Hlavní navigace

Return to Mysterious Island

16. 4. 2005

Sdílet

Kvalitních adventur není nikdy dost! Pokud máte tento herní žánr v oblibě, neměla by vám uniknout dobrodružná adventura od vývojářů z Kheops Studio, ve které se vžijete do role mladé hrdinky Miny. Dobré nápady a pěkná grafika vás rozhodně potěší.

Ztroskotat na pustém ostrově není zrovna to, co Mina na své dlouhé cestě lodí asi plánovala, ale stalo se. Teď stojí na písečné pláži, zmatená a otřesená, a jen ztěžka loví v paměti, co se vůbec přihodilo. Ohromná vlna ji smetla přes palubu a je vlastně velké štěstí, že ji mořské proudy donesly na tento neznámý ostrov. Přežila, ale co dál?Pravý boj za záchranu totiž přijde až nyní, protože se z tohoto neobydleného ostrova ještě bude nutné dostat. Podobné myšlenky však musejí počkat, nejdřív se vaše hrdinka musí trochu vzpamatovat a doplnit energii. Potom bude spousta času jak na popsané úvahy, tak i na prohlídku okolí.

Takhle začíná nový přírůstek na poli adventur a garantujeme, že vás přinutí zase na chvíli probudit mozek k nějaké činnosti. I když si poslední dobou nemůžeme stěžovat na nedostatek stejně zaměřených titulů a snad v každém čísle narazíte alespoň na jednoho zástupce, podobně kvalitní kousky potěší srdce každého milovníka daného žánru. Dvojnásobnou radost pak nastala, když jsme zjistili, že Return to Mysterious Island navíc přináší závan čerstvého vzduchu do zaběhlých stereotypů. Ale o tom až trochu později.Jíst se musí

To ví i Mina, a proto první kroky po ostrově povedou právě za kusem žvance. Než se však dostatečně posilní, daleko se nedostane. V postupu jí totiž brání zatarasená cesta, na jejíž odklizení bude trocha energie zapotřebí. Takže hurá na lov. Po nějaké době ale zjistíte, že na pečeného zajíčka si budete muset nechat zajít chuť a vystačit si jen s několika ústřicemi, osmaženými vajíčky, nebohou rybkou a dalšími dary exotického ostrova. K získání těchto surovin ale bude zapotřebí vyrobit si nějaký ten nástroj, zapálit oheň a podobně. Kromě bystrého mozku proto uplatníte i klasicky dobrý zrak a trpělivost.

Ovšem předmětů povalujících se na celém ostrově je opravdu spousta, a hledání té správné kombinace může být tudíž trochu obtížné. Ve spoustě případů se jedná o zcela logické věci, na další přijdete náhodou a ty ostatní hádanky odhalíte poctivým klikáním vším na všechno. A aby to nebylo tak jednoduché, bude v mnoha případech k sestavení potřebné věci nutná kombinace několika předchozích. K tomu se vlastně váže první novinka hry. Pokud totiž dáte v inventáři dohromady předměty, jejichž složením můžete něco získat, přesunou se oba do „kutilské“ lišty. Tady se vám zobrazí jak vložené předměty, tak i výsledek vaší tvorby. Když potřebujete více surovin, objeví se v této liště ještě příslušné množství otazníků, které musíte následně nahradit dalšími předměty.Všechny cesty vedou do Říma

Daleko neotřelejším nápadem nežli samotná lišta je možnost rozebrat vytvořené nástroje a další udělátka, jež jste potřebovali pro postup ve hře. Klacek z prutu tak můžete využít jako základ pro prak nebo pomocí jeho rozdvojeného konce zvítězit nad dravým obyvatelem zdejších lesů. Někdy bude zmíněný zpětný proces nezbytný, jindy jen ulehčí vašemu postupu v příběhu. Zajímavě vypadá rovněž možnost získání jednoho předmětu díky využití různých polotovarů. Snadno se tak může přihodit, že některé nalezené věci ani neupotřebíte, protože jste daný problém vyřešili pomocí něčeho jiného. Tomu také odpovídá velikost inventáře a počet sebraných předmětů. Pozic na uložení věcí se blíží třem stům, ale nebojte se, zase tak šílené to nebude. Několik „stran“ batohu je tu především kvůli možnosti lepší organizace a třídění.

