a rychle najít jakoukoli scénu. Vyhledávání pomocí Film Roll Indexu je možné provádět také na počítači pomocí přiloženého programu Picture Motion Browser.

Vůbec poprvé je u videokamery pro funkci Face Index využita nová technologie detekce obličeje, která zjednodušuje vyhledávání záběrů lidí v souvisle natočeném záznamu – například při natáčení vašich dětí při školní besídce. Videokamera CX6EK v pořízeném záznamu automaticky identifikuje scény obsahující tváře. Tváře jsou zobrazeny ve formě náhledů, takže prohlížení videa a vyhledávání scén s vašimi dětmi nebo jinými osobami je snadné a zábavné – stačí zvolený záběr vybrat prstem na dotykové obrazovce a okamžitě se spustí přehrávání klipu.

Přiložený program Picture Motion Browser dále umožňuje vyhledávání nejvýraznějších scén (Highlight), tj. jasně nasvícených, pestrobarevných scén s lidskými hlasy. Tato funkce je ideální například pro vyhledání záběrů z pláže, od bazénu, z koncertu nebo z jiných výjimečných situací.

A pro ještě větší flexibilitu je k dispozici i funkce Date Index umožňující vyhledávání scén podle data natočení.

K dispozici je celá řada možností, jak ukládat, archivovat a upravovat HD záznam uložený videokamerou CX6EK na paměťovou kartu Memory Stick. Po nainstalování přiloženého software stačí jednoduše kartu Memory Stick vyjmout z videokamery, zasunout do počítače VAIO a pak soubory AVCHD prohlížet, ukládat a upravovat bez jakýchkoli kabelů nebo přenášení mezi disky.

Nejlepších výsledků a nejrychlejšího přenosu mezi videokamerou CX6EK a počítačem VAIO je možné dosáhnout při použití nové paměťové karty Memory Stick PRO-HG Duo.

Přiložená kolébka Handycam Station je vybavena funkcí One Touch Disc Burn pro vypálení disku v jediném kroku. Stačí stisknout tlačítko na dokovací stanici, záznam se přenese z videokamery Handycam® do počítače připojeného pomocí USB kabelu, kde se automaticky vytvoří DVD ve formátu AVCHD.

Data uložená na paměťové kartě Memory Stick lze také bezpečně zálohovat na počítači pomocí inteligentního programu Easy PC Back-up, který automaticky rozpozná a přenese pouze soubory, které doposud nebyly uloženy.

Ze záznamu přeneseného do počítače pomocí přiloženého programu Picture Motion Browser je možné snadno vytvářet vlastní filmy pomocí některého z rozšiřující se nabídky programů kompatibilních s formátem AVCHD.

Video i statické snímky v rozlišení HD lze prohlížet na širokoúhlém 2,7palcovém dotykovém LCD displeji Clear Photo LCD plus, který nabízí vynikající jas, kontrast a věrné podání barev.

Navzdory svým technicky vyspělým funkcím pro záznam i přehrávání obrazu se videokamera CX6EK vyznačuje úžasně jednoduchým ovládáním díky jasným a intuitivním menu a užitečným popisům funkcí, které jsou přímo na displeji. K dispozici je i zjednodušený režim Easy Handycam, který všechna nastavení provádí sám, aby se běžném použití kamery nedalo nic udělat špatně.

Díky pokročilé technologii správy energie Sony STAMINA je možné mezi dvěma nabitími akumulátoru pořídit až 6 hodin nepřetržitého záznamu (s volitelnou baterií NP-FH100).

Videokamera Sony Handycam® CX6EK bude v Evropě v prodeji od července 2007.

Foto: Sony

- - Václav Maletínský