Hlavní navigace

Redukce DisplayPort na DVI

25. 2. 2008

Sdílet

DisplayPort je podle mnohých grafický výstup nové generace a pomalu se začíná montovat na nové grafické karty. Ne všechny nové monitory však mají i DisplayPort, a proto se nabízí otázka redukce.

cybersecurity22

U současného digitálního DVI a starého analogového d-sub tento problém nebyl tak velký, protože stačilo pouze mírně zaměnit pořadí jednotlivých kanálů, a redukce z DVI na d-sub byla na světě. U DisplayPortu je však tento problém poněkud složitější.

DisplayPort se svoji architekturou od DVI dost odlišuje, proto zde tento jednoduchý postup nefunguje a první redukce se v současné době řeší tak, že je v ní přítomen speciální čip, který zajišťuje převod obrazu. Tento malý čip však celou redukci značně zdražuje, a pro lowendové karty je tak de facto nepoužitelný.

Podle některých analytiků tak bude nástup DisplayPortu jako náhradu za HDMI a DVI velmi pomalý a dlouhou dobu budou karty vybavené jedním DVI a jedním DisplayPortem (podobně jako dříve jeden DVI a jeden d-sub).

Se vším může také samozřejmě značně zamávat i ochota výrobců monitorů tento port používat (společnosti AMD i nVidia již prohlásily, že chtějí DisplayPort prosazovat), to vše však ukáže až čas.

- - Tomáš Šulc

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).