Hlavní navigace

Recenze: VideoStudio Pro X3

13. 3. 2010

Sdílet

Původně z dílny firmy Ulead, dnes již v dresu Corelu, se program VideoStudio dočkal nové verze Pro X3. I přes svůdný název je to stále videoeditační program zamířený spíše na zkušenější amatéry nežli na opravdové profíky.

VideoStudio Pro X3

 

I tak lze ovšem říci, že se verze s označením X3 veskrze povedla. Namísto v poslední době až nepříjemně obvyklého přisypávání nových efektů a marketingových sloganů Corel u nové verze svůj software opravdu změnil.

 

VideoStudio Pro X3

 

Posuzování videoeditačních programů se ponejvíce točí kolem stability a rychlosti - přece jenom se jedná o procesy náročné na CPU a pokud chceme pracovat s velkým souborem a ještě do něj nacpat maximum triků, můžeme svůj počítač změnit z nadupaného děla na sud s melasou. Proto je Pro X3 optimalizován pro quad-core procesory (včetně Core i7) a nejnovější CPU, které si rozumějí s SSE4, takže na těchto systémech je běh VideoStudio Pro X3 skutečně svižný.

Další novinkou určenou pro urychlení práce je přidání aplikace VideoStudio Express 2010, kterou si běžně můžeme koupit také samostatně. Ta je určena pro chvíle, kdy potřebujeme provést jen drobnou úpravu nebo připravit jednoduchý klip a nechceme proto spouštět robustnější program.

 

VideoStudio Pro X3

 

Dalším krokem vpřed je přepracování uživatelského rozhraní, které umožňuje logičtější práci a jednodušší vyhledávání jednotlivých nástrojů. Základní rozhraní nabízí tři možnosti – Capture, Edit a Share. Jednotlivé kroky jsou jasně popsány, většinou budeme využívat klasickou funkci drag-and-drop, takže budeme od začátku mít pocit, že místo práce opravdu něco tvoříme.

Pokud někde uvázneme, máme na pravém horním rohu k dispozici ikonku Get More, která nám jednak poradí, jednak umožní přístup k novinkám, které Corel slibuje pravidelně připravovat. Vedle toho existuje ještě samostatná nápověda ukrytá pod další ikonkou Launch Help.

Samozřejmě se nezapomnělo ani na novinky – posílena byla již v minulé verzi zajímavá funkce Smart Proxy, což je možnost vyrobit celé video v nízkém rozlišení. Doplníme veškeré efekty a pokud se nám projekt i v nevalné kvalitě líbí, můžeme program nechat zpracovat stejný projekt z původních souborů v běžné kvalitě. Něco podobného oceníme zejména v případě, kdy používáme počítač, který se hodí spíše do důchodu.

 

VideoStudio Pro X3

 

ICTZ24

Oceníme také nástroj Copy Attributes, který umožní kopírovat části jednoho klipu do klipu dalšího. Z minulé verze známá aplikace Painting Creator, která umožní doplnit video námi dokreslenou vrstvou, a to jak na prázdné ploše, tak přímo ve vybraném klipu, je v X3 doplněna o možnost změnit celý videozáznam na kreslený film. Samozřejmě byl posílen HD a Blu-ray authoring, v nové verzi můžeme dílka uploadovat rovnou na nejužívanější portály jako je Flickr, YouTube či Facebook.

Jednotlivých funkcí a efektů je zde mnohem více, nežli nabízí prostor připravený pro tuto recenzi. Pokud si nevybereme zde, pravděpodobně si nevybereme nikde. Již dříve bohatá podpora formátů a videokamer je dnes ještě širší. VideoStudio je zkrátka videoeditačním softwarem, který jednoduchým ovládáním a přehledným rozhraním rozhodně potěší.


Klady: Robustní a hlavně rychlý videoeditační program

Zápory: Nic zásadního

Hodnocení: 80%

Zapůjčil: www.corel.com

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).