Hlavní navigace

Red Hat Enterprise Linux 5 uveden

10. 4. 2007

Sdílet

Společnost Red Hat uvádí na trh, po více než dvou letech, novou verzi nejrozšířenějšího komerčního Linuxu, označenou Red Hat Enterprise Linux 5. Ve vývoji této verze se vše podřídilo virtualizaci, která je implementovaná na úrovni jádra operačního systému

UI21

Celá nabídka Red Hat je právě virtualizaci přizpůsobena od managementu nástrojů, instalátorů, až po storage a cluster utility. Dalšími základními rysy této verze je zvýšená bezpečnost, lepší podpora 64bitové architektury a propracované grafické rozhraní management nástrojů. Administrátoři jistě ocení jednoduché a přehledné GUI pro správu a řízení virtuálních strojů. Dobrou zprávou pro výrobce softwaru je zachovaná kompatibilita se staršími systémy, neboť Red Hat verze 5 obsahuje i knihovny pro aplikace kompilované ve starších verzích.


Zároveň přicházejí některé změny v cenové politice - jednou z nich jsou zcela nové produkty pro Desktopy. Red Hat v minulosti podporoval pouze multilicenční balíky. Od nové verze 5 je zde možnost zakoupit jednu licenci na desktop v základní variantě nebo ve verzi MULTI OS, která umožňuje konfigurovat až 4 virtuální stroje.

- - Tomáš Jirásko