Hlavní navigace

Sličný fotografický zen

1. 3. 2006

Sdílet

Creative Zen Sleek Photo: potěšte své uši a oči S ohledem na to, jak nabitým bitevním polem je trh s velkokapaci...


Creative Zen Sleek Photo: potěšte své uši a oči


S ohledem na to, jak nabitým bitevním polem je trh s velkokapacitními MP3 přehrávači, se trochu divíme, že k nám tak dlouho nezavítal žádný přístroj spolčenosti Creative, jejíhož harddiskového Nomada jsme kdysi testovali jako vůbec první vlaštovku tohoto segmentu.
Doba opravdu pokročila, je zde řada nových funkcí (některé jsou navíc dokonce užitečné a praktické), takže alespoň budeme mít o čem psát. Souboj mezi Creativem a Applem na poli MP3 přehrávačů je zábavné sledovat. Creative je vynalezl, Apple dodal touchpad, Apple přidal barevný displej s možností prohlížet fotografie, Creative si jej vypůjčil. Kde to skončí, těžko říct bitvu asi vyhrají marketingoví čarodějové, období rytířů výkonu je již minulostí. Prodává hlavně reklama a slevy v hypermarketech. Nám naštěstí přísluší hodnotit hlavně opravdové výkony a najít výhody a nevýhody, které by zákazník ze zavřené krabice či reklamy nezjistil.
Design přehrávače nám připadá jako kombinace přístrojů se střední kapacitou, Zenů Micro a starších Zenů Touch. Z prvně jmenovaných pochází rozložení ovládacích tlačítek, z druhých velikost (59 x 101 x 17,1 mm, hmotnost 157 gramů), bílá barva a kapacita. Námi testovaný Zen Sleek Photo obsahuje 20GB disk, na který lze tentokrát kromě hudebních souborů (podpora formátů MP3, WMA a WAV) ukládat i obrázky, vlastní nahrávky, nahrávky vestavěného rádia a o dost jednodušeji než dříve i jakákoliv počítačová data.
Pocit z ovládání je individuální, těžko objektivně hodnotitelná veličina. V tomto případě máme chuť vytknout hlavně absenci potvrzovacího tlačítka, místo nějž slouží poklepání na touchpadovou část ovladače. Okolní tlačítka jsou velká, příjemná a v kapse těžko rozlišitelná, ale touchpad má pouze tři úrovně citlivosti a se zmrzlými prsty ho lze ovládat těžko navíc když musíte při každém potvrzení klepat na plošku, která má tendenci měnit výběr. To naštve především při výběru autora či alba, ve skladbách se už nějak posunete tlačítky vpřed a vzad. Z ovládání jsme tedy mírně rozpačití. Pravda je, že jsme měli dost času se s přístrojem seznámit a potom už to šlo lépe, ale o přesnosti nemůže být řeč.
Asi nejvýraznějším prvkem přehrávače je krásný barevný 1,7palcový OLED displej s rozlišením 160 x 128 bodů a 262 tisíci barev. Je čitelný i za jasného dne, i když nejlepší prohlížení fotografií je samozřejmě mimo dosah slunečního svitu. V porovnání s OLED displeji, které jsme měli možnost spatřit u ostatních přehrávačů, je tento skutečně nadstandardní.
Fotografie se stejně jako hudební soubory přesouvají do přehrávače pomocí dodaného softwaru, který je sice zase o něco lepší než býval, ale stále dosti rozpínavý a složitý. Fotografie přetáhnete snadno, ale udělat pořádek v gigabajtech hudby je záležitost na dlouhé večery. Tedy pokud nemáte všechny skladby pečlivě otagované již na počítači, to ale budete muset udělat s jiným softwarem. Ten dodávaný neumí tagovat hromadně skladby umístěné na disku PC, jen ty v přehrávači, ty ale tou dobou již leží na jedné veliké hromadě a těžko se v nich orientujete.
Funkce MP3 přehrávače nás na druhou stranu velmi potěšily. Kromě hudby a obrázků je zde rádio, z nějž lze přímo nahrávat do formátu MP3, a rovněž diktafon. Někoho může potěšit organizér a seznam kontaktů. Největší výhodou je však možnost alokovat kus disku (512 MB až 16 GB) pro "mass storage" úložiště. Při připojení k PC tak nemusíte stahovat ovladače a lze přenášet jakákoliv data, což u předchozích MP3 přehrávačů této značky bylo možné pouze prostřednictvím výše zmíněného košatého softwaru či speciální utility pro windowsovského průzkumníka. Tedy ideální řešení, kdyby nebylo jedné drobnosti, a tou je změněný kabel s proprietárním konektorem (dříve býval klasický malý USB). Chcete-li tedy přehrávač používat na cizím počítači, musíte jej přenášet i s kabelem. Do nového konektoru je přivedeno i napájení, takže pokud chcete přehrávač pouze nabíjet na dovolené, bez USB kabelu se rovněž neobejdete.
Výdrž přehrávače se pohybuje okolo 16 hodin. Testovali jsme v krutých mrazech, takže je možné, že při normální teplotě vydrží více.
Existují-li ještě lidé, kteří si MP3 přehrávač vybírají podle toho, jak hraje, musíme je potěšit, že opravdu skvěle. Na kvalitu zvuku se bylo u Zenů vždy možné spolehnout, ani tento nezklamal. Nepřekvapila dodávaná sluchátka. Nejsou špatná, ale na vážný poslech to není. Měli jsme možnost Sleek připojit na další pecky Creative, konkrétně na modely EP 630 a EP 330, které jsou o něco lepší, ale na referenční sluchátka Koss Pro Porta samozřejmě nemají.
Pokud bychom měli přehrávač stručně charakterizovat, můžeme říci: výborný zvuk a displej, "stylové" ovládání, na které se ale dá zvyknout, rádio, fotky, řada dalších funkcí a poměrně nepřehledný software.

Creative Zen Sleek Photo

kvalita reprodukce a displeje
bohaté funkce
možnost alokovat mass storage
nestandardní konektor
napájení pouze přes zmíněný konektor
chybí tlačítko potvrzení výběru
Cena vč. DPH: 9 000 Kč
K testu zapůjčila firma: Creative, cz.europe.creative.com

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).