Hlavní navigace

Recyklujte svou starou elektroniku! - 3. díl

19. 5. 2013

Sdílet

 Autor: © AA+W - Fotolia.com
Je jaro, období života a lásky, ale také velkých jarních úklidů, což je příležitost zbavit se svých nepotřebných nefunkčních MP3 přehrávačů, starých nepoužitelných tonerů, kabelů a velkých CRT monitorů.

Předchozí díl

Je čas přejít na recyklování

V České republice máte, co se recyklování týče, pár možností. Výhodou je, že všechny jsou zdarma, pokud do nich nepočítáte cenu za dopravu. První možností je nepoužívané, ale stále použitelné zařízení někomu věnovat. Tato možnost je asi celkově nejekologičtější.

Dále jste již určitě zaznamenali, že u nás už pěkných pár let funguje systém tzv. PHE neboli poplatku za historický elektrospotřebič. Toho, že k ceně elektroniky a spotřebičů na konečném účtu přibude položka v hodnotách korun až stovek korun, si už asi všimli všichni. Ne všichni ale vědí, na co tato položka jde. Ano, jde na recyklaci.

Znamená to, že když si v obchodě kupujete nové zařízení určitého typu, má prodejna povinnost odebrat od vás to staré, které pak odváží recyklační firmě. Odebrání je zdarma, tedy neplatíte za něj nic (a samozřejmě za něj ani nic nedostanete), a to ať už se jedná o počítač, flash disk nebo ledničku.

Jestliže ale máte doma věci, kterých byste se rádi zbavili, ale nechcete kupovat nic, za co byste je mohli vyměnit, ani tak nemusíte zoufat. Ve městech totiž v posledních letech jako houby po dešti vyrostly červené kontejnery na elektroodpad, do nichž stačí použitou elektroniku hodit a dál se o ni nestarat.

Do těchto kontejnerů ale nehodíte televizi ani monitor (i kdyby se tam vešly, je to proti pravidlům), ale třeba ani ledničku či sporák (to zas kvůli velikosti). Je proto třeba využít další možnosti – sběrného dvora.

Do sběrného dvora vyvezete jakoukoliv elektroniku zdarma (tedy nejspíše v rozumném množství). Sběr starých elektrospotřebičů kromě toho probíhá i ve školách, zde se ale opět jedná o elektrospotřebiče malé. Seznam odběrných míst naleznete zde nebo zde.

MIF21

Sledujte také marketingové akce typu „vyměňte starý za nový“. Někteří výrobci či jednotliví prodejci nabízejí slevy na nová zařízení v případě, že jim donesete svá stará zařízení stejného typu. Pěkný příklad podpory recyklace.

Konec