Hlavní navigace

Recenze: Zoner Photo Studio X

8. 12. 2016

Sdílet

 Autor: Zoner
Nastal čas seznámit se s novinkou, kterou nabízí česká firma Zoner, tentokrát pod jménem Zoner Photo Studio X. Co se letos změnilo?

Rozhodně toho není málo, od roku 2004, kdy se program pod tímto jménem objevil, se jedná nepochybně o změny největší. Pamětníci si pravděpodobně budou pamatovat i jeho předchůdce Media Explorer.

Zoner

Rozhraní se od patnáctky sympaticky pozměnilo. Od konkurence se nijak výrazně neliší, ostatně ono to také ani jinak nejde a proč vlastně vynalézat nové kolo. Z kdysi pěti hlavních oddílů jsou dnes čtyři – Správce, Vyvolat, Editor a Vytvořit.

Zásadní otázka zůstává – sáhnout do kasičky nebo se spokojit s minulou verzí? Zoner sice nepatří mezi cenově náročné programy, nicméně na vyhazování má jen málokdo z nás. Kdo podobný program používá pravidelně, nepochybně každým rokem sáhne po nové verzi. Ti lakomější potom udělají totéž, ale spíše sáhnout po každé druhé verzi. Photo Studio je již minimálně od patnáctky velmi povedeným archivačním a současně i fotoeditačním programem, který se v žádném případě nemusí být konkurence.

V archivační částí si můžeme pracovat s katalogy a klíčovými slovy víc, než asi budeme potřebovat. Jako obvykle, ideální je začít hned, jak se nám pevný disk začne plnit fotografiemi, pokud se k pořádné archivaci rozhodneme až ve chvíli, kdy máme kolem 10 tisíc fotografií, nepomůžeme nám ani světcená voda a čeká nás práce hodná Sysifa. I tak ale oceníme možnost individuální organizace složek, což většina konkurence z nepochopitelných důvodů opomíjí.

Pomalu se dostáváme k tomu, proč podobné programy vlastně kupujeme – k fotoeditaci. Oddíl Vyvolat (nahrazující bývalý modul RAW) je klasický fotoeditor, kde děláme základní úpravy, samozřejmě celoplošně. S formátem RAW si program samozřejmě poradí, můžeme konvertovat i formát Adobe DNG, ten si ale musíme stáhnout a v nastavení upravit. Důležitá je samozřejmě nedestruktivní úprava. Ta od osmáctky funguje tak, že fotografie neukládáme, ale exportujeme, čili originál nezničíme, ani kdybychom se snažili. Stará dobrá funkce Safe as funguje naprosto stejně, ale museli bychom si ji pokaždé pamatovat, jak bychom zmáčkli Safe, originál by se přemazal. Tady prostě program myslí za nás.

Další modul je Editor, ve kterém je základní změnou funkce Vrstvy. Její předchůdce sice existoval již v předchozích verzích, ale tentokrát se jedná o plnohodnou aplikaci, plně srovnatelnou s konkurencí.

Posledním modulem je Vytvořit, která nabízí hned šest možností – kalendář, fotoknihu, fotoobraz, koláž, video a tiskovou sestavu. Tady myslím není co vysvětlovat.

Tou největší změnou je přechod od jednoduchého zaplacení za program na měsíční poplatky. Úplná novinka to není, Adobe s tím začal již před pár lety. Jak moc to bzlo pro firmu finančně výhodné je nemožné odhadnout, ale ohlasy znechucených uživatelů jsou slyšet ještě dnes. Sám jsem s tímto systémem u Adobe dvouměsíční potíže, protože aktualizace se kousla a bez ní program prostě nefungoval. Můžeme doufat, že Zoner něco podobného nepotká. I tak ale běžný amatérský uživatel pravděpodobně zapláče, protože místo aby v poklidu používal program několik let (a přiznejme si, nějaké revoluční změny žádný fotoeditor již několik let nenabízí, protože to prostě nejde), bude každý měsíc platit sice mírný (99 Kč) poplatek, nicméně pořád.

Verdikt

Nová verze je bezpochyby povedená, zajímavé novinky se objevily a každopádně se jedná o uživatelsky přívětivý program, který nám toho nabídne mnohem víc, než může většina z nás kdy potřebovat. Nabídka funkcí je prostě vyjímečná. Přechod na nový systém placení ale může řadu zájemců odradit.

Pro: Výkonný a kvalitní český fotoeditor s bohatou nabídkou funkcí

Proti: Nový systém placení

Celkem: 85 procent

Výrobce: Zoner

MIF21

Cena: 99 Kč/měsíc