Hlavní navigace

S Turionem v podpaží

1. 5. 2006

Sdílet

Test přenosného počítače HP Compaq nx6125 Po vcelku úspěšném obsazení významné části trhu se stolními po...


Test přenosného počítače HP Compaq nx6125


Po vcelku úspěšném obsazení významné části trhu se stolními počítači a servery zbývá AMD dobýt trh mobilních PC, kterému zatím jednoznačně vládne Intel. Jak se na cestách pracuje s hlavní zbraní "zelených", tedy s mobilním Turionem 64, jsme si vyzkoušeli na notebooku HP Compaq nx6125.
HP se v případě modelu Compaq nx6125 "business notebook" podařil vcelku mistrovský kousek: oslovit ty, kdo mají zájem o mobilní počítač určený především pro opravdovou práci, ale nechtějí utrácet horentní sumy za "seriózní" modely Lenovo, Fujitsu-Siemens či Dell, a zároveň nemají v lásce často cenově dostupnější modely od společností Acer, ASUS, MSI a mnoha dalších menších výrobců, které se svými lesklými displeji a inovativním designem vypadají spíše jako módní doplňky pro metrosexuály či multimediální hračky než seriózní pracovní nástroje.
HP si pro svůj cenově dostupný "business" model vybralo platformu AMD přesněji kombinaci čipové sady ATI Radeon Express 200M a mobilních procesorů Sempron či Turion 64. To jsou relativně kvalitní a přitom cenově dostupné komponenty, nejlevnější varianta modelu nx6125 s XGA displejem, 512 MB RAM, DVD vypalovačkou a 60GB diskem je díky tomu na našem trhu k dostání za necelých 23 tisíc bez DPH. Nejlépe vybavený model EK195 EA (s Turionem 64 ML-40 2,2 GHz, 80GB HDD a SXGA+ displejem) pak stojí necelých 34 tisíc bez DPH a naráz jej tak mohou odepsat jak plátci, tak i neplátci DPH. Námi testovaný model byl až na použitý procesor prakticky identický s nejvyšším modelem EK159EA určeným pro český trh konfigurace obsahovala AMD Turion 64 ML-34 (1,8 GHz, 1 MB cache), 512 MB RAM, SXGA+, DVD?RW DL, 80GB HDD, Wi-Fi, Bluetooth a Windows XP Professional.
Podíváte-li se na Compaq nx6125 z větší dálky, můžete si jej snadno splést s modely konkurenční řady ThinkPad. Tvarová a designová podobnost nejspíš není náhodná HP se při návrhu nechalo inspirovat tvary oblíbenými mezi uživateli "seriózních" notebooků. Při pohledu do katalogu výrobce pak narazíte na doplňky a příslušenství, které opět možná až příliš připomínají jiného slavného konkurenta Dell. Prakticky celá sada dokovacího příslušenství (replikátor portů, dokovací stanice, speciální stojan) kopíruje to, co představil Dell před třemi lety pro svou řadu Latitude D. Od HP je to možná nečestné a nesportovní, ale rozhodně dobře promyšlené použili to nejlepší, co ve světě business notebooků existuje, a nabízejí to za velmi atraktivní cenu (byť s horšími záručními a servisními podmínkami než kupříkladu Dell).
Notebook samotný je, mimo jiné i díky velkému 15" displeji, poměrně velký, hmotností se ale drží rozumné horní hranice 2,8 kg. Větší rozměry jsou dány mimo jiné i poměrně silným a tuhým víkem displeje, které výtečně chrání použitý panel SXGA+. Rám notebooku a víko displeje jsou vyrobeny z odolné slitiny, která jim dává vysokou torzní tuhost. Pochvalu zaslouží také pohodlná klávesnice s velkými tlačítky a vcelku příjemným rozložením a odolností proti polití tekutinami. Touchpad se skrolovací plochou je umístěn mírně vlevo, což ocení spíše praváci, a výrobce jej zapustil o několik milimetrů do těla notebooku, což snižuje riziko nechtěných dotyků a posunů kurzoru během psaní. Kromě samotné klávesnice je notebook vybaven tlačítky pro lasitost, vypínání zvuku a bezdrátových rozhraní (Wi-Fi a Bluetooth), spuštění režimu pro prezentace a tlačítkem pro konfiguraci zkratek. Diody indikující stav jsou částečně zdvojeny a umístěny jak nad klávesnicí, tak na hraně notebooku. Užitečným bezpečnostním doplňkem je čtečka otisku prstu, která ve spojení s aplikací Credential Manager může spravovat veškerá hesla stačí se přihlásit otiskem a aplikace již zajistí vstup do zaheslovaných Windows a dalších aplikací.
