Hlavní navigace

Sedm tipů, které prodlouží životnost vašeho počítače - 5.díl

16. 6. 2014

Sdílet

 Autor: © Spectral-Design - Fotolia.com
Jste se se svým počítačem spokojeni a chcete, aby to tak ještě pár let zůstalo? Věřte – není to nic složitého. Stačí, když se o něj budete řádně starat a čas od času provedete menší upgrade. Přesvědčte se sami!

Počítače sice dnes již nejsou tak drahé, jako bývávaly, to však určitě neznamená, že byste měli mít každý měsíc jiný. Platí to zejména nyní, když vývoj v oblasti procesorů dospěl do stádia, kdy jejich výkon postačuje pro naprostou většinu uživatelů. Při troše snahy můžete na starším počítači pracovat stejně efektivně jako na počítači novém. Nevěříte? Ukážeme vám, jak na to.

 

Předchozí díl

Ochraňte počítač i před výpadkem napájení

Problém s počítačem může způsobit i nepředvídaný výpadek napájení, kdy riskujete ztrátu vašich neuložených dokumentů či poškození souboru nebo dokonce celého disku. Ochranu proti takovému neočekávanému výpadku napájení zajistíte pomocí zařízení UPS (Uninterruptible Power Supply). Jedná se ve své podstatě o přepěťovou ochranu s integrovanou baterií, která při výpadku elektrického proudu v kanceláři či doma začne automaticky napájet připojená zařízení. Je přitom jedno, jestli se jedná o chvilkový výpadek či výpadek na delší dobu. samozřejmě se to netýká ani notebooků, ani mobilních zařízení, která již baterii mají.

Dobu, po kterou dokáže baterie napájet váš počítač, záleží na její kapacitě a příkonu potřebném pro napájení určitého zařízení. V každém případě platí, že i zařízení UPS s menší kapacitou dokážou napájet váš počítač alespoň několik minut, což obvykle stačí k tomu, abyste uložili neuložené dokumenty a řádně vypnuli počítač. Při koupi řady zařízení UPS dostanete i speciální software , který po instalaci na počítač sleduje stav zařízení UPS a který dokáže třeba ve vaší nepřítomnosti automaticky při výpadku napájení vypnout počítač.

skoleni

Ochraňte počítač před malwarem

Antivirový program AVG ANTIVIRUS FREE

Nezapomeňte ani na ochranu softwaru. Viry ani malware obvykle nijak fyzicky počítačové komponenty nepoškozují, nicméně náprava škod napáchaných malwarem na vašich soukromých či systémových souborech vám může zabrat hodiny času. Některý malware dokonce celý váš operační systém zašifruje a odmítne vás k němu pustit, dokud nezaplatíte řádné výkupné – v horším případě vymaže celý pevný disk a vy můžete začít od začátku. Jinými slovy se ujistěte, že používáte schopné bezpečnostní řešení proti virům, malwaru a průnikům do vašeho počítače.