Už tak nevídanou variabilitu rozšiřují další alternativní postupy, jimiž lze vyřešit některé situace. Nejméně polovinu úkolů lze rozlousknout pomocí různých předmětů nebo více způsoby. Nalezené ovoce můžete použít k výrobě alkoholu, k upečení dortu nebo k nakrmení opice. Stejně tak baterii ve svých víceúčelových hodinkách dobijete dvěma rozdílnými způsoby, otravné opičí útočníky lze překonat v krátké akční mezihře nebo je pomocí vyspraveného schodiště obejít a tímhle způsobem bychom mohli pokračovat ještě hodně dlouho. Přestože je určitá linearita od adventur přímo vyžadována, podařilo se ji natolik narušit, že někteří poctiví hráči mohou mít nutkání zkoušet dohrát titul znovu odlišnou cestou. K tomu by vás také mohl trochu motivovat systém získávání bodů, které se vám přičítají při splnění určitých úkolů. Za ně sice získáte pouze několik obrázků navíc a pochvalu na konci hry, ale proč ne.Robinson Mina

Každý správný trosečník by měl mít svého Pátka. A protože ostrov se zdá být zcela neobydlený a s nakrátko se zjevujícím duchem moc legrace není, nezbude nežli se po příteli poohlédnout mezí místní zvířenou. Přestože je většina opic na strově poměrně nepřátelská, ošetřením jednoho zraněného chlupatého chudáka získáte neocenitelného pomocníka. Dostává jméno Jep a po ošetření a nakrmení vám usedne na rameno a splní každý zadaný příkaz. Snadno se dostanete na dříve nedosažitelná místa a v kombinaci s dalšími předměty dokážete věci, které byste sami jen těžko zvládli. I když Jep v kombinaci s levitačním modulem je trochu silné kafe, jde v zásadě o výtečný nápad.

Postupně se svým parťákem objevujete, že nejste na ostrově první osadníci a že možná skrývá více než jednu sopku a neprobádané lesy. Není žádným tajemstvím, ostatně velmi brzy to ve hře sami zjistíte, že předchozí návštěvník nebyl nikdo jiný než samotný kapitán Nemo. Vaše záchrana se tudíž brzy mění spíše na objevování ztraceného tajemství ostrova, který tají více, než se na první pohled zdá.

Kromě klasické náplně všech adventur, tedy sbírání a používání předmětů, se našlo místo jak na několik puzzlů, tak i na pár akčnějších vložek. Bez obav. Jde o kratičké a jednoduché úkoly, jakým je například sestřelování strážních robotů, které každý hravě a rychle zvládne.
Už jsme se také zmínili o lepší verzi hodinek, co nosí naše hrdinka na ruce. Jde vlastně o kombinaci několika přístrojů- GPS, mobilu a digitální encyklopedie. Kupodivu však tyto super technologie téměř nepoužijete a kromě příjmu čerstvých zpráv a jednoho hovoru se bez nich docela dobře obejdete.Malá zoo

Celá hra je zabalena v poměrně pěkném grafickém kabátku, který se jistě zalíbí většině z vás. Předrenderované pozadí je opravdu bohaté na detaily a pustý ostrov vypadá přesně tak, jak byste si ho asi přestavovali. Každou chvíli také narazíte na poletujícího ptáka či mouchu, přeběhne vám přes cestu ještěrka a nesmíme zapomenout na všudypřítomné opice a mořskou příšeru, která je součástí jedné akčnější scény. Vše je pak podrženo příjemným hudebním doprovodem a zvuky okolí. Pohyb je vyřešen pomocí skokových přesunů na jednotlivé pozice, z nichž se můžete libovolně rozhlížet. I když je volný pohyb takhle omezen, nepůsobí zmíněný fakt tolik negativně jako v jiných hrách. Nic tedy nebrání tomu, abyste si hru opravdu užili.

Výrobce: Kheops Studio

Vydavatel: The Adventure Company

Distributor ČR: Hypermax

Lokalizace: český manuál

Internet: http://www.mysteriousislandgame.com/

Multiplayer: ne

Minimální konfigurace: CPU 800 MHz, 64 MB RAM, HDD 1 GB, 3D karta 64 MB

Doporučujeme: CPU 1 GHz, 128 MB RAM, HDD 1 GB, 3D karta 64 MB

Verdikt: Povedená klasická adventura s pěknou grafikou a novými nápady, tedy kombinace, kterou byste si neměli nechat ujít.Hodnocení: 75 %