Hlavní navigace

Recenze: Xara Web Designer

Sdílet

Britská společnost Xara, kterou před pár lety pohltil německý Magix, nabízí novou verzi svého programu pro tvoření grafického obsahu webových stránek.

Xara Web Designer

 

Pokud nás netěší práce s uživatelsky nepřívětivými programy z dílen gigantů jako je Adobe či Microsoft, musíme sáhnout po softwaru od „menších" hráčů. Totéž platí i v případě, kdy nám nevoní představa učit se webové kódy. Web Designer funguje jako prodloužená ruka úspěšného programu Xtreme nabízejícího vektorovou grafiku, ale s výrazným zaměřením na web. Výsledkem je prvotřídní grafický program, který s potěšením zvládne práci s textem a obrazem (doplnit můžeme prakticky cokoliv, vrstvy, transparenci atd.,). A jelikož práce je založena na templátech, nesmíme zapomenout na 54 MB šablon stránek, butonků, grafik a všeho možného i nemožného, co pro přípravu webových stránek můžeme potřebovat.

Když k tomu přidáme schopnost vkládat obsah přímo do webových stránek pomocí aplikace drag-and-drop, dynamické stránky, kde můžeme hýbat s obrázkem a text se bude automaticky reformátovat nebo jednoduchou přípravu flashových animací, je jasné, že máme v rukou program, který se určitě bude hodit. A když už jsme u toho obtáčení textu - Xara to zvládne i kolem nepravidelných objektů, čímž se ostatní chlubit nemůžou.

Pro maximální zjednodušení můžeme využít jednu ze sedmnácti grafických šablon. Samozřejmě i zde můžeme obrázky, butonky nebo nejrůznější obdélníky měnit (a využít již zmíněnou záplavu přiložené grafiky) nebo posouvat. Můžeme však začít i s prázdnou stránkou. Práce bude o něco složitější, ale z výsledku budeme zcela určitě mít větší radost. I zde budeme mít dvě možnosti - buď si do vznikající stránky přesouvat některé z nabízených tvarů, nebo si objekty a texty udělat sami. Koneckonců, program byl prapůvodně vektorovou grafikou. Díky tomu je zde i fotoeditor, který sice není přímo Photoshop, nicméně je velmi rychlý.

Díky dědictví programu si můžeme s grafikou vyhrát a výsledek potom jednoduše složit do webové stránky. Aplikace jako „Opakování objektů" nám umožní přípravu objektu (např. menu) a potom jej automaticky vkládat do každé stránky. Tohle všechno a o HTML nebo JavaScriptu nemusíme vědět absolutně nic. Přitom všechno je skutečně WYSIWYG. Zapomenout nelze ani na jednoduchou možnost vkládání widgets či na integrovaný FTP.

Úplně vše Web Design přeci jen nezvládne. Jako u většiny programů založených na šablonách zde neexistuje podpora formulářů. Příprava „drop-down menu" se zdá složitější než je nutné.

Co říci na závěr? Za necelých padesát dolarů jde o jistě kvalitní sotware. Za svou valutu dostaneme robustní program, se kterým bez nějakého otročení připravíme webové stránky, které nebudou na dálku křičet „Pozor, amatér!"

 

Pro: Robustní program, velká nabídka šablon, nízká cena

 

Proti: -

 

Verdikt: 80%

Cloud22

 

Cena: 49.00 dolarů

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).