Hlavní navigace

Sedm tipů, které prodlouží životnost vašeho počítače - 2.díl

10. 6. 2014

Sdílet

 Autor: © vizafoto - Fotolia.com
Jste se se svým počítačem spokojeni a chcete, aby to tak ještě pár let zůstalo? Věřte – není to nic složitého. Stačí, když se o něj budete řádně starat a čas od času provedete menší upgrade. Přesvědčte se sami!

Počítače sice dnes již nejsou tak drahé, jako bývávaly, to však určitě neznamená, že byste měli mít každý měsíc jiný. Platí to zejména nyní, když vývoj v oblasti procesorů dospěl do stádia, kdy jejich výkon postačuje pro naprostou většinu uživatelů. Při troše snahy můžete na starším počítači pracovat stejně efektivně jako na počítači novém. Nevěříte? Ukážeme vám, jak na to.

 

Předchozí díl

Nenechte problémy s pevným diskem narůst do neřešitelných rozměrů

Poškození na pevných discích jsou v podstatě dvojího druhu: jedná se o poškození souborového systému a poškození sektorů pevného disku. Příčinou jsou nesprávná vypínání počítače, pády systému a další okolnosti. Tato poškození vedou v důsledku k poškození souborů, operační systém se chová nestabilně, často se objevují modré obrazovky a v nejhorším případě se vůbec nemusí spustit operační systém Windows. Na druhou stranu je pravdou, že poškození pevného disku se dají obvykle odhalit a automaticky opravit pomocí nástroje Kontrola chyb (chkdsk), který je standardní součástí operačního systému Windows.

Pozornost kontrolám pevného disku byste měli věnovat zejména tehdy, když používáte operační systém Windows 7 či starší. Ve Windows 8 bylo ošetřování chyb vylepšeno, a tak se většina chyb v souborovém systému a na disku opravuje automaticky.

Nástroj Kontrola chyb obsahuje několik možností jak pro vyhledávání, tak pro opravu chyb. Pro první otestování se doporučuje spustit jednou za několik měsíců úplnou kontrolu, která zahrnuje opravu chyb souborového systému a dále otestování včetně označení chybných sektorů. Tato kontrola však naneštěstí může zabrat až několik hodin, a počítač nemůžete používat tak dlouho, dokud se nedokončí kontrola systémového disku.

Program Kontrola chyb můžete spustit i bez automatické opravy, kdy se provede jen zběžná kontrola, která trvá 5 až 10 minut, během níž navíc můžete svůj počítač naprosto bez problémů používat. Tuto kontrolu se doporučuje provádět každý měsíc, a pokud se vyskytnou nějaké chyby, pak se doporučuje provést ještě úplnou kontrolu disku.

Tip do článku  - cybersecurity

 

Pokračování