Hlavní navigace

Recenze: Vybrané fotoeditační utility Akvis

Sdílet

 Autor: Gopas
Relativně málo známá ruská společnost Akvis obnovila svoji nabídku fotoeditačních utilit, z nichž některé existují jen v podobě plug-inů, jiné mají navíc i klasickou verzi. Protože některé z nich jsou nepochybně zajímavé, pojďme se podívat, co je u nich nového.

Chameleon

Skládat obrázky nebo přidávat postavy se s nástupem digitální fotografie stalo dosažitelným snem, i když ovládání podobných funkcí není nejsnadnější. Pro pohodlnější přípravu podobných koláží slouží Chameleon. Pro vkládání obrazu máme hned čtyři funkce – Montage, která vkládá objekt do nového pozadí, aniž by se měnila barva, Chameleon, která umožňuje měnit barvu vkládaného objektu, funkci Blend Mode, která nabízí totéž, ale činí vložený objekt poloprůhledným, a Emersion, jež naopak klade důraz na pozadí. Ovládání je v podstatě stejné a není zrovna nejpochopitelnější – k dispozici jsou dvě tužky – modrou obtáhneme co chceme přetáhnout, červenou potom označíme to, co nepotřebujeme.

Cena: od 1770 Kč

Akvis Chameleon

Coloriage

Další z jednoúčelových utilit je program pro dobarvení černobílých snímků Coloriage. Systém práce je stejný jako u ostatních programů společnosti Akvis – barevnou tužkou si obtáhneme vybranou část obrázku a z bohaté nabídky si zvolíme kýženou barvu. A že se jedná o skutečně bohatou nabídku naznačuje i to, že existuje několik možných barev pro klasické jeansy. Nemusíme ale barvit pouze černobílé snímky, program stejně spolehlivě nabídne výměnu barev u barevné fotografie, takže pokud se nám z nějakého důvodu nelíbí barva sukně přítelkyně, postačí chvilka práce.

Cena: od 1770 Kč

Akvis Coloriage

NatureArt

Tento program patří mezi novinky a dočkal se zatím pouze druhé verze. V podstatě se nejedná o nic jiného, než doplnění fotografie nějakým přírodním úkazem - od slunce, deště, blesky až po mraky. I když si řadu věcí můžeme upravit (třeba razanci, transparenci nebo počet slunečních paprsků), přece jenom musíme bít bdělí a ostražití, jinak změny přeženeme  a sněhové přeháňky u obrázku sluncem provoněné louky asi nebudou to pravé ořechové. Kvalita (i když by se asi spíše hodilo slovo důvěryhodnost) změn navíc kolísá s použitým přírodním jevem. Nejkvalitnější vychází blesk, zatímco námraza má k realitě hodně daleko.

Cena: od 1708 Kč

Akvis NatureArt

Enhancer

Nová, již dvanáctá verze se dočkala několika vylepšení, z nichž nejvíce asi oceníme rozdělení pracovního okna na obvyklé Před-Po. Enhancer je zcela jednoúčelová utilitka, která sice funguje o něco přirozeněji (z pohledu fotografie) než zcela identická funkce Shadow/Highlight ve Photoshopu, její vysoká cena z ní ale dělá prográmek buď pro uživatele finančně za vodou, nebo pro někoho, kdo korekci stínů a jasů potřebuje opravdu denně.

Software Enhancer, který si můžeme koupit také jako samostatný program, funguje ve dvou módech, jako klasický a jako HDRI. Zatímco klasický upravuje jednotlivé fotografie tak, jak jsme u ostatních programů zvyklí, HDRI potřebuje k práci sérii fotografií stejné krajiny, nafocenou s různými časy a clonami. Je to pracné, ale výsledek může být opravdu ohromující. Oba módy dostaneme s programem a k přechodu stačí jedno kliknutí.

Enhancer skutečně funguje, nicméně se nemůžeme zbavit pocitu, že podobné ceny za jednoúčelové plug-iny víc zákazníků odradí, než získají. Problém s cenou ale trýzní všechny utilitky firmy Akvis.

Cena: od 1646 Kč

Akvis Enhancer

Decorator

Další plug-in má poněkud zavádějící název Decorator. Stejně jako je tomu u většiny programů této firmy, jedná se o jednoúčelovou utilitu - za úkol si klade pokud možno bezbolestně měnit barvy a strukturu objektů, které jsou na fotografii.

To ostatně Photoshop, pro nějž je plug-in určen, dokáže také. Jelikož ale k tomu většinou používá aplikaci Bucket, která v podstatě přemaluje danou barvu podle chuti, nemusí být výsledek zrovna to, co potřebujeme, zvláště pokud se nejedná o plochý předmět. Decorator zvládne mnohem víc, pracuje totiž na jiném principu a nové struktury obalí předmět stejně, jako bychom to dělali v reálném 3D světě. Nejvíce se podobné triky uplatní ve chvíli, kdy chceme třeba změnit barvu a strukturu šatů na portrétu.

Užívání není složité od chvíle, kdy si uvědomíme, že první výběr objektu musíme udělat ve Photoshopu, jinak totiž marně hledáme možnost, jak vybrat část fotografie. Potom už je ovládání jednoduché, navolíme barvu, strukturu a necháme algoritmus dělat svoji povinnost. Ještě si trochu pohrajeme s osvětlením či jasem a změna je hotova.

Cena: od 1304 Kč

Akvis Decorator

 

 

Verdikt

Pro: Solidní utilitky, rychlost

Proti: Vysoká cena

 

skoleni

Celkové hodnocení: 80 %

Výrobce: Akvis