Hlavní navigace

Schopný přehrávač RadLight 4 Pro: přichází nový král?

1. 1. 2006

Sdílet

Multimediální přehrávač RadLight je na trhu již od roku 2001. Za tu dobu se stihl na pomyslném žebříčku přehráv...


Multimediální přehrávač RadLight je na trhu již od roku 2001. Za tu dobu se stihl na pomyslném žebříčku přehrávačů dostat hodně vysoko a nyní by se ve svojí čtvrté verzi při troše štěstí mohl dostat až na vrchol. Tedy mezi elitu v této kategorii, kterou představuje WinAmp 5 nebo oblíbený BSPlayer. Stejně jako jeho rivaly, i RadLight je možné získat v plně funkční freeware verzi (tentokrát konečně bez otravných reklam), nebo ve verzi Professional, která v sobě skrývá pár vylepšení. Je už jenom na vás, jestli se spokojíte se standardní funkčností, nebo budete chtít investovat do vyšší kvality.
Pryč jsou časy, kdy tento program přehrával pouze DivX video. Nyní pohodlně spustíte i oblíbené MP3, WMA či OGG. A pokud něco přehrávat neumí, klidně k tomu využije kodeky ostatních aplikací instalovaných na vašem počítači. Jedná se o modulární systém, takže si můžete vybrat, co chcete zrovna vidět. Pokud posloucháte audio, není potřeba mít zobrazené okno pro video. Když se díváte na film, nepotřebujete playlist. Pokud si libujete v nejrůznějších skinech, pak pro vás mám dobrou zprávu. Skinovat můžete dosytnosti, stačí jen navštívit stránky výrobce. Pro "old school" uživatele, kteří barvičky a oblé rohy nemají moc v lásce, je připravena verze programu nápadně připomínající starý Windows Media Player.
Čím déle se na RadLight dívám, tím více nacházím společných rysů s již zmíněným WinAmpem. Takže pokud se vyznáte v ovládání WinAmpu 5, poradíte si i s RadLight. Samozřejmě jsou tu i některé odlišnosti. Hodně bodů získá Rad-Light oproti konkurenci za skvělou práci s playlistem. Na něm je totiž možné vytvářet neomezené množství záložek, a tak není problém mít neustále načtené obrovské množství hudby, rozdělené třeba do jednotlivých hudebních stylů. Na další záložku si "nasázíte" soubory s videem a máte domácí počítačovou audio-videotéku jedna báseň. Dále je tu OSD (On Screen Display), tedy ovládání na obrazovce, kdy se vám objeví všechny důležité ovládací prvky přímo v obraze videa. Hodí se to, pokud se díváte na film ve full screen módu. Stačí najet kurzorem myši na příslušné místo a ovládání se objeví.
U přehrávání hudby není příliš co vylepšovat, u videa však každý uživatel přivítá možnost nějakým způsobem povýšit obraz, zvuk a nejlépe oboje najednou. RadLight se může pyšnit obojím. Se zabudovanými efekty je možné zesílit nebo úplně odebrat dialogy, zesílit zvuk ještě o dvacet procent nad maximální hlasitost vašich komponent nebo zapnout simulaci prostorového zvuku na dvou reproduktorech. Nejvýraznějším vylepšením obrazu je pak možnost zapnout dvojnásobné rozlišení, které vyhladí OSD a hlavně titulky, což uvítají (kromě všech ostatních) hlavně uživatelé s LCD obrazovkami. Mimochodem aplikace podporuje nejen běžné formaty titulků, ale např. i SSA nebo VobSub bez nutnosti externího filtru.
Nebudu vám vnucovat názor, že RadLight je lepší než jeho přímá konkurence. Každý využívá program, který mu nejvíce vyhovuje, a proto je pro daného uživatele nej... vždy něco jiného. Mohu pouze konstatovat, že se jedná o software, který si poradí s čímkoli, co mu předhodíte, a to v uživatelsky velice příjemné formě. Vyzkoušejte a uvidíte. Já osobně si ho nechám.

RadLight 4 Pro

playlist se záložkami
podpora mnoha formátů
modularita
zvukové efekty
K recenzi poskytla firma: RadLight, www.radlight.net
Cena: 35,64 EUR (přibližně 1 035 Kč vč. DPH)

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).