Hlavní navigace

Recenze - Vypalovací mechanika LG GGW-H20L

5. 9. 2008

Sdílet

Doba Blu-ray disků je nenávratně zde a my se s tímto faktem musíme chtě nechtě vypořádat. Naštěstí jsou pryč ty doby, kdy vypalovací mechaniky Blu-ray stály 20 000 Kč.

skoleni

Doba Blu-ray disků je nenávratně zde a my se s tímto faktem musíme chtě nechtě vypořádat. Naštěstí jsou pryč ty doby, kdy vypalovací mechaniky Blu-ray stály 20 000 Kč, nyní se můžeme setkat s modely s cenou nepřesahující 5 000 Kč. Jedním z mála modelů, které jsou za tuto cenu k dostání i u nás v Česku, je vypalovací mechanika LG GGW-H20L. Základem je podpora pro čtení, zápis a přepis Blu-ray médií při rychlostech 6x, 4x a 2x, podporuje samozřejmě i čtení a zápis na všechny formáty DVD a CD médií a navíc nabízí i čtení konkurenčního formátu HD DVD. Optická mechanika by si tak měla poradit s jednovrstvými i s dvouvrstvými médii Blu-ray, které dávají dohromady úctyhodnou kapacitu 25 GB, respektive 50 GB na jeden disk.


V praktických testech jsme se zaměřili především na možnost vypalovat Blu-ray disky, nicméně vyzkoušeli jsme samozřejmě i „obyčejné“ CD a DVD. Kromě horší kvality vypálení dvouvrstvých DVD médií jsme problém u CD a DVD nenašli, neboť mechanika na tyto média vypaluje konzervativními rychlostmi, které má již společnost LG zvládnuté. Kvalita CD a DVD byla odpovídající současnému nadprůměru. Horší to bylo s možností vypalování na Blu-ray média. Mechanika je velmi citlivá a uživatel by si měl před nákupem média ověřit plnou kompatibilitu právě s tímto modelem. My jsme vyzkoušeli zápis na Blu-ray BD-R i BD-RE na média společnosti Verbatim a všechno proběhlo v pořádku, včetně kontroly dat a kvality vypálení. Následoval test s několika dalšími u nás dostupnými médii a úspěšnost u zapisovatelných médií činila 75 procent a u přepisovatelných 50 procent. Dá se očekávat, že s každým dalším firmwarem se bude kompatibilita vylepšovat, nicméně v současné době bychom doporučili používat kvalitní značková média.

Co se týká schopnosti čtení a opravy poškozených částí CD/DVD, je na tom tato mechanika bledě, neboť opravný mechanizmus po přechodu do režimu rozpoznávání chyb není schopen se navrátit zpět a pokračovat ve čtení obvyklou rychlostí. Čtení poškrábaného CD se tak stalo doslova věčnou záležitostí. Mechanika je vybavena Serial ATA rozhraním, 2 MB vyrovnávací paměti cache a technologiemi LightScribe a ochranou proti podtečení bufferu. Samotná práce mechaniky byla překvapivě tichá a i při vysokých otáčkách při čtení CD nebo DVD nebyl hluk LG GGW-H20L nijak vysoký.

Verdikt:
Jedna z prvních dostupných mechanik pro širokou veřejnost ukazuje svou sílu především v čtyřikrát nižší ceně oproti modelům nabízeným před několika měsíci. Masovějšímu rozšíření zřejmě zabrání vysoká cena médií, záloha 25 GB tak vyjde cca. na 200 Kč, nepočítaje výdaj na mechaniku. LG GW-H20L může mít problémy s neznačkovými médii, ale stejnými problémy si prošel i vývoj DVD, takže nezbývá než doufat, že budoucí updaty firmwaru vyřeší všechny drobné problémy této mechaniky.

Cena vč. DPH: 4 850 Kč
Poskytl: LG Electronics Inc.

- - Petr Matuška

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).