Hlavní navigace

Rok 2007: Jaký byl rok

1. 1. 2008

Sdílet

Rok 2007 začal velmi teplým dnem, kdy bylo v pražském Klementinu naměřeno rovných 12,5 °C. Byla to předzvěst tepl


Rok 2007 začal velmi teplým dnem, kdy bylo v pražském Klementinu naměřeno rovných 12,5 °C. Byla to předzvěst teplého, hektického roku, nabitého spoustou technických novinek a pokrokových technologií, které se na nás začaly valit? Možná. Byli jsme svědky pokusů, omylů, posunů oznámených termínů vydání, menších fiasek i úspěchů. V tomto článku si některé významné události z oblasti hardwaru, softwaru, a komunikací připomeneme.

Někde se stala chyba…
Windows Vista

První věcí, která člověka napadne při hodnocení uplynulých dvanácti měsíců, může být Windows Vista.
Mohutná reklamní kampaň nastartovaná v České republice 1. března 2007 zasáhla všechny, jež mají něco společného s počítači, a vyvolávala otázky či úžas těch, které IT stále tak trochu míjí. Všudypřítomné „Řekněte Wow“ bylo pro mnohé těžko pochopitelné, ještě hůře stravitelné a stalo se terčem různých grafických či textových úprav, které akci znevažovaly. Reklamní „WOW“ kampaň byla cílena nejspíše docela správným směrem, neboť byla v prvních měsících velmi úspěšná. Nadšení ale postupně vystřídala obezřetnost a významnou skupinu zákazníků se k přechodu na nový systém nepodařilo přimět. Windows Vista objevíme většinou na nových počítačích se silnější konfigurací. Na pomalejších či starších strojích uživatelé sveřepě hájí předchozí Windows XP a čekají. Část očekává servisní balík Windows XP SP3 a druhá opravné balení Windows Vista SP1. V polovině roku bylo celosvětově prodáno 60 milionů kopií Windows Vista. Ve srovnání s počtem 120 milionů prodaných počítačů se zdá být rozdíl významný. Zprávy ale nehovoří o počtu uživatelů, kteří se po vyzkoušení originální instalace rozhodli pro downgrade na XP. Po devíti měsících Microsoft uvádí, že je ještě brzy hovořit o úspěšném tažení. Bez okolků můžeme uvést, že nástupce Windows XP žezlo nejrozšířenějšího operačního systému hned tak nepřebere. Poslední výzkumy hovoří o tom, že tento systém používá zatím méně než 8?% všech uživatelů PC na světě, což je o dvě procenta méně proti plánovanému podílu do konce roku.
Přestože Microsoftu nebudeme upírat upřímnou snahu, start nových Windows nelze označit za úspěch. Tlak zákazníků přinutil prodejce znovu dodávat sestavy s předinstalovaným OS Windows XP. Podle posledního průzkumu Forrester Research bylo Windows XP na začátku roku používáno v 67 % z dotázaných firem, nyní je to už 84 %! V Česku se můžeme zaměřit na výsledky z dostupných webových auditů a zjistíme, že Windows Vista používá v průměru 6?% uživatelů českého internetu, zatímco 6 let starý Windows XP používá 84?% uživatelů.
Jak se bude situace vyvíjet dál? Microsoft se rozhodl pozdržet vydání Service Packu 3 pro Windows XP (přestože je již dva měsíce testován 15 000 betatestery a testy budou hotovy do Vánoc) až do března nebo dubna 2008. Přednost dostal vývoj oprav pro Vistu, celkový SP1 bude vydán dříve a Microsoft věří, že podíl nového systému bude zanedlouho mnohem vyšší.

