Hlavní navigace

Recenze: Xara Web Designer MX - profesionální nástroj i pro amatéry

23. 5. 2012

Sdílet

 Autor: Magix
Dnes již německá společnost Xara kopající v dresu známější firmy Magix nabízí osmou verzi svého programu Web Designer. K dispozici máme hned dvě verze, normální MX a Premium MX. Kam z názvu zmizela pořadová osmička, ví snad jen vyvolení. Jak nová verze obstála v redakčním testu?

Sám název naznačí, co můžeme očekávat – komplexní sadu nástrojů pro přípravu profesionálně vypadajících webových stránek, a to všechno pro jen trošku šikovného amatéra. A právě Web Designer je pověstný tím, že úspěšně spojil nespojitelné – nabídnout plnohodnotný program, nad kterým si amatér nevytrhá vlasy. Program je příbuzný známého programu Xtreme pro vektorovou grafiku, ale je více zaměřený na web. Díky tomu dostaneme do ruky kvalitní grafický program, s jehož pomocí zvládneme bez problémů práci s textem a obrazem.

A jelikož se jedná o program pro začátečníky a pokročilé, je jasné, že základ práce musí být založen na šablonách. Proto zde máme Designs Gallery s 54 MB šablon a všech možných grafických udělátek, které pro přípravu webových stránek můžeme potřebovat. Autoři nezapomněli ani na solidní nabídku widgetů, které vznikající stránce dodají dynamičnost. A když už jsme u těch šablon – je jich dost, jen se poměrně špatně prohledávají, protože si vybraný pár nemůžeme porovnat vedle sebe.

Základní pracovní plocha v moderní šedi

Web Designer je pravý WYSIWYG webový editor, takže co je na monitoru při přípravě, to ve finální verzi uvidíme na webu. Když k tomu přidáme schopnost vkládat obsah přímo do webových stránek pomocí drag-and-drop, dynamické stránky, kde můžeme hýbat s obrázkem a text se bude automaticky přesouvat, pohodlné přidávání audiosouborů v MP3 nebo možnost jednoduše měnit barvy ve všech grafikách jedním kliknutím, přestaneme být na pochybách.

MX v názvu znamená Media Exchange, čímž autoři připomínají, že Web Designer může sdílet fotografie či grafiku s jakýmkoliv programem firmy Magix, který má MX v názvu, stačí když využijeme aplikaci Share Menu. Stejně jako dříve program nabízí dvě základní možnosti - buď si navolíme šablony a pouze nahradíme text vlastní výplní, nebo začneme s prázdnou stránkou, kam si přesuneme nabízenou grafiku, nebo si ji vytvoříme sami.

Pohodlné vkládání objektů

Mezi novinky patří zejména mnohem lepší práce s textem, přičemž můžeme využít nabízený či vlastní styl (včetně kompatibilních s CSS) a pak jej jednoduše editovat po celé webové stránce nebo automatické umisťování objektů a případná změna rozměrů stránky, takže v případě přidání textu dojde k automatické změně. Prémiová verze pak má mezi novinkami navíc využití embedded fontů, nové přechody a více widgetů, které navíc nejsou na bázi Flashe, takže si je užijeme i na iPadu či smartphonu. Objevily se i interaktivní widgety, takže po vložení dat CSV vzniknou interaktivní grafy. Novinkou je také podpora plug-inů pro Photoshop, což je příjemné zvláště ve chvíli, kdy zjistíme, že jich s programem přišlo dobrých 40.

 

Verdikt:

Web Designer v každém případě představuje vydařenou kombinaci robustních aplikací, které potěší profíka, a zároveň jednoduchého ovládání, které potěší každého začátečníka. Navíc se cena od minulého roku nezměnila, takže především levnější verze představuje cenově velice výhodný nákup. Změn oproti sedmičce je poměrně hodně, ale o revoluci se v případě MX rozhodně nejedná.

Hodnocení: 85 %
Pro: Robustní program, jednoduché ovládání, stále nízká cena
Proti: Nic podstatného

UI21

 

Výrobce: Magix
Cena: 49/99 dolarů