Snaha nabídnout levný profesionální notebook se nevyhnutelně musela promítnout alespoň v některých oblastech v případě Compaq nx6125 je to zejména grafický subsystém a výdrž baterie. Integrované grafické jádro obsažené v čipsetu ATI sice zvládá funkce pixel shaderů a vertex shaderů a podporuje DirectX 9, pomalá sdílená paměť spolu s malým počtem grafických obvodů a nižší pracovní frekvencí ale ve výsledku znamená malý výkon ve 3D notebook zvládne jen starší 3D hry a méně náročné vizualizace ve 3D. Fantastický není bohužel ani použitý displej přesněji řečeno fantastické je rozlišení matice SXGA+ a vcelku dobré je též barevné podání, o poznání menší nadšení v nás ale vzbudilo nerovnoměrné podsvícení (rohy jsou viditelně tmavší), poměrně malé pohledové úhly a celkově nižší úroveň jasu. Výrobce naštěstí nepoužil lesklou matici, v displeji se tak neodráží široširé okolí a ani při dlouhé práci si nejspíše neunavíte zrak. Výdrž baterie se pohybuje podle způsobu použití v rozmezí 2 až 3,5 hodin rozhodně se nejedná o žádný zázrak, HP ale nabízí za velmi rozumný peníz přídavnou cestovní baterii, s níž sice značně narostou rozměry i hmotnost notebooku, výdrž se ale také výrazně prodlouží na více než 5 hodin (při méně náročné práci a úsporném nastavení dokonce až na 8 hodin).
Výkon závisí pochopitelně především na použitém procesoru Turion 64 osazený v testovaném modelu sice nepodává tak vysoké výkony v kancelářských aplikacích jako obdobně taktovaná Pentia M, na druhou stranu ale lépe zvládá výpočetně náročné úlohy jako je rendering, kompilace či kódování videa, kde se rozdíl ve výkonu projeví výrazněji. Pro rozumnou práci s více aplikacemi je ale rozhodně dobré rozšířit instalovanou paměť na 1 GB i s ohledem na fakt, že integrované grafické jádro může obsadit až 128 MB.
HP zaslouží pochvalu za celou řadu Compaq nx6xxx, v případě modelu nx6125 pak především za vytvoření seriózního, profesionálního, ale přitom cenově dostupného notebooku, který lze rozšířit příslušenstvím jako je replikátor portů či dokovací stanice. Daný model má sice i některé nedostatky zejména grafický adaptér a displeje, ty ale vyvažuje výborná kvalita zpracování a velmi přijatelná cena.

64 bitů v pohybu

Zásadní výhodou je pro AMD podpora 64bitových operačních systémů to je cosi, co Intel prozatím není schopen nabídnout, neboť všechny jeho doposud uvedené mobilní procesory zvládají pouze 32bitové adresování. Většina výrobců přenosných počítačů toho ale paradoxně příliš nevyužívá stroje jsou obvykle dodávány s klasickými 32bitovými Windows XP a uvedení nové verze Windows Vista je stále víceméně v nedohlednu (přesněji je rozhodně dále než uvedení nové generace mobilních procesorů Intel, které již budou 64bitové). To ale nic nemění na skutečnosti, že kupujete-li si nový notebook nyní, je vám AMD, na rozdíl od Intelu, schopno poskytnout 64bitové adresování. Nezbývá než doufat, že se záhy objeví též notebooky s dvoujádrovými mobilními procesory AMD, vhodné pro intenzívní práci s více aplikacemi.

HP Compaq nx6125

profesionální zpracování a vzhled
cena
grafický adaptér a displej
Cena vč. DPH: 40 436 Kč
K testu zapůjčila firma: Hewlett-Packard, www.hp.cz

Autor článku