Blu-ray/HD-DVD

Boj o zákazníka svádějí dvě technologie, které postupně vytlačí DVD mechaniky. Z nadpisu jste poznali, že řeč bude o Blu-ray a HD-DVD. Začátek roku byl bohatý na zprávy o podílech prodaných optických disků, mechanik či podpoře filmového průmyslu. Samotné mechaniky pro počítače stojí dosud nemalé finanční prostředky, přehrávače také nepatří ke zboží, které by z pultů mizelo po statisících. Vyšší cena a zároveň nedostatek levnějších filmů má na rozvoj prodeje optických mechanik s vysokou kapacitou záznamu snad ještě zhoubnější vliv než hádky o to, kdo je lepší. Přiznejme si, že dnešní HD-DVD a Blu-ray mechaniky a média jsou drahá a dovolí si je jen malé procento uživatelů. Cena 250?Kč za HD-DVD 15 GB nebo 500?Kč za 25GB Blu-ray u zákazníka nevyvolá radostné zavýsknutí. S hlavou v dlaních a posléze s rozumem v hrsti většinou raději sáhne po pevném disku SATAII/300 500 GB za pár tisíc a rozhodně získá lepší poměr GB/Kč. Druhým dechem dodejme, že se blýská na lepší časy, nabídka filmových titulů se rozrůstá, ale zatím ne tak razantně, jak by bylo potřeba. Podaří-li se výrobcům optických mechanik a datových médií výrazně zlevnit, mohou na tom jen vydělat. Pokud ne, bude masivní rozvoj jakékoliv z dvojice technologií výrazně brzděn.

AMD/ATI

Poslední větší zmínku věnujeme AMD/ATI, bojujícímu od začátku roku s finančními problémy. Přízeň zákazníka je ošemetná záležitost a lze o ni bojovat včasným vydáním ohlášených novinek, nebo ji ztratit nedodržením termínu. Ve snaze udržet čistý štít a skóre (či poměr sil na trhu) se AMD/ATI rozhodlo pro razantní snížení cen produktů, což bylo přijato velmi kladně. Ozdravný proces měl pokračovat uvedením nových grafických karet, ale došlo k němu mnohem později, než bylo třeba. AMD se rozhodla pro restrukturalizaci, konec dubna byl smolným obdobím, neboť firma přišla o největší podíl na trhu v USA v maloobchodním prodeji koncovým zákazníkům.
Čtvrté čtvrtletí roku 2007 donutilo AMD prodat kmenové akcie za 700 milionů dolarů. Velkou část z toho nyní koupila společnost Mubadala Development Company z Abu Dhabi, hlavního města Spojených arabských emirátů, která je plně ve vlastnictví vlády. Za akcie zaplatila 622 miliónů dolarů (jedna v ceně $ 12,70), z čehož půjde AMD čistých 608 miliónů. Investice, která přihrála firmě Mubadala 8,1% podíl ve firmě AMD, neznamená pro tuto firmu žádné zastoupení ve správní radě, ani možnost ovládat AMD. I přes tento krok dosahuje ztráta AMD/ATI za posledních pět čtvrtletí 1,2 miliardy dolarů, což už i tak velkou firmu, jakou bezesporu AMD je, musí někde bolet. Finále roku je pro AMD/ATI stejně ­bolestné jako jeho začátek. Zjistilo se totiž, že všechny nové procesory AMD postavené na architektuře K10 jsou vadné a musí jít na reklamaci.
Společně s tím AMD také zastavilo produkci Phenomů a Barcelon. Vadu lze opravit pouze razantním zpomalením L3 paměti, kdy přijdete o značnou část výkonu. AMD oznámilo, že dokáže chybu opravit beze ztráty výkonu, ale údajně se tak stane až v nové revizi B3. Zprávy zákazníkům, vydané koncem roku, byly přeci jen o něco radostnější. Výrobce procesorů uvedl, že bezchybné procesory by měly být k dispozici již před letošními Vánocemi. Otázkou zůstává, zda se procesory podaří nejen vyrobit, ale také okamžitě distribuovat.
Ze zmíněné situace se samozřejmě celkem těší Intel. Doplácí na to zákazník, kterému se nedostává produktu, za nějž by rád utratil nemalé finanční prostředky.

