Hlavní navigace

SMS rychlostí světla

1. 9. 2006

Sdílet

Americký Denver hostil v minulých dnech mistrovství v rychlostním psaní SMS. Osmnáctiletý domácí účastník Ben Co...


Americký Denver hostil v minulých dnech mistrovství v rychlostním psaní SMS. Osmnáctiletý domácí účastník Ben Cook zde pokořil dosavadní světový rekord, když se mu podařilo napsat SMS o délce 160 znaků na běžném mobilním telefonu za neuvěřitelných 42,2 sekundy (tedy téměř čtyři znaky za vteřinu). Předchozí držitelkou rekordu byla od loňského roku studentka Kimberly Yeo Sue Fern, jež napsala tutéž zprávu za více než 43 sekund. Aby byla soutěž regulérní, již několik let píší soutěžící vždy stejný text, a to v tomto znění: "The razor-toothed piranhas of the genera Serrasalmus and Pygocentrus are the most ferocious freshwater fish in the world. In reality they seldom attack a human."

T-Mobile mění datové tarify

Od počátku srpna dochází ke změnám ve struktuře datových tarifů v nabídce T-Mobile. Stávající tarif Wap+ se přejmenuje na Surf+, program Email&PDA hledejte pod novým označením Surf&Email+ a konečně poslední z tarifů, Internet+, zůstává beze změny názvu. Pro uživatele však samotné pojmenování tarifu nepochybně mnoho neznamená, zajímá je spíše, jaké služby se pod daným marketingovým názvem skrývají. V tomto případě klade T-Mobile nově důraz zejména na službu Web’n‘walk, jež umožňuje prohlížení webového obsahu na displeji patřičně vybaveného mobilního telefonu nebo smartphonu. Pokud si nainstalujete prohlížeč doporučený operátorem (na bázi Opera mini), můžete ze svého telefonu surfovat po internetu bez omezení dat, a to i v případě, že používáte nejnižší tarif (Surf+) za 118 Kč měsíčně. Jako promo akci dále nabízí T-Mobile dva měsíce používání těchto služeb bez paušálu. Podrobné informace, ceníky a pravidla hledejte přímo na webu T-Mobile.

Telefónica na Slovensku

Výběrové řízení a s ním i pozici třetího mobilního operátora na Slovensku vyhrála společnost Telefónica O2 Slovakia. O licenci v tendru bojovaly ještě firmy Mobilkom Austria a B Four, k nim se však štěstěna tentokrát obrátila zády. Slovenský telekomunikační úřad nyní vydá vítězi výběrového řízení rozhodnutí o přidělení potřebných frekvencí v pásmech GSM (900/1 800 MHz) a také UMTS, a to s působností po dobu dvaceti let na celém území Slovenska.

Telefónica O2, nástupce Eurotelu a Telecomu

K prvnímu červencovému dni společnost Telefónica O2 Czech Republic definitivně převzala sítě Českého Telecomu a Eurotelu Praha a vytvořila tak telekomunikační gigant, který má dohromady přes osm milionů zákazníků s mobilními telefony či pevnými linkami. Zveřejněny byly i výsledky této nově vzniklé skupiny za druhé čtvrtletí, v němž dohromady generovala čistý zisk ve výši 4,3 miliardy Kč. Celkové tržby dosáhly 30,1 miliard Kč.

CDMA pro 85 tisíc

Technologii CDMA, sloužící pro vysokorychlostní mobilní připojení k internetu (až 1 Mb/s), používá již více než 85 tisíc zákazníků. Ve stejném období loňského roku jich přitom bylo 50 tisíc, za uplynulý rok si tím pádem operátor připsal úctyhodných 35 000 nových klientů. Důvodem neustálého růstu zájmu je fakt, že Eurotel (dnes již spíše Telefónica O2) věnuje dlouhodobě pozornost rozširování pokrytí i do oblastí, kde jiná možnost vysokorychlostního připojení k internetu prakticky neexistuje. I přes skeptické názory mnoha uživatelů (kritizována bývá zejména kapacita sítě) je nesporným faktem, že obliba CDMA u nás stále roste.

T-Mobile dává více minut

Pokud si u T-Mobile v období od 1. srpna do konce září zřídíte novou smlouvu s dvouletým úvazkem, získáte od operátora jako dárek desetkrát více minut na volání do pevné sítě a do sítě
T-Mobile. Například k tarifu T 300 můžete jednorázově získat 3 000 minut, které platí po dobu jednoho roku, přičemž je ale můžete provolat až po vyčerpání běžných volných minut. Dalším bonusem je půlroční bezplatné užívání služby Pevná+ (s běžným paušálním poplatkem 58 Kč měsíčně), díky níž je možné volat na pevnou linku za 1,19 Kč za minutu.

Výsledky od Vodafone

Zajímají vás výsledky Vodafone za druhé čtvrtletí 2006? Operátor získal 49 tisíc nových zákazníků, celkem jich měl na konci tohoto období 2,263 milionu. Tarifní zákazníci tvoří 53 % z celkového počtu, což operátorovi zajistilo již počtrnácté za sebou nejvyšší měsíční výnos na zákazníka (ARPU) mezi mobilními operátory v ČR, a to ve výši 674 Kč.

Čtvrtý operátor?

Český telekomunikační úřad se rozhodl projednat možnost příchodu čtvrtého operátora na trh s mobilní komunikací v ČR. V nejbližší budoucnosti proto proběhne analýza, která bude mít za úkol odhalit, zda by čtvrtý operátor dokázal konkurenčnímu prostředí prospět. Předběžné odhady odborníků ale spíše hovoří o tom, že pozice čtvrtého operátora vůči "silné trojce" (T-Mobile, Vodafone a Telefónica O2) by byla natolik slabá, že by se s nejvyšší pravděpodobností nedokázal prosadit.

