Hlavní navigace

Sbírání herních předmětů se přesouvá do offline světa

4. 10. 2021

Sdílet

 Autor: Latis / Shutterstock.com
Fakt, že se mezi sběratelskými předměty stále častěji objevují propriety z počítačových her, je naprosto logickým odrazem poměrů v zábavním průmyslu.

Sběratelské předměty založené na ikonických filmových rekvizitách má především ve Spojených státech a v Západní Evropě dlouhou tradici. I u nás se v poslední době jedná o stále oblíbenější koníček, jehož prostřednictvím mohou fanoušci filmů vyjádřit svůj vřelý vztah k nim. Stejně populární je v dnešní době i sběratelství replik předmětů z počítačových her.

Hry v dnešní době hýbou světem

Fakt, že se mezi sběratelskými předměty stále častěji objevují propriety z počítačových her, je naprosto logickým odrazem poměrů v zábavním průmyslu. Zatímco podle dat z let 2019 a 2020 byly globální tržby filmového průmyslu okolo 100 miliard dolarů, ten videoherní v současnosti generuje tržby na úrovni 175 miliard dolarů ročně.

Počítačové hry již nechaly filmový průmysl dávno za sebou a tomu samozřejmě odpovídá i zájem, který je mu věnován. Tím spíše, že videohry mají ještě velký prostor k růstu, zatímco u filmového průmyslu nelze žádný významný růst očekávat. Fakt, že fanoušci videoher chtějí stejně jako ti filmový vlastnit fyzické kopie předmětů, které ze svých oblíbených her tak důvěrně znají, je dokonale přirozené.

Vydavatelé her si to samozřejmě dobře uvědomují a rádi tak prodávají licence na svá – původně virtuální – díla výrobcům hraček, oblečení apod. Sběratelství herních předmětů je nový fenomén, který ale rozhodně nikam nezmizí, právě naopak.

Herní předměty slouží lidem jako dekorace nebo rekvizity pro hraní si s přáteli, při které přenášejí zážitky z virtuálního prostoru do toho reálného. Kompletní sbírky nebo unikátní kusy vydané v rámci limitovaných edicí apod. potom časem získávají i skutečnou sběratelskou hodnotu.

Co se sbírá?

Stejně jako u filmů samozřejmě platí, že čím oblíbenější herní série, tím větší zájem o sběratelské předměty existuje. Jména populárních herních sérií jako Counter-Strike: Global Offensive, Call of Duty, Fallout či třeba Fortnite, jsou globálními brandy se stejnou cenou jako značky Harry Potter nebo Terminátor.

skoleni

Kromě oblečení, hrnečků a dalších předmětů denní potřeby s logem té či oné hry se tak prodávají akční figurky, masky a v neposlední řadě také zbraně. Jen nabídka replik zbraní z Counter-Strike: Global Offensive je nesmírně široká a jedna jediná podkategorie, CS:GO nože, čítá desítky položek vycházejících z předloh, které byly původně jen jedničkami a nulami.

Herní sběratelské předměty jsou stále populárnější a jejich prodeje raketově rostou. Videohry vládnou zábavnímu průmyslu a ze zábavy hrstky „nerdů“ se stal globální fenomén. Hry dnes hrají muži i ženy, lidé všech věkových kategorií i sociálního zařazení. Pokud i vy máte svojí oblíbenou hru, udělejte si radost a kupte si některý z mnoha herních předmětů, které se k ní vážou.