Zajímavosti roku 2007

DirectX 10

Zároveň s Windows Vista se na trh dostalo nové DirectX ve verzi 10. Přináší spoustu novinek především v počítačových hrách a speciálním softwaru. Podle Microsoftu je DirectX 10 kompletně přepracovaným API, který bere ohledy především na USA (Unified Shader Architecture) u čipů ATI (R600) a nVidia (G80). Další změnou je rozdělení rozhraní do dvou částí (kernel jádro a uživatelské nastavení).
Myšlenka je zcela jednoduchá – udržet 3D procesy a přehrávání izolované od kernel ovladače pro operační systém. Dnešní ovladače grafických karet jsou napojeny přímo na kernel driver a pokud spadnou grafické ovladače, tak s sebou vezmou i celý operační systém. Nové opatření má především zohlednit stabilitu systému. Mezi hlavní taháky DirectX 10 tedy patří unifikovaná architektura shaderů, geometrický shader nebo virtuální grafická paměť a samozřejmě Shader Model 4.0, který je ovšem velmi úzce spjat s unifikovanou architekturou.
Plně unifikovaná architektura značí, že grafické čipy budou mít k dispozici například 256 výpočetních jednotek, kde každé z nich lze přiřadit libovolnou úlohu. V praxi to znamená, že v konkrétní hře se bude grafický čip chovat jako by měl 128 pixel shaderů a 128 vertex shaderů, ale ve druhé hře, která bude vyžadovat maximální výkon pixel shaderů, bude konfigurace čipu uzpůsobena například tak, že 200 jednotek bude mít funkci pixel shaderu a 56 zbývajících bude obsluhovat vertexové operace.
Poznámka: S podporou DirectX 10 se bohužel setkáváme jen u jednoho operačního systému – Windows Vista. Nová verze DirectX je velkým krokem vpřed a v rámci domácí zábavy je jistě jedinou možnou volbou pro hráčův koutek.

Propad cen pamětí DDR/DDRII a příchod DDRIII

Snad nikdo na světě nečekal rapidní pokles cen paměťových modulů DDR, potažmo DDRII – jednoznačně za to může příchod nových modulů DDRIII, které se však ještě nyní kvůli své vysoké ceně a poměrně velkému časování zatím nevyplatí. Cena nových DDR/DDRII modulů je naproti tomu nízká a jen z toho důvodu je výhodné používat DDRII – je to ještě výhodnější než nákup verze DDR. Tiskové zprávy a sledování vývoje cen nás zatím utvrzují v názoru, že tento cenový propad bude dlouhodobý. Již první měsíc roku naznačil, s jak velkou úsporou mohou zákazníci počítat – pohybovala se kolem 45?%! V květnu přišly na trh základní desky z rodiny Bearlake s podporou modulů DDR3. Kromě jiných zajímavých vlastností ovlivnila poptávka nových modulů také další snižování cen DDRII.
Poznámka: Je trochu škoda, že podobného velkého skokového zlevnění se nedočkaly všechny komponenty počítačů. Přesto lze najít pár dalších součástí, kde je cena výrazně výhodnější než před 12 měsíci. Za všechny jmenujme například pevné disky.

Ubuntu 7.10

Pro operační systémy byl rok 2007 skutečně úrodný. Na své si přišli milovníci Windows, Mac OS, ale zapomenout nemůžeme ani na Linux/Unix. 18. října roku 2007 spatřil světlo světa nový operační systém na bázi Unixu, a to Ubuntu ve verzi 7.10. Stejně tak přišly na svět další verze – Kubuntu (s prostředím KDE), Xubuntu (s prostředím XFCE), Edubuntu (verze určená pro vzdělávací software). V Ubuntu 7.10 je spousta nového a vyjmenování všeho by vydalo na samostatný článek. Ve stručnosti alespoň připomeneme to nejdůležitější: GNOME 2.20, implementace Adobe Flash a také GNU Gnash, instalaci Firefox rozšíření skrze standardní nástroje distribuce a repozitáře. Kubuntu dostává do vínku Dolphin z chystaného KDE 4, a velmi výkonné desktopové vyhledávání Strigi. Pro prezentace je velmi důležitá plná podpora externího VGA výstupu u notebooků (i s možností konfigurace více ploch) a kompatibilita s Windows (včetně zápisu na NTFS disky).
Poznámka: Pro uživatele, kteří se ještě nesetkali s žádným jiným operačním systémem než Windows od společnosti Microsoft, může být Ubuntu vhodnou alternativou pro přechod na jinou platformu. V systému Ubuntu naleznou opravdu vše, co potřebují. Vše je připraveno na malém prostoru s jednoduchou příjemnou instalací a s možnostmi rozšíření pomocí balíčkového systému založeného na systému Debian. Patříte-li mezi uživatele, kteří nechtějí za operační systém platit a chtějí jej přizpůsobit vlastním potřebám, můžeme Ubuntu vřele doporučit.