50 mega žiletek

Motorola se pochlubila, že její kultovní model Razr oslovil již přes 50 milionů uživatelů. Stále to ale není v rámci značky rekordní prodej, v devadesátých letech se totiž americkému výrobci podařilo prodat přes 75 milionů kusů Motoroly StarTac.

1 500 000 000 předplacenek

Podle agentury Informa Telecoms & Media dosáhl v celosvětovém měřítku počet aktivních předplacených SIM karet magické hranice jedné a půl miliardy uživatelů. Celkové kvantum lidí disponujících mobilním telefonem již dnes přesahuje 2,5 miliardy, podíl předplacenkářů tedy činí asi 62 %. Agentura dále předpokládá, že se podíl zákazníků s předplacenou kartou vůči celkovému počtu mobilních telefonistů bude nadále zvyšovat. Jako vysvětlení tohoto trendu lze předložit fakt, že nejvíce nových uživatelů pochází z bouřlivě se rozvíjejících zemí, kde obliba paušálních programů není příliš vysoká.

Google Desktop 4 Beta

Čestmír Žák

Google během prázdnin vyrukoval s novou verzí aplikace Google Desktop 4 Beta, která umožňuje přímo z pracovní plochy prohledávat veškerý obsah vašeho počítače a k němu příslušející lokální sítě (např. e-mailové zprávy, texty, tabulky, hudební soubory, fotografie, ale i historii navštívených webů), a to velice rychlým a efektivním způsobem podobně jako funguje Google na internetu. Za tímto účelem program v době nečinnosti počítače indexuje obsah pevného disku, aby byly k dispozici vždy aktuální informace o jeho obsahu. Oblíbili jsme si zejména položku Rychlé vyhledávání, k jejímuž vyvolání stačí dvakrát rychle za sebou stisknout klávesu Ctrl. Google Desktop přichází i s vyhledáváním mezi několika počítači jednoho uživatele, což znamená, že například můžete prohledávat obsah domácího počítače ze svého notebooku. Chcete-li však aktivovat tuto konkrétní funkci, budete si muset zařídit účet Google (http://www.google.com/accounts). Díky všem výše uvedeným vlastnostem s Google Desktop prakticky odpadá nutnost ručně organizovat své dokumenty, e-maily nebo záložky s oblíbenými stránkami. Aby byl váš počítač lépe zabezpečen proti činnostem nevítaných návštěvníků, přichází Google Desktop s možností ochrany vyhledávacích funkcí heslem. Jako další z mnoha podporovaných variant bychom rádi zmínili schopnost provázání s Outlookem, což je řešení výrazně usnadňující prohledávání elektronické pošty.
Pokud vás láká možnost používání multifunkčního panelu ve formě lišty na pracovní ploše, budete z Google Desktop patrně nadšeni. Dokáže totiž vybavit vaši plochu desítkami různých nástrojů, jejichž účel se pohybuje od striktně pracovních instrumentů až po zábavné hříčky, přičemž pro vyšší přehlednost jsou jednotlivé nástroje rozčleněny do několika kategorií. V nabídce naleznete například předpověď počasí, televizi, aktuální kurzy akcií, jednoduchý organizér, čtečku RSS, indikátor stavu signálu Wi-Fi, hru PacMan, přehledy zpráv z domova i zahraničí, kalkulačku a mnoho dalších. Tyto tzv. Google Gadgets lze plynule za provozu do panelu integrovat a zase odebírat. Výhodou je, že Google Desktop vám sám doporučí nové moduly gadget podle toho, která témata vás nejvíce zajímají. Například pokud v Googlu nejvíce pracujete s informacemi o filmech, doporučí vám Google Desktop pro vaši pracovní plochu nějaký "movie gadget". Existuje také možnost nahrát nastavení vašeho panelu na server, odkud si je můžete kdykoliv načíst a používat tak svoje oblíbené položky i na více počítačích. celý systém přenosu těchto dat je zabezpečen technologií SSL. Informace o svých preferencích můžete ze serveru Google samozřejmě kdykoliv vymazat, stačí vybrat tuto položku v menu Funkce účtu Google.
V současnosti je Google Desktop k dispozici ve 27 jazykových verzích, výčet podporovaných řečí naštěstí zahrnuje i češtinu. Program lze zdarma stáhnout z adresy http://www.google.com/downloads, přičemž dosahuje velikosti asi 2 MB. K dispozici je verze pro Windows XP a Windows 2000 Service Pack 3 a vyšší. Aplikace požaduje 500 MB volného místa na pevném disku, výrobce také doporučuje v minimální konfiguraci alespoň 256 MB RAM a procesor s kmitočtem 400 MHz. Co se stability týče, choval se program po celou dobu testu vzorně, jedinou výhradu bychom měli k instalaci, při níž jsme zaznamenali tendenci k vyčerpání systémových prostředků a s tím spojené nestabilitě. Proto před spuštěním instalačního procesu raději ostatní aplikace ukončete a uložte si rozpracované projekty.
Na závěr bychom rádi dodali, že pro správce sítě nabízí Google Desktop verzi "for Enterprise" se schopností snadné instalace v celé firemní síti. Toto řešení usnadňuje vyhledávání na konkrétním počítači v kombinaci s intranetem. Vývojáři aplikací se mohou v případě zájmu zapojit do tvorby nových "gadgets", za tímto účelem Google uvolnil prostředí Google Desktop API.