Hlavní navigace

Sony Ericsson T650i

11. 9. 2007

Sdílet

Podaří se tomuto designovému modelu navázat na úspěch legendární T610? I když jde o dobře vypadající a vybavený model, budete to mít v tvrdé konkurenci velmi těžké.

Léta čekání se vyplatila
Nebudeme si nic nalhávat. Sony Ericssonu se na začátku moc nedařilo. Jediný telefon s tímto logem na počátku byl T68i, který byl ovšem „jen“ Ericssonem T68m s jiným logem. Dlouho tento výrobce zápolil sám se sebou a hledal se. Některé telefony byly zajímavé, jiné méně. To, co Sony Ericsson vyneslo z propasti byl legendární model T610 a později T630. Tyto dva telefony vynesly (zejména však T610) Sony Ericssonu velké povědomí a také zisky. Řada T ovšem prakticky na 5 let zmizela z trhu. Nicméně dlouhé čekání se vyplatilo a nástupce je na světě. Pokud znáte předchozí model, jistě uvidíte společné geny. Stejně jako T610, je i T650 rozdělena na dvě části.

Sony Ericsson T610 byl zajímavý, technologiemi „nabušený“ telefon na svou dobu. Nejinak je tomu také u T650i. Na novince však Sony Ericsson zapracoval výrazně zejména na poli designu a T650i představuje jako designovou lahůdku. Měli jsme možnost zúčastnit se oficiálního představení v Miláně, kde Sony Ericsson skupině novinářů z celé Evropy tento telefon netradičně představil.Desing a zpracování
Začněme tedy toliko jmenovaným designem a samotným zpracováním telefonu. Jak jsem již předeslal, bylo navázáno na rozdělení těla telefonu na dvě části. Spodní část je plastová, horní pak z kartáčované oceli. Telefonu to propůjčuje nejen punc exklusivity, ale také vyšší odolnost. Velkou pochvalu zaslouží rozměry telefonu, kde největším plusem je tloušťka 12,5 mm! Není tak problém telefon umístit i do těsných džín. Nicméně i celkově jsou rozměry a hmotnost nejsou vůbec špatné - 104 x 46 x 12.5 mm při váze 95 g.

Telefon disponuje systémovým konektorem na levém boku, stejně jako například K550i. Toho je využíváno ve speciálním příslušenstvím.

V balení tak naleznete speciální stojánek určený pro nabíjení mobilního telefonu. Stačí do něj telefon usadit a je na očích. Stojánek i přes svojí nevelkou hmotnost stojí na stole díky speciálnímu materiálu na spodní straně a drží jako přibitý. Celkově se nemohu rozhodnout, jestli je umístění systémového konektoru na boku telefonu výhodou či nikoliv. Pokud např. připojíte headset, telefon se „divně“ drží v ruce. Nicméně možná jsem jen zvyklý na typické řešení a je to otázkou času.

Displej – nejen lepší barvy
Displej je jednou z věcí, na které lze „pět ódy“. Slovy faktů - 1.9“ TFT displej 240 x 320 pixelů s 262 tisíci barev. Pokud srovnáme displej T650i např. s K800i, je vidět věrnější podání barev a hlavně, černá je černá. Rovněž je lepší podsvícení, které na okrajích displeje neprosvítá – je tedy rovnoměrné. Fyzické rozměry displeje jsou o trochu větší než samotného LCD panelu. To vyvolává optický klam a displej tak sám působí většími rozměry. Potěšila mě i výborná čitelnost na přímém slunečním světle, která se často nevidí. Navíc o optimální zobrazení se stará senzor, které podle světelných podmínek nastavuje podsvícení. Oproti starším modelům pracuje o poznání rychleji.

Velkou pochvalu zaslouží ovšem i samotné sklíčko displeje. U většiny mobilů na trhu není sklíčko de facto sklíčkem. Jedná se o plastové „cosi“. Plasty jsou samozřejmě minimálně odolné proti škrábancům a displeje podle toho vypadají. Ve světě hodinek je běžné používání minerálních nebo safírových sklíček, které nabízejí lepší odolnost. Sony Ericsson T650i vsadil na minerální sklo, které nabízí vyšší odolnost než běžné sklo (které v mobilech ale také nenajdeme). Pokud můžeme soudit dle hodinek, je reálná šance, že při rozumném zacházení nebudete mít na displeji ani škrábanec. Kéž by každý nový mobil byl vybaven „alespoň“ minerálním sklíčkem!

Zábava především

Ruku v ruce s designem jde také zábava. Na tu výrobce kladl stejný důraz a tak telefon nabízí několik vychytávek. Jde zejména o podporu speciálních témat (resp. Schémat). Ty nepředstavují pouze obrázek na pozadí displeje a menu, ale komplexní prvek. Nová generace schémat (starší telefony je nepodporují) reaguje například na hodinu – barva či obrázek schématu se mění v závislosti na hodině. Přes den např. ve stylu zelené, večer v barvách modré to je jedna z podob instalovaného tématu. Dle informací budou další témata dokonce reagovat také na roční období. Témata však dále ovlivňují chování klávesnice. Ta disponuje systémem světel, který umožňuje postupné rozsvěcování. Pokud například na displeji padají kostičky, jejich pohyb dále, za hranicemi displeje již naznačují samotné klávesy – velmi nápadité. Tím však možnosti nekončí. Témata umožňují například využít také animací přímo v menu. Největším nedostastkem je tak zatím minimální počet témat, která jsou 100% interaktivní (tzn. Kooperující s klávesnicí). Celkově je témat k dispozici na přes 14, některá jsou statická, jiná mění svůj vzhled podle hodiny.