8800 GT od firmy nVidia

Tento produkt zmiňujeme zejména pro zajímavý poměr výkonu a ceny, kterou uživatel nákupem získá. Pokud jste čekali na upgrade vašeho PC, nastane zanedlouho velmi vhodné období. Z celého pole grafických adaptérů sice 8800 GT nenabídne nejvyšší výkon, ale příjemnou pořizovací cenu.
Dojde-li v prvním čtvrtletí příštího roku k vydání nových základních desek, čipových sad a i procesorů, budou úspory počítačových nadšenců velmi často končit v kapsách hardwarových obchodníků. Ale nestačí jen vydání nových karet či desek. Oznámení produktů je zákazníkovi k ničemu, pokud se výrobky zároveň neobjeví na pultech prodejen. A právě k takové situaci koncem roku dochází. Natěšený uživatel prochází či obvolává obchody s cílem utratit pár tisíc za grafický adaptér 8800 GT a všude slyší jen: NEMÁME.
Poznámka: Grafické karty nejsou důležité jen pro hráče, uplatnění tento čip samozřejmě najde i v sestavách, v nichž figuruje monitor s větší úhlopříčkou.

45nm výrobní proces procesorů Intel

Uvedení 45nm výrobní technologie představuje zmenšení plochy samotného čipu, tím pádem zlevnění jeho výroby. Na jeden 300mm wafer, ze kterého jsou procesory vyrobeny, se vejde o 40?% čipů více. Zlevnění procesorů vyrobených touto technologií můžeme s napětím očekávat, začátek prodeje s sebou však nese ceny spíše „přestřelené“. Prvním procesorem vyráběným 45nm technologií se stal Intel Core 2 Extreme QX9650, další budou následovat v prvním čtvrtletí 2008. Při výrobě celé řady Penryn jsou mimo jiné použity nové technologie a kombinace nových materiálů, které omezují svodové proudy v tranzistoru na minimum a zvyšují výkon celé 45nm výrobní technologie. Intel používá při izolaci tranzistorových hradel materiál s vysokou dielektrickou konstantou (high-k) a novou kombinaci kovových materiálů v tranzistorových elektrodách.
Poznámka: Procesory, které se objeví v prvním čtvrtletí roku 2008, mají prokázat vysoký výkonností skok. Již nyní je však jasné, že novým 4jádrovým procesorům na 45 nm nebude stačit sběrnice FSB 1333 MHZ, a stane se limitujícím faktorem. Souběžně dojde i k výrazným změnám čipsetů a celých základních desek. Teprve kombinací všech novinek může uživatel získat výrazný vyšší výkon celého počítače.

Internet v roce 2007

Vysokorychlostní internet

V posledních letech dochází k navyšování rychlosti internetového připojení a využívání webových služeb je podle posledních průzkumů dostupné téměř 46?% všech rodin s dětmi. To je velmi dobrý trend a můžeme jen doufat, že ceny budou klesat a rychlost bude naopak růst. K rychlostem připojení v Japonsku nebo západní Evropě máme o kousek blíž, ale stále je co zlepšovat. Rozvoj internetu a počet připojených počítačů s sebou nese i jiné aspekty – začínají docházet IP adresy. Zastaralý protokol IPv4 již pomalu přestává dostačovat současným potřebám, a tak jej brzy vystřídá nový standard. IPv4 s 32bitovými IP adresami bude nahrazen 128bitovými adresami protokolu IPv6.
Poznámka: Protokol IPv6 je sice poněkud dražší (měřeno hardwarovými nároky a cenami), ale má výhody v oblasti bezpečnosti – díky šifrování na vysoké úrovni a vrstvové autentifikaci se stane internet opět bezpečnějším a protokol navíc umožní každému PC mít vlastní IP adresu. Mělo by ubývat internetové anonymity. Někteří uživatelé tento fakt přijímají s nadšením, jiní s nevolí.

