Hlavní navigace

Sedm tipů, které prodlouží životnost vašeho počítače - 4.díl

14. 6. 2014

Sdílet

Jste se se svým počítačem spokojeni a chcete, aby to tak ještě pár let zůstalo? Věřte – není to nic složitého. Stačí, když se o něj budete řádně starat a čas od času provedete menší upgrade. Přesvědčte se sami!

Počítače sice dnes již nejsou tak drahé, jako bývávaly, to však určitě neznamená, že byste měli mít každý měsíc jiný. Platí to zejména nyní, když vývoj v oblasti procesorů dospěl do stádia, kdy jejich výkon postačuje pro naprostou většinu uživatelů. Při troše snahy můžete na starším počítači pracovat stejně efektivně jako na počítači novém. Nevěříte? Ukážeme vám, jak na to.

 

Předchozí díl

Udržujte pevný disk nefragmentovaný

Data se na klasických pevných discích často fragmentují, tj. nerovnoměrně rozkládají po celém pevném disku. Disk pak pracuje pomaleji, protože musí při načítání souboru shromáždit postupně všechny jeho fragmenty roztroušené po celém disku. Navíc u fragmentovaného disku je jeho zátěž daleko větší. Pravidelné spouštění defragmentace disku disku uleví od zbytečné práce, což se příznivě projeví na jeho životnosti.

U novějších verzí operačního systému Windows se provádí defragmentace disku automaticky, takže vůbec nemusíte spouštět tento program ručně. Naopak ve Windows XP a starších verzích Windows je nutné defragmentaci spouštět ručně, na druhou stranu je životnost těchto operačních systémů za svým zenitem, a tak se je obecně nedoporučuje používat vůbec.

Ochrana proti přepětí

Počítače jsou ve své podstatě hromadou velmi citlivých elektrických obvodů a komponent a jakákoliv výchylka v jejich napájení je může vychýlit z jejich rovnováhy. Obecně tedy platí, že nestabilita napájení počítači i jeho komponentám vůbec neprospívá a v krajním případě může dojít k poškození zdroje a počítačových komponent obecně.

Určitě si myslíte, že stačí počítač připojit k nějaké starší přepěťové ochraně. Bohužel tak jednoduché to vůbec není.

Přepěťové ochrany ztrácí svoji schopnost ochrany už po prvním zaznamenání přepětí. Vzhledem k tomu, že napájí zařízení k nim připojená i nadále, přinášejí vám víceméně falešný pocit, že máte zařízení zabezpečená. Nezapomeňte proto kontrolovat stav vaší přepěťové ochrany – na jejím stavu může záviset život vašeho počítače.

Poznámka: U některých přepěťových ochran je integrována kontrolka stavu, u jiných zjistíte funkčnost přepěťové ochrany jednoduše tím, že tato zařízení vůbec fungují jako taková).

Nezapomeňte ani na své notebooky a další mobilní zařízení – i ta jsou velmi citlivá na kolísání napětí. Když je budete nabíjet, připojujte se také k funkční přepěťové ochraně.

Výbornou přepěťovou ochranou je kupříkladu model Tripp-Lite TLP606DMUSB, který snadno připevníte k boční desce stolu

Sice vzácně, ale přesto může dojít k přepětí i telefonní lince či jiných kabelech, které vedou do vašeho počítač. Pokud tedy budete kupovat nějakou přepěťovou ochranu, zvažte, jestli se nevyplatí zajistit ochranu i pro tyto linky.

V každém případě myslete na to, že přepěťové ochrany jsou navrženy tak, aby chránily pouze do určité hodnoty přepětí. Vyšší hodnoty přepětí mohou přepěťovou ochranu zničit. Proto vůbec není od věci, pokud v situacích, kdy hrozí riziko vzniku takových přepětí, třeba při bouřce, odpojíte počítače a elektroniku od elektrické sítě úplně.

Tip do článku  - cybersecurity

 

Pokračování