Hlavní navigace

Rozhovor s Michalem Stauchem z Kingstonu: "Budoucnost s SSD již začala"

28. 9. 2010

Sdílet

V našem dnešním rozhovoru jsme se ptali Michala Stacha ze společnosti Kingston na problematiku SSD disků a jejich dalšího rozvoje.

PC World: Objemy prodejů u SSD disku podle dostupných statistik stále nenaplňují původní očekávání. Jsou počítačoví uživatelé tak konzervativní nebo je technologie stále příliš drahá?

Michal Stach: V SSD je budoucnost, ale tato budoucnost již začala. Vysoká cena je pouhý mýtus z pionýrských dob, kdy se objevily první SSD. V současné době nabízíme produkty v cenách již hluboko pod 2.000 Kč. Upgrade stávajícího systému o SSD je cesta, kterou zákazník podle našeho názoru získá jednoznačně nejvyšší narůst výkonu svého počítače za každou vloženou korunu. Například pro dosažení stejného zrychlení vašeho počítače vynaložíte v případě instalace SSD třetinu nákladů v porovnání s náklady na upgrade procesoru, který přinese stejné zlepšení.

Částka potřebná pro navýšení stávajícího výkonu počítače o 1 % výměnou některého z dílu za lepší:Zdroj: Dennis Publishing Benchmark performance test, August 2010

Jak se bude vyvíjet cena produktů založených na SSD v nejbližších letech? Dočkáme se strmého poklesu spolu s tím, jak se bude těchto disků vyrábět stále více, nebo očekáváte spíše pomalý postupný pokles?

Jako u každé nové technologie, i zde můžeme s nárůstem objemu výroby počítat s poklesem ceny a současně s růstem kapacit. Jak rychlý tento proces bude, záleží zejména na vyvážení výroby a poptávky po NAND čipech. Vybudování nových výrobních kapacit je významná investice, kterou nelze provést ze dne na den.

Vyrovná se někdy cena za 1 GB prostoru na SSD a "klasických" pevných disků? Pokud ano, kdy by tato situace mohla nastat?

Stejně jako došlo k náhradě kazet CD a DVD disky, tak i v případě disku dojde dle našeho názoru k náhradě HDD technologie novou, modernější a výkonnější technologii SSD. Otázkou již není zda, ale spíše kdy k tomuto skoku dojde.

Jakým směrem se podle vašeho názoru bude vyvíjet technologie SSD disku a jejich uplatnění v horizontu příštích 5 let?

Dojde k masovému rozšíření SSD technologie, nárůstu kapacit a poklesu cen. V současné době, kdy téměř všichni zákaznici jsou nuceni hledat úspory, je pro ně velmi důležitá návratnost investic. Kingston na adrese http://www.kingston.com/ukroot/ssd/about.asp připravil pro zákazníky jednoduchý nástroj, s jehož pomocí si každá společnost může návratnost spočítat.

Prozradíte našim čtenářům nějaké zajímavosti z oblasti připravovaných produktů?

V současné době nacházejí SSD disky nejčastěji uplatnění ve firemním segmentu, a proto připravujeme celou řadu šifrovaných SSD disků, které zajistí vyšší bezpečnost pro tuto náročnou skupinu uživatelů. Nezapomínáme ani na běžné uživatele. V nejbližších týdnech proto uvedeme na trh externí SSD disky s rozhraním USB 3.0.

Jak vidíte budoucnost vysoce výkonných disku, jakými jsou třeba Velociraptory od WD? Tyto disky zvláště v oblastech, kde potřebuje vysoký výkon a velké úložiště (napr. editace videa) stále dominují. Kdy podle vás se stanou SSD konkurenceschopné i v této oblasti?

Pravě v oblastech, kde jde o vysoký výkon, se SSD silně prosazuje již nyní. Například jediný kus SSDNow E serie zvládne za minutu stejný počet operaci jako 100 špičkových serverových disku dohromady. Mýtus o tom, že SSD může mít pouze malou kapacitu, je dávno zbořen. V naší nabídce jsou aktuálně dostupné disky až do velikosti 512GB a technologicky není problém vyrobit i vetší kapacity.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).