Webové blogy

Uživatelé internetu začali v docela hojném počtu zakládat osobní stránky se svými myšlenkami, fotogaleriemi, návody, odkazy a informacemi. Někdy zajímavými, jindy méně.
Blogování nespatřilo světlo světa až v letošním roce, ale rok 2007 přinesl jeho nebývalý rozvoj. Přispělo k němu i mnoho vydavatelství on-line novin a časopisů, na jejichž stránkách se lze s názory čtenářů setkat stále častěji.
Začátky blogování možná provázelo kroucení hlavou (ne každý je schopen a ochoten prokousávat se stovkami či tisícovkami „elektronických deníčků“), v současnosti však o jeho životaschopnosti nikdo nepochybuje. Ba co víc, mnoho společností dokáže komunity blogerů přitáhnout a využít ke zvýšení návštěvnosti. Myšlenka poskytnout prostor na internetu je tak mnohdy propojena s komerčními zájmy. Více stran přináší více kliků, více kliků přináší více peněz za reklamu.
Poznámka: Někdy je velmi zajímavé přečíst si myšlenky známých i zcela cizích lidí na jejich webech a zamyslet se nad jejich pocity, případně porovnat úhly pohledu a názorové shody nebo neshody. Blogy nepochybně přispívají k větší rozmanitosti celosvětové sítě, mohou být chápány jako základ komunitních či sociální sítí.

Web 2.0

S rozvojem internetu a rostoucím počtem připojení se začalo velice živě diskutovat o pojmu Web 2.0. Jen pro shrnutí – obecně můžeme mluvit o možnostech webových služeb a jejich funkcích, umožňujících uživatelskou tvorbu. Vyznačuje se především tím, že obsah tvoří především sami uživatelé a zakladatel webu, tvůrce či administrátor se stává moderátorem obsahu. Webové stránky sdružují skupiny uživatelů, umožňují zakládání profilů, rozřazování lidí podle zájmů, profese, věku atd. Zároveň nabízí nové služby, například chat, fórum, apod. Aktualizace probíhá kdykoliv, kdy uživatel (návštěvník) zveřejní svůj příspěvek. Příkladem takového webu 2.0 je projekt wikipedia (http://www.wikipedia.org), tedy volná, uživateli vytvářená encyklopedie. Česká wikipedia má v době psaní tohoto textu již 82 222 článků, což už je skutečně mnoho informací na jednom místě. Web 2.0 je službou, která je vytvořena pro interakci uživatele s webovým obsahem a je na něm také závislá. Označení web 2.0 je spojováno s příchodem technologie Ajax, která rozšířila přeměnu statických stránek na dynamické a pro změnu části webové stránky nenutí uživatele načíst celou stránku znovu, ale umožní mu využívat (například listovat či přehrát) jen část stránky. Neznamená to však, že stránka s Ajaxem je nutně Web 2.0.
Poznámka: Web 2.0 je předzvěstí zdokonalování internetových služeb, personalizace a přemisťování aplikací či dat z pracovních stanic na internet. Hovoříme-li o těchto trendech, je třeba zmínit například úschovny odkazů a dat, webové alternativy poštovních klientů, kancelářských programů, grafických editorů, různých fotogalerií atd.

IT bezpečnost v roce 2007…

Leden 2007: Nechtěné dárky

Označení měsíce v tomto případě není nejpřesnější. Bezpečnostní hrozby se objevovaly ve zvýšené míře i ve vánočním období roku 2007. V mnoha schránkách elektronické pošty se objevil například IRCBot v souboru christmas.exe či trojan Ardamax, nevyžádaný soubor christmas_puzzle.exe a e-maily s přílohou POSTCARD.EXE, které s sebou nesly pouze vir Win32/Stration alias Warezov. Všechna tato havěť nás vítala i v lednu 2007 a mnoho uživatelů léčilo počítač ještě v době příchodu tří králů Kašpara, Melichara a Baltazara…
Poslední ze jmenovaných „dárků“ nás doprovází až do posledních dní roku 2007. Warezov/Stration zpomaluje internetové připojení a celé PC pomocí populárního přehrávače WinAmp, blokuje antiviry/firewally, zakazuje jim aktualizace i pro Windows a některé nedovoluje nainstalovat. Šíří se rozesíláním prostřednictvím seznamu kontaktů ICQ.

