Hlavní navigace

Šest jader od Intelu

24. 2. 2008

Sdílet

Společnost Intel ještě letos navýší počet jader ve svých procesorech. Nebude to však osm, které má přinést architektura Nehalem, nýbrž pouze "šest" procesorových jader v jednom čipu.

UI21

Intel podle oficiálních vyjádření plánuje architekturu Nehalem na druhou polovinu letošního roku. Segment serverů si však žádá stále výkonnější a výkonnější komponenty, Intel proto chce těmto společnostem čekání ušetřit a uvést ještě před Nehalemem šestijádrové procesory. Ty budou podobně jako quadcore slepené ze tří dualcore procesorů a navzájem spojené interní sběrnicí. Nové "hexacore" budou navíc vybavené 16MB L3 vyrovnávací paměti.

Procesory s kódovým označením Dunnington budou samozřejmě postavené na 45nm architektuře Penryn a podle Intelu budou dostupné pouze pro serverové sockety, na desktopový LGA775 prý tyto procesory nebudou. Otázkou jsou také frekvence těchto procesorů, které jistě nebudou lámat rekordy a měly by být něco pod 3GHz.

Zajímavá je také spotřeba, která u těchto procesorů činí 120W, což už je na uchlazení vzduchem opravdu hodně a podobně jako Quadcore procesory bude vhodné použít vodní chlazení (i když i výkonné vzduchové chladiče zde jistě najdou upotřebení).

Otázkou je také cena a přesné datum vydání, které Intel předběžně stanovil na třetí čtvrtletí tohoto roku.

- - Tomáš Šulc