Hlavní navigace

Sdílejte data po síti či FTP

1. 4. 2007

Sdílet

Externí box pro pevné disky ICYBOX IB-NAS2000-B jednoduché úložiště dat snadno a rychle Společnost Raidsonic je...


Externí box pro pevné disky ICYBOX IB-NAS2000-B jednoduché úložiště dat snadno a rychle


Společnost Raidsonic je v našich končinách známá již delší čas externími boxy řady Icybox pro pevné disky, které se dají k počítači připojit pomocí rozhraní USB, Serial ATA nebo Firewire. Toto řešení však přestává stačit pro jednu větší skupinu uživatelů, konkrétně pro malé firmy či domácnosti, kde je více počítačů, neboť je vázáno vždy na jeden počítač.
Ideálním řešením pro takové situace je NAS, tedy Network Attached Storage, či prostě po česku samostatný síťový disk. IB-NAS2000-B je externí box pro pevné disky s klasickým rozhraním USB 2.0 a především s LAN rozhraním 10/
/100 Mbit/s. Externí box díky integraci sítě narostl na rozměry 220 x 128 x 50 mm a jeho hmotnost bez pevného disku činí 490 gramů, přitom si však zachoval elegantní vzhled, podpořený použitým materiálem hliníkem. Na přední straně boxu jsou čtyři symboly značící zapnutí přístroje, práci pevného disku a dvě diody pro signalizaci komunikace přes rozhraní USB nebo síť spolu s tlačítkem Power. Na zadní straně je konektor napájení (to je řešeno externím zdrojem) spolu s USB a LAN rozhraním. Na spodní části je ještě malý přepínač integrovaného ventilátoru se třemi polohami vypnuto, nízké a vysoké otáčky. Ventilátor je umístěn na pravé straně přístroje a jeho chod je slyšitelný pouze na nejvyšší stupeň otáček. Externí box je vybaven rozhraním ATA 100, pojme tedy jakýkoliv 3,5" ATA pevný disk s neomezenou kapacitou. Instalace disku je otázkou několika minut, následná konfigurace síťového rozhraní probíhá pomocí programu dodaného na CD, kdy stačí přístroj zapojit do sítě a pokud mu byla přidělena IP adresa (např. DHCP serverem ve vaší domácí LAN bráně), program jej sám vyhledá. Pokud ne, je zde možnost nastavit si IP adresu a všechny ostatní důležité parametry ručně. Základem pro síťovou komunikaci je procesor ARM9, 64 MB SDRAM a 8 MB flash paměti, na něj je pak navázaný operační systém Linux, přes jehož rozhraní se provádí kompletní správa disku. Externí box tak díky této výbavě umí nejen sdílet data v lokální síti Microsoft Windows, ale může pracovat i jako samostatný FTP server nebo Samba server. V přehledné, leč anglicky komunikující administraci je možné zakládat jak samostatné uživatelské účty, tak i skupiny, kam lze rozřazovat jednotlivé uživatele a podle toho jim přiřazovat nebo naopak odpírat přístup k jednotlivým složkám. Správa sdílených složek probíhá velmi snadno, stačí ji pojmenovat a rozhodnout se, zda půjde o privátní nebo veřejnou složku (zde se právě uplatní uživatelská práva pro přístup). Potěšila nás i možnost správy samotného pevného disku, kdy si můžete pevný disk zformátovat přímo v externím boxu, a to na jeden ze tří souborových oddílů FAT32 (MS Windows) a ext2 a ext3 pro Linux. Samozřejmostí je kontrola zaplnění pevného disku, upgrade firmwaru, uložení a zpětné nahrání představených konfiguračních dat a také Factory Reset. Rychlost přenosu dat je závislá na použitém rozhraní, nám se podařilo dosáhnout u USB 2.0 rychlosti 28 MB/s při čtení a 26 MB/s při zápisu, u síťového rozhraní 100 Mbit/s to bylo vždy necelých 10 MB/s (zde záleží rychlost na propustnosti dané sítě). Icybox IB-NAS2000 B se osvědčil při dlouhodobé práci v síti a protože nabízí mnoho možností použití při zachování rozumné ceny, rozhodli jsme se mu udělit ocenění TOP produkt.

ICYBOX IB-NAS2000-B

sdílený pevný disk po síti 10/100 Mbit/s
umožňuje FTP Samba server i USB připojení
prozatím pouze pro ATA disky
Cena vč. DPH: 4 176 Kč
K testu zapůjčila firma: Bostar, www.bostar.cz

Autor článku