Únor 2007: Odkud pochází nejvíce spamu

Tým X-Force z divize Internet Security Systems společnosti IBM zveřejnil průzkum, z něhož vyplývá, že počet spamu v našich e-mailových stránkách stoupl o 100 procent. Největšími původci spamu jsou podle průzkumu USA, Španělsko a Francie, největší počet phishingových e-mailů přichází z Jižní Koreje. Nejčastěji používaným jazykem, ve kterém je spam napsán, je angličtina, na druhém místě je němčina. V roce 2007 X-Force očekává nárůst spamu v dalších jazycích a má přijít i nová generace obrázkové nevyžádané pošty. Ke konci roku 2006 dosáhl obrázkový spam více než 40% podílu z celkového počtu veškerého e-mailového spamu. Zpráva X-Force se bohužel potvrdila – před koncem roku 2007 tvořil obrázkový spam až 70?% celé nevyžádané pošty. Pokud se zaměříme na naši republiku, jsou problémem nevyžádané zprávy s odkazem na webové stránky, které podle našich právních předpisů nelze za spam označit. Mnoho „odborníků“ této trhliny více než zneužívá, a stále více a více zatěžuje poštovní servery.

Březen 2007: TrendMicro koupilo HijackThis

HijackThis je jednoduchá aplikace, která dokáže vytvořit souhrn informací o libovolném PC. Při pohledu na výpis lze na 100?% odhalit ať už známou, tak i zcela neznámou havěť, která se nalézá v PC. Takový nástroj se tvůrcům bezpečnostního softwaru více než hodí, a proto jej TrendMicro koupilo. Autor programu HijackThis vysvětlil, že ho k prodeji vedl nedostatek času na další vývoj programu a na vydávání nových verzí. Pro společnost TrendMicro se rozhodl proto, že jí již dříve prodal program CWShredder.

Duben 2007: QuickTime

V multimediálním přehrávači QuickTime od společnosti Apple byla v dubnu 2007 již po několikáté objevena vysoce kritická bezpečnostní zranitelnost, která se bohužel týkala i nejnovější verze. Jakýkoliv webový prohlížeč, který měl nainstalován plug-in pro Javu a současně nainstalovaný a aktivovaný zásuvný modul QuickTime, může být snadným terčem případného útočníka, který jeho prostřednictvím může získat kontrolu nad napadeným počítačem. Firma Apple má a měla docela velké problémy se svým děravým softwarem, potažmo záplatami.

Květen 2007: Google odhalil nebezpečné stránky

Google v květnu 2007 podnikl velký průzkum vybraných webových stránek. Z celkového počtu 4,5 milionu indexovaných webových stránek celá desetina, tedy 450 tisíc, infikuje počítač uživatele nějakým druhem malwaru, třeba spywarem. Fakt, že každá desátá stránka může být pro návštěvníka nebezpečná, je velmi alarmující. Tradičně nejnebezpečnější jsou v tomto ohledu pornografické stránky, následují vyhledávače cracků, sériových čísel a úprav softwarových programů. Lze však dovodit, že celkovou bezpečnost internetového připojení svým chováním ovlivňuje sám uživatel. Pokud se na stránky s nebezpečným obsahem sám opakovaně vrací, riziko napadení PC či stažení nevyžádaného programu se podstatně zvyšuje.

