Hlavní navigace

Recenze: Xara Web Designer 11 Premium

29. 10. 2015

Sdílet

 Autor: Xara
Kdysi britská, dnes již delší dobu německá firma Xara, která patří do stáje společnosti Magix, přichází s pravidelností podzimních lijáků s další, tentokrát již jedenáctou, verzí svého programu Web Designer. Do ruky jsme opět dostali verzi Premium.

Název se od minulých verzí nijak nezměnil, takže víme že jde o solidní sadu nástrojů pro přípravu webových stránek. Tento software je již řadu let chvalně známý tím, že se mu podařilo spojit dva často nedosažitelné cíle - nabídnout plnohodnotný program, který potěší profíka, ale nezahltí amatéra. Prostě pro každéhé něco.Základem je samozřejmě vektorová grafika zaměřená primárně na web. Nová verze je bezesporu vyzrálá a bez problémů zvládne práci s textem i obrazem. A jelikož se jedná o program přece jenom pro ty méně schopné, nepřekvapí, že základem jsou šablony (těch je opět o 37 víc). Proto zde máme opět rozšířenou galerii Content Gallery a všech možných grafických funkcí, které pro přípravu webových stránek můžeme potřebovat. Autoři nezapomněli ani na solidní nabídku widgets, které vznikající stránce dodají dynamičnost. K programu dostaneme také možnost hostingu Website M, s 2 GB se ale zrovna nepředali a navíc nabídka platí jen na dobu 12 měsíců.

XaraWeb

Program je i nadále plnohodnotným WYSIWYG webovým editorem, takže co je na monitoru, to na webu. Když k tomu přidáme schopnost vkládat obsah přímo do webových stránek pomocí funkce drag-and-drop, podporu dynamických stránek, kde můžeme hýbat s obrázkem a text se bude automaticky přesouvat, nebo třeba možnost jednoduché změny barvy jedním kliknutím, začneme uvažovat o tom, že by se nám jedenáctka mohla zatraceně hodit. Cena zhruba 100 eur koneckonců neznamená zase tak mimořádný balík. Jediným problémem zůstává fakt, že stránka se ukládá ve firemním formátu, takže s jiným programem můžeme na následné editace zapomenout.

XaraWeb

Mezi základní novinky, a letos jich není málo, patří možnost vkládat „lepkavé“ (sticky) objekty, které nám zůstanou na místě, i když přejíždíme mezi stránkami, natahovatelné pozadí, takže naše stránka nebude na monitorech vypadat podivně, nové webové animace, a to jak při přejezdu myší, tak i ve chvíli, kdy je spustí naskočený objekt. Dále byla posílena již tak solidní práce s textem, kde si můžeme připravit vlastní seznam zkratek, pohodlné grafické zobrazení vybraných slov, snadná změna fontů v celém dokumentu a update jako fontů od Googlu, tak i Font Awesome Symbols. Nově se také dokumenty synchronizují jak s Dropboxem, tak také s GDrive. Obě služby přitom ponechávají i starší verze editovaných stránek, takže můžeme lehce porovnávat, jak se nám dílko daří. Můžeme si také editovat online s využitím aplikace Xara Online Designer, ale ta je zatím pouze v beta verzi. Zájemce o tvorbu slideshow zase potěší nový widget.

XaraWeb

Verdikt

Web Designer 11 Premium i nadále představuje vyzrálou kombinaci robustních aplikací s  jednoduchým ovládáním. V oblasti webového designu v poslední době vůbec panuje ticho po pěšině, dlouhé roky kralující Dreamweaver je sice i nadále nejlepší, nicméně díky cloudové verzi CC se stal pro každého, kdo není profesionálním designérem webovek, naprosto nesmyslnou investicí. Konkurenčního softwaru je málo a navíc míří výhradně na amatéry, takže proč nesáhnout pro tomto programu?

 

Pro: Robustní program, jednoduché ovládání, stále slušná cena

Proti: Vlastní formát

Celkem: 85 procent

ICTS23

Výrobce: Xara

Cena: 99,99 eur (asi 2 700 Kč)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).