Hlavní navigace

Service Pack 3 pro XP - zvýší výkon

30. 11. 2007

Sdílet

Ačkoliv je Service Pack 3 pouze sbírka oprav vydaných od uveřejnění Service Packu 2 + několik dalších, všimli si betatesteři Microsoftu docela zajímavé věci. Se Service Packem 3 se jim zvýšil výkon počítače.

Service Pack má být zaměřen primárně na zlepšení ochrany před škodlivými programy a spywarem, proto je zvýšení výkonu velké překvapení na které nikdo nedokáže přesně odpovědět "proč". Sám Microsoft se totiž před časem nechal slyšet, že v Service Packu 3 pro Windows XP žádné větší změny neplánuje a ani výkon nehodlá nijak upravovat.


Rozdíl výkonu samozřejmě záleží na dané aplikaci a pohyboval se většinou v řádu jednotek procent. Například v benchmarku Officebench však byl nárůst až 10% ve prospěch chystaného Service Packu 3.

Betatesterům toto odhalení přišlo velmi zajímavé, rozhodli se proto také proklepnout betaverzi chystaného Service Packu 1 pro Windows Vista. Zde však žádný růst výkonu nezaznamenali, i když Vista by to, vzhledem ke stížnostem většiny uživatelů na vysokou hardwarovou náročnost, potřebovala daleko více než Windows XP.

Pokud se tento stav dostane i do finální verze obou Service Packů pro OS Windows, budou mít odpůrci Windows Vista opět o důvod více, proč Visty pomlouvat.

- - Tomáš Šulc