Hlavní navigace

Service Pack 3 pro XP se opozdí

21. 11. 2007

Sdílet

Microsoft uměle zpozdí vydání nového opravného balíku Service Pack 3 pro Windows XP. Proč? Nechce svým vlastním, 6 let starým systémem, konkurovat novějšímu produktu Windows Vista.

MIF21

Základní myšlenka Microsoftu je velmi prostá. Jednoduše zdrží vydání Service Packu pro 6 let staré Windows XP natolik, že napřed vydá Service Pack 1 pro Windows Vista. Ten lidi přesvědčí o tom, že Vista už je vyspělý systém, a přejdou na něj. Teprve pak vydá opravný Service Pack 3 pro XP. K nespokojenosti Microsoftu je v tom několik háčků.


Ten první je, že zatímco u SP1 pro Vistu se včera dostal na betatest další build (viz dřívější zpráva), Service Pack 3 pro XP již nejméně 2 měsíce testuje 15 000 betatesterů a betatest bude během nejbližších týdnu dokončen a SP3 připraven k distibuci. Service Pack 3 tedy bude zřejmě několik měsíců zbytečně ležet ve skladech Microsoftu pod přísným informačním embargem, zatímco betatesteři budou testovat Service Pack 1 a pak čekat, než se SP1 pro Visty na trhu usadí. Teprve pak přijde ta správná chvíle pro vydání Service Packu 3 pro Windows XP.

Pokud však na Service Pack 3 pro XP čekáte jako na spasení, očekáváte příchod DirectX 10 na Windows XP a spousty nových funkcí, budete zklamáni. Ničeho takého se nedočkáte, ono takový DirectX 10 pro XP by bylo téměř nemožné přizpůsobit, vyžadovalo by to přeprogramování téměř poloviny jádra (zdrojový kód, polovina celého operačního systému by se musela přepsat) a Microsoft by to stálo miliony dolarů. Service Pack 3 pro Windows XP má pouze sjednotit těch cca 80 vydaných oprav od vydání Serice Packu 2 a přinést ještě několik dalších, více od něj nečekejte.

Osobně i přesto doufám, že Microsoft vydá Service Pack alespoň do prázdnin příštího roku (podle výše napsané logiky to tak vychází) a dále jej nepřesune.

- - Tomáš Šulc