Červen 2007: Atomový výbuch v TV

Česká televize označila napadení vysílání nedělního pořadu s názvem Panorama jako útok hackerské skupiny. V pravidelném ranním vysílání přinášejícím záběry z různých koutů republiky a informace o povětrnostních podmínkách se najednou objevil hrozivý obraz atomového výbuchu. Naštěstí nešlo o žádný teroristický útok či havárii. „Hackeři se nabourali do záběrů, které pro ČT pořizuje společnost Sitour, jež program vyrábí. Konkrétně někdo napadl kameru v Černém Dole,“ uvedl Martin Krafl, tiskový mluvčí České televize. Autory tohoto je sdružení okolo webu ztohoven.com, jehož adresa se ve vysílání také objevila.
Červenec 2007: Ve znamení „oslav“

V červenci uplynulo 25 let od oznámení prvního počítačového viru. Napadeným počítačem byl v roce 1982 Apple II , virový program se šířil na 5,25" disketách a v podstatě jen obtěžoval uživatele. Virus s názvem Elk Cloner byl vytvořen v Pittsburghu patnáctiletým studentem Richem Skrentou. Sledoval činnost disketové mechaniky a v případě zápisu na disketu se na ni také nahrál. Skrenta svůj virus popsal slovy: „Byl to můj kanadský žertík kombinovaný s hackem. Překrásným hackem.” V průběhu roku se objevilo ještě několik malých „škůdců“, kteří už nenatropili tolik škody. Ani systémy bank nevykazovaly žádné chyby, a tak nepřišly o žádné peníze (tedy alespoň o tom letos žádná neinformovala). Phishing ovšem zůstává stále velkým problémem. Ale v poslední době postihuje spíše zahraničí.

Srpen 2007: Servery projektu Ubuntu napadeny

Pět z celkových osmi serverů, nabízejících prostor pro lokální skupiny uživatelů populární distribuce Linuxu zvané Ubuntu, muselo být odstaveno. Bylo zjištěno, že jsou zatím neznámým útočníkem využívány pro další útoky na internetu.

Září 2007: Další útok na eBay

Populární eBay se opět stal obětí útoku. Z jeho databáze byly totiž odcizeny údaje o 1 200 uživatelích včetně čísel jejich kreditních karet nebo kontaktních informací. Ty byly nějaký čas veřejně vystaveny na Trust & Safety fóru eBay a video s těmito daty se několikrát objevilo i na YouTube, odkud bylo opakovaně smazáno. Po počáteční bagatelizaci problému nyní eBay v oficiálním prohlášení tvrdí, že dělá vše pro ochranu klientů, jejichž údaje se podařilo útočníkům získat. Podobných útoků v poslední době bohužel přibývá.

Říjen 2007: Banky stále v ohrožení

Podle průzkumu firmy SecureWorks počet hackerů útočících na banky proti minulému roku celosvětově stoupl o 81 procent. Důvod nárůstu lze spatřovat v tom, že k odcizení bankovních informací není potřeba genialita, ale spíše povědomost o tom, kde se nástroje pro hackování dají sehnat. Jinou cestou je využití informací, které omylem vyzradí zaměstnanci jednotlivých společností, aniž by si ověřili totožnost toho, kdo jim pokládá otázky a bez okolků prozradí například své jméno, heslo, číslo účtu atd.

Listopad 2007: Neposlušná auta

V Anglii se stal zajímavý případ, kdy některá auta zaparkovaná na otevřeném parkovišti nemohla nastartovat a jiná zase nemohla být odemknuta. Nakonec se přišlo na to, že nedaleko stojí vozidlo, které občas vysílá signály blokující klíčenky k odemknutí vozu v okruhu 50?m. Tento případ byl pouze náhodný, ale tuto činnost lze provádět i úmyslně. Auta jsou tak novým možným potenciálním cílem „IT škodičů“.

Prosinec 2007

Jako každý rok i letošní Vánoce budou obdobím, kdy se posílá hodně e-mailů, SMS a MMS zpráv, stále více se využívá rovněž internetu. S trochou pozornosti nemusíte dopadnout stejně jako v loňském roce. Neotvírejte každou zprávu od uživatele, kterého neznáte. Neumíte anglicky nebo německy, ale přesto vám není divné, že vás někdo zdraví, posílá dotaz, upozornění na schůzku, odpovídá na dopis, který jste neposlali? Pokud ano, tak se nedivte, že se vám občas s počítačem přihodí něco nepříjemného.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).