Hlavní navigace

Rozhovor: Rok 2011 bude plný tabletů, SSD a cloud computingu

20. 12. 2010

Sdílet

Přinášíme vám prognózy Johna Tu, prezidenta a spoluzakladatele společnosti Kingston, pro vývoj trhu v roce 2011 v reakci na explozivní nárůst objemů dat a zájem o inteligentní osobní zařízení.

John Tu, prezident a spoluzakladatel společnosti Kingston, popisuje své prognózy pro rok 2011 v souvislosti s tím, jak se podle jeho názoru firmy a spotřebitelé budou přizpůsobovat možnostem nových a inteligentních zařízení, která jsou určena pro zvládání mohutné exploze objemů dat. Pan Tu spatřuje budoucnost především v oblasti pevných paměťových úložišť SSD (solid state drive) a rostoucího rozpínání cloudů.

PC World: Jakým způsobem byste shrnul rok 2010 v oblasti záznamu dat?

John Tu: V roce 2010 dosáhly technologie SSD zlomového bodu, když jejich širší přijetí, posílené potřebou zvyšovat výkon klientských zařízení, vyústilo ve snížení ceny za gigabyte. Očekáváme, že tento trend bude v roce 2011 pokračovat s tím, jak firmy budou přecházet na SSD s cílem zvýšit výkon počítačů.

Vzhledem k neustále rostoucím objemům dat předpokládáme, že během pěti příštích let se SSD disky stanou hlavní formou ukládání dat na klientských počítačích, zejména v obchodní sféře. K tomu je potřeba dodat, že rovněž očekáváme, že SSD a tradiční HDD disky budou nějakou dobu existovat souběžně ve spotřebitelské sféře, přičemž SSD disky pomohou zvyšovat výkon při bootování, činnosti operačních systémů a náročných aplikací a HDD budou nadále sloužit pro ukládání dat.

PC World: Co tedy můžeme očekávat od roku 2011?

V roce 2011 dojde k většímu rozšíření rozhraní SATA 3.0, bude se dále rozvíjet technologie SSD a následně se změní způsob koncepce počítačových systémů, především v průmyslovém prostředí a u samostatných počítačových zařízení. Integrace nových SSD disků v malém provedení do přístrojů, které jsou řízeny počítačem, umožní odvětvím jako je automobilový průmysl nebo výroba a aplikacím jako například bankomaty a kabelové uzavřené televizní okruhy využít vyšší výkon, sníženou poruchovost oproti tradičním HDD a vysokou odolnost, což podle vás přispěje k prodloužení životnosti daných systémů.

PC World: Ve svých prognózách často zmiňujete také cloud. Očekáváte jeho rychlé přijetí koncovými uživateli i firmami?

O využívání cloudů se několik posledních let hojně diskutuje a přestože očekávání byla značná, jejich uplatnění zatím poněkud pokulhává. Navzdory znatelnému vývoji v přijímání softwaru  poskytovaného jako služba (software as a service – SaaS) a většímu množství aplikací na trhu je ještě nutné pracovat na odstranění překážek, jakými jsou například propustnost datových center a zabezpečení dat, než budeme svědky masového přijetí tohoto konceptu. V roce 2011 dle našeho názoru zaznamenáme větší poptávku po virtualizaci. V návaznosti na rostoucí virtualizaci budou základní komponenty jako procesory a paměti středem pozornosti, protože firmy budou hledat efektivní způsoby, jak se vypořádat se stále většími objemy dat.

PC World: Jaký potenciál spatřujete v USB 3.0?

Skutečnost, že rozhraní USB 3.0 má teoreticky 10x větší rychlost přenosu dat než USB 2.0 znamená, že technologie USB se nyní stává schůdnou variantou pro externí ukládání dat. Když si někdo například koupí USB disk s kapacitou 64 GB nebo více, nebude to kvůli zkopírování několika fotografií. Bude spíše chtít zálohovat harddisky, kopírovat kompletní sbírky hudby a filmů a tisíce fotografií. Trhy v roce 2011 zaplaví základní desky standardně vybavené rozhraním USB 3.0, což ještě více uspíší přijímání disků s USB 3.0, které se stanou preferovanou volbou pro osobní ukládání dat z mobilních zařízení a zálohování velkých objemů dat.

Podle dostupných údajů si lidé letos z internetových portálů stáhli více než 3 miliardy aplikací a 10 miliard skladeb z iTunes, což potvrzuje, že vytvářejí, sdílejí a používají mnohem více obsahu než kdykoli dříve. Objem stahovaného obsahu bude dále růst a úloha rozhraní USB se bude postupně vyvíjet – ukládání dat se stane aktivnějším a zásadní roli jako součást života spotřebitelů a bude jim umožňovat sdílet, přesouvat a ukládat data.

PC World: Jaký je váš názor na boom zařízení z kategorie tabletů, kde v současnosti kraluje iPad?

Trh s přenosnými tablety se teprve začíná rozbíhat díky uvedení iPadu a dalších podobných zařízení v podobě tabletů. Úkolem těchto inteligentních zařízení je vytvářet nové zážitky a způsoby interakce lidí a obsahu, k němuž mají kdykoli a kdekoli okamžitý přístup. Jedním z omezení tabletů, které jsou v současné době k dostání, je malá kapacita vestavěné paměti. To otevírá pro rok 2011 příležitosti většího rozšíření pamětí typu flash, které tak mají potenciál při využití jako přídavné externí zařízení pro ukládání dat z těchto „osobních společníků“.

skoleni

Spotřebitelé budou pečlivě sledovat, jaké druhy externího ukládání dat mohou využívat ve spojení s jejich tabletem tak, aby splnily jejich potřeby, přičemž mezi hlavní parametry pro výběr bude patřit vysoká přenosová rychlost a přidané možnosti zabezpečení dat.

PC World: Děkujeme za rozhovor!