Hlavní navigace

Slabší dolar možná sníží ceny počítačů v Evropě

24. 9. 2007

Sdílet

Nedávný pokles dolaru posunul euro až ke kursu 1,40 dolaru za euro. Vzhledem k tomu, že většina počítačových komponent se velkoobchodně prodává za dolary, mohlo by to vést k poklesu cen. Jisté to však není.

cloud21

Americký dolar utrpěl poté, co se Federální výbor pro obchodu na volném trhu (Federal Open Market Committee) rozhodl snížit základní úrokovou sazbu pro jednodenní mezibankovní úvěry o půl procenta na 4,75%. Tato úroková míra má silný vliv na všechny úrokové míry, za které si půjčují banky navzájem i mimobankovním subjektům.


Záměrem je povzbudit ekonomiku prostřednictvím levnějších úvěrů, zejména po poklesu trhu s rizikovými hypotékami. Na tuto úrokovou sazbu je vázáno mnoho hypoték poskytnutých americkým domácnostem, tento krok sníží jejich úrokovou zátěž.

Reakce finančních investorů je zřejmá, stahují svůj kapitál do zemí s vyšší úrokovou mírou, což lze v globalizovaném světě poměrně rychle a snadno. Například Británie nabízí 5,75% a Austrálie 6,5%. Evropská centrální banka však udržuje základní úrok na 4,00% a ČR dokonce na velmi nízkých 3,25%, proto nelze čekat příliš krátkodobých aktiv zrovna do eurozóny a Česka.

Nižší úrokové sazby a s tím související pokles dolaru relativně zlevňuje americké exporty, na druhou stranu zdražuje import, cena barelu ropy například ve čtvrtek vzrostla na 83 dolarů, což v zásadě proporcionálně kopíruje oslabení dolaru. V tomto smyslu jsou tak torcju věštěním z křišťálové koule hlášky televizních ekonomických expertů, kteří říkají, že pokles dolaru zlevní ropu dováženou do Česka.

Uplatnit stejný model na výrobce počítačových součástek však automaticky nelze. Naprostá většina jich je vyráběna v jihovýchodní Asii a USA, tedy v oblastech používajících jako mezinárodní platidlo americký dolar, nicméně zatímco producenti ropy mají sílu ovlivnit okamžitě cenu ropy (respektive vzhledem ke krátkodobě dané nabídce a poptávce se tržní cena ihned přizpůsobí), na trhu počítačů panuje mnohem větší konkurence a poptávka i nabídka je mnohem citlivější na cenu.

Oslabení dolaru vůči euru je tedy dobrou zprávou pro obyvatele eurozóny i Česka (kurs koruny totiž v zásadě kopíruje kurs eura vůči ostatním měnám), mají naději, že počítačové součástky zlevní. Alespoň dočasně, dokud výrobci své ceny postupně nepřizpůsobí.

Na druhou stranu to může být planá naděje, prodejci si prostě mohou pokles nákupních cen promítnout to do vyšších marží, zvláště když se neúprosně blíží ono šílené obdobní roku zvané Vánoce.

Ani výrobci nemusí zůstat pozadu, již nejednou jsme měli možnost slyšet jak zemětřesení v této oblasti vyřadilo továrnu z provozu (i když byla na stovky kilometrů vzdálená od jeho dějiště), zrovna v době, kdy ceny na trhu nebyly pro výrobce zrovna nejpříznivější.

Vyprávět by mohl i pan Il Ung Kim (Vice President of marketing for the memory division, Samsung), který se nějakým způsobem tento rok připletl do cesty americkému soudnímu systému a ve věci konspirace a manipulace s trhem (v letech 2001-2002) vedoucí ke zmrazení cen paměťových čipsetů, souhlasil s uznáním viny, 14 měsíci ve vězení a pokutou 250 000 USD. A to byl již šestým exekutivcem Samsungu, který uznal vinu v této aféře okolo udržování vysokých cen pamětí DRAM. Celkem bylo v této antimonopolní žalobě obviněno 18 osob a 4 společnosti. Výsledkem bylo 15 usvědčení a 730 milionů USD na pokutách. Kromě Samsungu to byly Hynix Semiconductor (Jižní) Korea, Infineon Technologies (Německo) a Elpida Memory (Japonsko).

- - Alexandr Radecký, Tomáš Jirásko