Hlavní navigace

Recenze: Website X5

30. 12. 2008

Sdílet

Při výrobě webových stránek máme dvě základní možnosti. Vytvořit vlastní design, menu a obsah, nebo použít nějaký program, který pomocí šablon udělá většinu práce za nás.

 

skoleni

Při výrobě webových stránek máme dvě základní možnosti – vytvořit vlastní design, menu a obsah, nebo použít nějaký program, který pomocí šablon a automatických procesů udělá většinu práce za nás. Pokud patříte do druhé kategorie, Website X5 bude právě pro vás. Samotný program existuje ve dvou verzích – Evolution (59,95 eur) a poněkud ořezané Compact (34,95 eur).


Příliš nepřekvapí, že aplikaci určenou pro přípravu webových stránek lze získat pouze prostřednictvím internetu, italská firma Incomedia se s krabicovou formou nenamáhala. Samotná instalace je jednoduchá, nicméně vyžaduje aktivační klíč, který program připoutá k jedinému počítači. Potom již můžete směle začít pracovat a dlužno dodat, že s Website X5 to jde poměrně snadno. K solidní webové stránce se dostanete pěti kroky – začnete s nastavením, jež na první pohled vypadá příliš zvědavě a pátrá po jménu a e-mailu. Nakonec se však ukáže, že jméno bude v tomto případě představovat název stránky a e-mailová adresa se automaticky změní na ikonu „Napište nám“. Následující kroky nabízejí výběr z bohaté nabídky menu a šablon (je jich kolem 500), přičemž u každého si můžete vybrat další detaily jako třeba barvu, byť výběr bývá omezen. Pokud se vám nabídka šablon zdá malá, což je u levnější verze téměř jisté, můžete další dokoupit.

V samotném projektu stránky smíte pohodlným přesouváním vkládat i pokročilejší prvky jako flash, video nebo tabulky. Program si poradí i s počítadlem návštěv. U některých stránek je využit kód PHP, který zaručuje dobrou kompatibilitu se servery. Vznikající stránky si lze jedním kliknutím prohlédnout, pokud se vám něco nelíbí, můžete jít zpět, byť ne zcela krok za krokem. A když jste hotovi, stránku si buď uložíte, nebo rovnou zveřejníte na webu pomocí FTP.

Verdikt

Pro pokročilé tvůrce webu tento program určen rozhodně není, ale pokud potřebujete připravit profesionálně vypadající webovou prezentaci, aniž byste se chtěli učit něco o webovém designu či HTML, tento program se vám brzy zaplatí.

- - Václav Větvička