Hlavní navigace

Širokoúhlý superzoom Panasonic DMC-FZ18

24. 7. 2007

Sdílet

Společnost Panasonic představila nový kompaktní fotoaparát Lumix DMC-FZ18 se . širokoúhlým objektivem Leica a s rozlišením 8,1 megapixelu.

UI21

Nový model nabízí širokoúhlý objektiv Leica DC VARIO-ELMARIT s 18x optickým superzoomem (odpovídá rozsahu 28 - 504 mm u kinofilmu) se světelností F/2,8 – F/4,2. Tři asférické čočky v kombinaci s dvěma ED čočkami by měly minimalizovat barevnou aberaci, která se občas projevuje u teleskopických objektivů s vysokou světelností. Samozřejmostí je u Lumixu speciální režim Extra Optical Zoom, který prodlouží optický zoom na hodnotu 28,7x při fotografování v rozlišení 3 megapixely. V tomto režimu fotoaparát využívá pouze střední část 8,1megapixelového CCD snímače.


V řešení je zahrnuta rovněž optická stabilizace obrazu MEGA O.I.S. korigující chvění ruky fotografa společně se systémem inteligentního nastavení ISO kompenzuje i druhou nejčastější příčinu rozmazaných snímků – pohyb fotografovaného objektu. Model FZ18 nabízí pro dosažení optimální ostrosti ještě další 3 funkce.Inteligentní volba motivového režimu automaticky nastaví ideální motivový režim podle toho, co se nachází před objektivem. Detekce obličeje dokáže rozpoznat až 15 tváří současně a podle toho pak upravit parametry expozice a ostření. Třetí funkcí je Průběžné ostření (continuous AF) – fotoaparát automaticky průběžně doostřuje, aniž je potřeba namáčknout spoušť, čímž je docíleno téměř okamžité odezvy při fotografování.

Panasonic FZ18 má velký LCD panel s úhlopříčkou 2,5 palce s vysokým rozlišením 207 000 pixelů; velký 0,44“ elektronický hledáček nabízí rozlišení 188 000 pixelů. Při fotografování na prudkém slunci automaticky zvýší jas panelu o 40 %.

Fotoaparát umožňuje nastavit HD rozlišení snímků 1920 x 1080 pixelů, které je pro prezentaci na velkých plazmových či LCD televizorech nejlepší. Vedle standardního videozáznamu v rozlišení VGA (640x480 bodů) umožňuje DMC-FZ18 pořídit i videosekvence ve formátu 16:9 s rozlišením 848x480 bodů a frekvencí 30 snímků za sekundu.

V České republice se digitální fotoaparát Panasonic Lumix DMC-FZ18 objeví na podzim. Doporučená maloobchodní cena zatím nebyla stanovena.

- - Tomáš Jirásko