Hlavní navigace

Recenze: Tunebite – uvolněte se, prosím

4. 9. 2008

Sdílet

Stahujete-li alespoň občas multimediální soubory z internetu, jistě jste neunikli nástrahám, které na vás prodejci společně s vydavateli a ochránci vlastnických práv přichystali.

Cloud23

V poslední době uživatelům znepříjemňuje život především ochrana DRM (Digital Rights Management). Ta umožňuje poskytovateli nahrávek limitovat zákazníkovi například počet stažení souborů na osobní přehrávač nebo počet vypálení na přenosné médium. Stejně tak nelze chráněné soubory přehrát v jiném přehrávači, než jak jim je určeno (především se jedná o iTunes a Windows Media Player). Pokud chcete vámi zakoupená multimediální data volně využívat, je pro vás jedinou možností DRM ochranu ze souboru jednoduše odstranit, resp. soubor převést na jiný formát, v němž již s ním bude možné libovolně nakládat. Samozřejmě byste však i nadále neměli svým jednáním porušovat autorská práva. Legální cestu, na jejímž konci jsou soubory bez DRM ochrany, přináší program Tunebite, který ve verzi označené číslem 5 nabízí německá firma RapidSolution Software.

Aplikace používá k odstranění DRM důmyslného triku – zvukové soubory se přehrávají a zároveň je zaznamenáván veškerý výstup zvukové karty. Tento výstupní signál převede program do některého ze zvolených formátů (např. MP3). Ačkoliv by se dalo usoudit, že podobným zpracováním utrpí především kvalita převáděných souborů, výsledky této metody jsou na velmi dobré úrovni. Tunebite takto dokáže zpracovávat zvukové soubory rychlostí zhruba čtyřikrát větší, než je rychlost přehrávání při běžném poslechu. Navíc lze konvertovat až 9 souborů zároveň. Celková doba zpracování je však následně přímo závislá na výkonnosti vašeho počítače, jedná se tak o ideální příležitost k „předvedení se“ pro vícejádrové mikroprocesory.
Po instalaci samotného programu vás uvítá pěkně vyvedené uživatelské rozhraní, přičemž získání základní orientace v něm zabere i průměrnému uživateli jen pár okamžiků. Většina funkcí je totiž dosažitelná již z hlavního okna, a tak veškeré převody mohou být otázkou několika kliknutí. Jednotlivé stopy lze do okna Tunebite jednoduše přetáhnout, následně je třeba zvolit výstupní formát. Zde mate možnost výběru z celé řady možností – mezi nabízené audio formáty patří MP3 (nechybí ani VBR), OGG, WMA apod. Před konverzí do MP3 si program vyžádal instalaci LAME kodeku – nejprve uživatele navede na webové stránky, kde je možné jej stáhnout, potom již jen zvolíte požadovaný soubor. Kromě nabídnutých předvoleb si lze také vytvořit vlastní profil, i když možnosti jsou dosti omezené. Postrádali jsme například možnost zvolit si vlastní rozsah u VBR MP3, vzorkovací frekvenci či jednotlivé kanály. Formáty videa jsou roztříděné podle formátu (3GP, MPEG4, WMV9, ad.) nebo podle zařízení, na kterém budeme chtít výstup zobrazit (iPod, mobilní telefon, DVD přehrávač, apod.). Volba Audio only nám zpřístupní možnost extrahovat z videa pouze audio stopu. Příslušnou volbou se po konverzi k souborům dají připojit informace v podobě ID3 tagů, obrázek přebalu příslušného alba nebo texty skladeb.

Program obsahuje i přehrávač, v němž si můžete poslechnout nebo prohlédnout výsledky konverzí. Tunebite dále ovládá jednoduchou synchronizaci s přenosnými zařízeními, jako jsou přehrávače nebo mobilní telefony. Zde ještě ale výčet funkcí Tunebite nekončí. Jsou tu nástroje k vypalování kompilací na CD, utilita pro organizaci hudební knihovny a také šikovná pomůcka k vytváření vyzvánění na mobilní telefon z audio souboru.


Samostatnou kapitolou je pak nahrávání hudby přímo z internetových rádií, bohužel v této oblasti zatím program spolupracuje pouze se dvěma servery – Musicload.de a Yahoo! LAUNCHcast radio. Překvapilo nás však, jak dobře tato funkce pracuje. Po její aktivaci a spuštění vybraného rádia na webových stránkách začal Tunebite právě hrající skladbu okamžitě nahrávat, po chvíli samočinně získal ke skladbě doplňkové informace a přiřadil jí dokonce i správný přebal alba i text písně. Škoda jen, že je výběr podporovaných serverů tak omezený, snad se tato situace v blízké budoucnosti zlepší.

Celkový dojem z aplikace je dobrý. Jak již bylo řečeno, kvalita výstupu byla výborná. Stabilitě nelze nic vytknout, tu a tam bychom ale uvítali větší možnosti přizpůsobení.

Tunebite existuje ve dvou verzích: Premium (20 eur) dokáže pracovat pouze s audiem, vyšší verze Platinum (30 eur) si poradí i s video formáty. Tunebite lze pořídit také jako součást většího balíku pro zpracování multimédií, který je distribuován pod názvem Audials One (45 euro).

- - Jaroslav Fibichr

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).