Budiž světlo
T650i disponuje dalšími světelnými efekty. Na spodní části telefonu se nachází horizontální škvírka, skrze kterou proniká světlo ze dvou diod zelené barvy ( v našem případě). Intenzita a provedení je velmi decentní, naštěstí tedy žádná „matějská“ se nekoná. Diody začnou blikat v případě příchozí SMS zprávy, kterou díky nim nepřehlédnete ani pokud je telefon položen displejem dolů a zvuk je ztlumen. Nejvíce zamrzí, že tento efekt není možné využít také při příchozím hovoru. Určitě by se to hodilo. Uvidíme, třeba v novějším firmware výrobce tuto funkci rozšíří.

Hudba + vyzvánění
Sony Ericsson T650i není hudební telefonem. Na to koneckonců existuje řada Walkman. Tak proč hudbu vůbec zmiňovat? Inu telefon je pro ni poměrně dobře vybaven. Přehrávač hudby je typický, kterým disponuje většina ne-hudebních mobilů Sony Ericsson. Nicméně trochu nečekanou novinkou je headset HPM-75, jehož předchozí model známe právě od Walkmanů. V balení tedy najdete vcelku kvalitní sluchátka a i adapter na 3,5 mm jack. Můžete tak připojit i běžné sluchátka. Navíc díky přítomnosti slotu pro karty MemoryStick Micro M2 (v balení 256 MB) může telefon Walkman přeci jen trochu suplovat. Nechybí ani FM rádio s podporou RDS.

U slotu karty si dovolím kritiku – výměna karty je komplikovaná – je třeba otevřít zadní kryt. Nabízí se otázka, jestli bude uživatel kartu často měnit.
Bez sluchátek má hudbu i vyzvánění na starosti repráček umístění na spodním krytu. Jeho výkon je až obdivuhodný jak po stránce hlasitosti, tak kvality. Pokud je však zakryt, hlasitost klesá závratně. To může činit problém např. při vyzvánění v těsných kalhotách, které mohou repráček „dusit“. Vibrace samozřejmě pomohou hovor či SMS nepřeslechnout.

Klávesnice
O světelných efektech jsme se již zmínili, takže se zaměřme na praktické věci. Z designového pohledu je jistě zajímavé zpracování. Podle diskuzí na webu budí ale obavy z použitelnosti. Naštěstí se jedná o mylný dojem. Diky slušnému rozestupu mezi jednotlivými klávesami nehrozí překlepy. Navíc tuhost všech kláves (i funkčních) je optimální. Jediná výtka tak směřuje opravdu jen k levé funkční klávese, která spouští prohlížeč. Bohužel je spojena s klávesou „zpět“ a nám se pravidelně stávalo, že se omylem spouštěl prohlížeč.

Foťáček
T650i je vybavena 3,2 Mpx foťáčkem, což je slušný základ, který ve spojení s autofocusem nabízí velmi slušnou kvalitu fotek. Bližší představu o možnostech si můžete udělat z přiložených fotek. K „dokonalosti“ snad chybí jen xenonový blesk zastoupený diodou. Pokud se budete držet jednoduchého pravidla – fotit pokud možno při dobrých světelných podmínkách – fotky budou velmi kvalitní. Co si určitě zaslouží pochvalu je spoušť foťáčku, která nabízí optimální tuhost při mačkání a překliky nehrozí. Co bych naopak kritizoval je samotné „tělo objektivu“ jež není ničím kryto. Nabízí se otázka, jestli po delším používání nebude vrchní sklíčko poseto škrábanci. Oceňují antireflexní úpravu.

Spojení se světem
Sony Ericsson T650i je skutečně dobře vybaven. S počítačem ho spojíte skrze Bluetooth nebo USB kabel (v balení). Chybí IrDA, což v dnešní době již jako nevýhodu nevidím. Z datových technologií se nabízí podpora GPRS a UMTS (max. 384 kb/s). Nevadí mi tak ani absence podpory HSDPA jako EDGE, které v Čechách má co nabídnout. UMTS si vychutnáte na mobilu pouze s O2 a ještě na omezených lokacích. EDGE je oproti tomu slušně rozšířené (tragické je pokrytí jen u O2). Nevím přesně proč některé SE telefony EDGE mají (např. W810i) ale většina ne. V sítích UMTS samozřejmě můžete využít videohovorů díky druhé kameře na čelní straně telefonu.

Koupit nekoupit
Sony Ericsson T650i je zajímavý, dobře vybavený telefon, kterému lze vyčíst jen drobnosti. Pokud vám nevadí absence EDGE a líbí se vám desing, můžeme telefon jen doporučit. Specialitky jako odolné sklíčko, proměnlivá témata či speciální stojánek jsou drobnosti, které doplňují celek a tvoří ze T650i zajímavou volbu. Pokud chcete dobře vybavenou stylovku, tak hurá pro T650i :-)