Hlavní navigace

Sedm tipů, které prodlouží životnost vašeho počítače - 1.díl

8. 6. 2014

Sdílet

 Autor: PCWorld.com
Jste se se svým počítačem spokojeni a chcete, aby to tak ještě pár let zůstalo? Věřte – není to nic složitého. Stačí, když se o něj budete řádně starat a čas od času provedete menší upgrade. Přesvědčte se sami!

Počítače sice dnes již nejsou tak drahé, jako bývávaly, to však určitě neznamená, že byste měli mít každý měsíc jiný. Platí to zejména nyní, když vývoj v oblasti procesorů dospěl do stádia, kdy jejich výkon postačuje pro naprostou většinu uživatelů. Při troše snahy můžete na starším počítači pracovat stejně efektivně jako na počítači novém. Nevěříte? Ukážeme vám, jak na to.

Většina současných aplikací běží bez problémů i na počítačích starých šest či sedm let – ba často i starších. Navíc současná tendence přesouvat většinu služeb do cloudu produktivitu práce na starších počítačích ovlivňuje jen minimálně. Okamžité zvýšení výkonu svého staršího počítače pocítíte, pokud se rozhodnete zvětšit operační paměť, popřípadě když zvýšíte kapacitu pevného disku. Nicméně existují i daleko jednodušší způsoby, jak zvýšit životnost vašeho počítače. Na mysli máme především udržování počítače v čistotě, provádění několika základních preventivních operací a zachovávání několika jednoduchých pravidel při každodenní práci na počítači.

Udržujte čistotu!

Pokud nepracujete v naprosto čistém prostředí, pak je zřejmé, že prakticky každý počítač se časem zaplní chuchvalci prachu, špínou, vlasy a spoustou dalších nechutných nečistot. Pokud budete s čištěním počítače zbytečně dlouho otálet, začne prach doslova "dusit" hardware uvnitř počítače, komponenty se začnou přehřívat, čímž se začne zbytečně snižovat jejich životnost. Potom se nedivte, že je výkon počítače daleko nižší, než jste bývali zvyklí a že vám jednoho dne začnou jednotlivé komponenty potupně odcházet do věčných lovišť.

Čištění počítačové skříně a PC komponent stlačeným vzduchem

Počítač byste měli proto pravidelně čistit každých 6 až 12 měsíců – to podle toho, v jak prašném prostředí na tomto počítači pracujete. Možná je ta správná doba právě nyní? Zkuste v rámci jarního úklidu vyčistit i svůj počítač! Při čištění počítače nezapomeňte ani na periferní zařízení, jako jsou myši a klávesnice.

Nechte svůj počítač volně nadechnout

Pokud se budeme bavit na téma přehřívání počítačových komponent, pak jedním z největších problémů je kromě již zmiňovaného čištění od prachu a dalších nečistot i zajištění dodatečného průtoku vzduchu přes počítačovou skříň. Pomoci samozřejmě mohou i chladiče a větráčky nainstalované v počítačové skříni a na ní, nicméně počítačové komponenty udrží v chladu jen velmi obtížně, pokud bude počítač samotný umístěný v nevětraném prostředí.

Proto zajistěte, aby byl počítač umístěn tak, aby k němu mohl chladný vzduch. Velmi rozšířeným nešvarem je v této souvislosti uzavírání počítače do uzavřené skříňky pracovního stolu. Také není vhodné, abyste umisťovali počítač do blízkosti topení či jakýchkoliv zdrojů tepla.

MIF21

 

Pokračování