Hlavní navigace

Recenze: Wi-Fi router Well DA-300 N: ideální upgrade na novější technologie

15. 2. 2012

Sdílet

 Autor: Well
Pro domácnosti či malé kanceláře se hodí nový IPv6 ADSL 2/2+ WiFi Router Well DA 300 N, jehož recenzi vám přinášíme v tomto článku.

ADSL modem či spíše ADSL Wi-Fi router je cosi, co většina z nás vybalí v samoinstalačním balíčku, s větším či menším skřípáním zubů to zapojí a modlí se, aby ta zatracená krabička fungovala, protože kdo má k čertu vědět co znamenají parametry jako je VPI, VCI, NAPT či IGMP. Pokud se vše podaří, zajímá nás přístroj už jen při občasných restartech a vzácných příležitostech, kdy je třeba změnit například konfiguraci firewallu.

A tak zatímco jde vývoj rychle kupředu - standardem se stává Wi-Fi kategorie N a internet pomalu přechází z adres IPv4 na IPv6, nám stále kdesi pod stolem či za záclonou bliká ta původní krabička ze samoinstalačního balíčku. V případě IPv6 se skutečně zdá, že není kam spěchat – ti poskytovatelé, kteří na nové 128bitové adresování přechází, podporují současně též původní IPv4.

Nebudeme vám tedy namlouvat, že IPv6 kompatibilní ADSL modem či Wi-Fi router musíte kupovat již dnes. Na druhou stranu vám ale novější Wi-Fi routery jako je Well DA-300 od společnosti Joyce nabídnou řadu jiných výhod – především podporu rychlejších protokolů ADSL (2+), výrazně rychlejší a ve srovnání s řadou starších přístrojů i lépe zabezpečené Wi-Fi  (802.11n) a současně i podporu IPv6, což znamená další řadu let bezproblémového poblikávání pod stolem či za závěsem. Pojďme se tedy na Well DA-300 N podívat blíže.

Kompaktní bílá krabička skrývá ADSL 2/2+ modem podporující přenosovou rychlost až 24,1 Mb/s, čtyřportový přepínač 10/100 Mb/s a možnost vytvoření bezdrátové Wi-Fi síťě 802.11 b/g/n. Zařízení vyhoví prakticky všem běžným požadavkům domácnosti či malé kanceláře na konfiguraci (tu lze provádět přes webové rozhraní či telnet), zabezpečení Wi-Fi (nechybí tlačítko WPS – Wireless Protected Setup pro snadné připojení zařízení či tlačítko pro jeho vypnutí) i jednoduchou instalaci (ADSL parametry jsou přednastaveny, u některých poskytovatelů je třeba zadat jen uživatelské údaje a heslo) a nabídne celou řadu funkcí (viz tabulka na konci článku). V balení naleznete vedle samotného ADSL Wi-Fi routeru a zdroje také ADSL splitter (pro připojení klasického telefonu či faxu), LAN kabel a telefonní kabel, stručný instalační manuál a mini instalační CD (veškeré instalační utility a manuály nabízí dovozce také na svých stránkách, což ocení majitelé ultrabooků a netbooků).

Pochvalu zaslouží diody informující o stavu zařízení – získáte díky nim rychlý přehled nejen o připojení LAN klientů či provozu Wi-Fi, ale i stavu ADSL linky a internetového připojení či funkce WPS. Na zadní straně je síťový vypínač a na spodní tlačítko reset. Co nám však na spodní straně trochu schází, jsou úchyty pro montáž na stěnu (nebo například na desku stolu zespodu). Je také škoda, že externí antény jsou k přístroji přidělány napevno – není tak možné je vyměnit za výkonnější nebo například sektorové na kabelu. Stejně tak bychom ocenili LAN přepínač podporující rychlost 1 Gb/s a nikoliv 100 Mb/s či USB port, nicméně pak by již tento ADSL Wi-Fi router spadal do jiné cenové kategorie.

cyber23

Při praktickém používání Well DA-300N jsme nejvíce ocenili poměrně snadnou instalaci a přehledné konfigurační menu (je sice v angličtině, ale na druhou stranu se tak nesetkáte s nesrozumitelnými překlady). Rychlost Wi-Fi odpovídala kategorii 802.11n Wi-Fi routerů – maxima reálné přenosové rychlosti se pohybovala mezi 30 a 70 Mb/s (v závislosti na použitém testu a druhu přenášených dat – malé soubory FTP, velké soubory FTP, sdílení ve Windows, systetické testy) při měření v místnosti, v níž se nacházel router. Díky externím anténám přístroj perfektně pokryl třípokojový byt v panelovém domě, nicméně v případě velkého třípodlažního rodinného domu už bylo pro slušné pokrytí domu a přilehlých částí zahrady třeba pečlivě zvolit umístění přístroje a v některých místnostech klesala intenzita signálu i rychlost přenosu na třetinu či čtvrtinu (některá kapesní zařízení s méně výkonnou anténou se nepřipojila vůbec). Právě proto je škoda, že Well DA-300N neumožňuje připojení externí sektorové antény, na druhou stranu můžete pokrytí většího domu vyřešit pomocí mostů či opakovačů (Wi-Fi zařízení vhodné pro tuto roli lze dnes již pořídit za cenu okolo 500 Kč).

Verdikt:

Well DA 300N představuje ideální upgrade pro majitele starších ADSL Wi-Fi Routerů – nabízí WiFi standard N, solidní zabezpečení a přehledné webové rozhraní pro správu a konfiguraci – to vše za velmi příznivou cenu, která v některých internetových obchodech začíná pod hranicí 1 000 Kč.

Well DA-300N
Dovozce do ČR: Joyce, www.joyce.cz
Doporučená koncová cena: 1 127 Kč s DPH

Technické údaje

WAN rozhraní: 1x ADSL (RJ-11)
LAN rozhraní: 4x Eth. Switch 10/100, 1x WLAN - IEEE 802.11b/g/n
Další rozhraní: Wireless Multi BSSID
Přenosová rychlost: Downstream 24 Mb/s, Upstream 1 Mb/s
xDSL standardy: ADSL ANSI T1.413 Issue 2, ITU-T G.992.1 (G.dmt), ITU-T G.992.2 (G.lite), ITU-T G.992.3, G.992.4,G992.5 a READSL2 standardy; D
ATM support: ATM AAL5, Multiple Permanent Virtual Circuits (PVC), RFC 1483 (Bridging and Routing), RFC 2364 (PPPoA), RFC 2516 (PPPoE)
Síťové služby: DHCP (Server/Relay/Client), DNS (Server/Relay), IGMP, SNTP, IP QoS, SNMP, NAT, NAPT, RIP, RIPv2, Static Routing, IEEE 802.1d
IPv6 ready: Ano
Zabezpečení: Firewall: SPI, DoS, IP filter, MAC filter, Web filter, PAP, CHAP, lokální heslo
VPN (Virtual Private Network): VPN pass through (pouze propouští VPN) (PPTP, L2TP, IPSec)
Indikace stavu pomocí LED diod: Ano
Management: WEB, Telnet
Podporované OS: Nezávislé na OS
Možnost upgrade firmwaru: Ano
Česká příručka: Ano
Napájecí adaptér: Ano

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).