Hlavní navigace

Recenze: WinPatrol Plus a WinAntiRansom

Sdílet

 Autor: Ruiware
Málokdy je možné doporučit nějaký software, aniž bych u toho měl nějaké smíšené pocity případě jednoúčelové utilitky WinPatrol to však možné je.

Operační systémy Windows trpí známým neduhem, při kterém i v případě, že adresář Startup může být prázdný, automaticky se spouští nepřehledné množství programů, z nichž každý si ukousne kousek paměti. Kdo se občas koukne do Task Manageru, čeká ho podle stáří a zaplnění počítače buď nepříjemné překvapení, nebo přímo zděšení. A začít jednotlivé programy mazat není nic jednoduchého, často ani experti nemají tušení, co která zkratka znamená (kdo třeba ví, k čemu patří NirSrv.exe). Co se stane, když tu potvoru vymažu? Klekne celý počítač? Mazat metodou pokus omyl nás může brzy mrzet, nemluvě o tom, že řada z nich se při příštím spuštění počítače tvrdohlavě vrátí

WinPatrol

 

Utilitka WinPatrol, se kterou před lety přišel Bill Pytlovany a jeho BillP Studios, a kterou dnes prodává floridská společnost Ruiware, se může stát záchranou. Již dříve solidní program se dočkal dalších vylepšení. V podstatě pracuje dvěma způsoby - při instalaci každého programu nás varuje dřív, než se nám nějaký program změní,navíc hlídá i snahu procpat se do Startupu. V druhém kroku utilitka zabraňuje některým programům v ustavičném prudění s nepotřebnými updaty. Program existuje ve dvou verzích. Pokud opustíme na chvíli strýčka Skrblíka a koupíme si placenou verzi, neprohloupíme, neboť získáme přístup k databázi, která nám o každém programu podá veškeré relevantní informace včetně doporučení, jestli zablokovat nebo pustit. Odpadá tak nutnost šťourat do počítače naslepo. Cena 30 dolarů je přitom celkem lidová a licenci získáme hned na pět počítačů. Navíc je jednorázová a máme nárok na bezplatné updaty po zbytek života.

 

WinPatrol

WinPatrol ale kontroluje a odstraňuje kdejaké počítačové potvory jako jsou cookies, keyloggers a červy. Není zde sice počáteční sken pevního disku, ale od spuštění se již na počítač bez našeho svolení nic nedostane – program používá heuristický přístup kontroly současné konfigurace a upozorňuje nás ve chvíli, kdy se objeví snaha něco změnit. Podívat se můžeme na všechno, od skrytých souborů až na cookies. A zapomenou nemůžeme ani na zrychlení spouštění OS pomocí utility Delayed Start, která umožní výběr programů, které se nebudou startovat automaticky, ale až do 60ti minut po spuštění počítače. V dolní liště se usídlí ikonka psa zvaného Scotty, který monitoruje počítač pomocí technologie RID.

 

WinAntiRansom

Ze stejné dílny pochází i druhá utilitka, zaměřená na ochranu proti stále „populárnější“ útokům typu ransomware. V podstatě se nám v počítači zahnízdí nějaký škodlivý prográmek, který nám kus disku či dokonce celý disk zakóduje, takže máme po ptákách. A dokud nezaplatíme výkupné, nedostaneme klíč k odkódování disku. Navíc tyto prográmky častu unikají antivirové ochraně. Po čase nám firma sice antivirák doplní o patřičnou ochranu (nebo alespoň možnost vymazaní), to už ale pro některé znás může být pozdě

WinAntiRansom

 

Tato utilitka na to jde opačně – počítač aktivně chrání. Software je kompatibilní se všemi Windows of verze XP SP3. Po skenování počítače se ověřené programy dostanou na bílou listinu. Cokoliv nového pak musí projít důkladnou prohlídkou. Pokud nechceme nechat výběr programů na automatické funkci, můžeme zasahovat ručně, pak ale budeme muset vkládat programy po jednom. Obrana má několik vrstev – vedle přímého rozpoznávání známých ransomware si můžeme vybrat oblasti počítače, které získají speciální ochranu a dostane se do nich jen soubor z osobně vybraných programů. Chránit můžeme i Registry nebo celou síť. Zacházení s programem je v podstatě jednoduché a pokud do něj nechceme šťourat, udělá všechno za nás. Cena je stejná jako u WinPatrol.

WinAntiRansom

 

Pro: Jednoduché ovládání, účinnost

Proti: Nic

Celkem: 90 %

Výrobce: Ruiware

MIF21

Cena: Winpatrol i WinAntiRansom po 30 USD (asi 730 Kč),