Hlavní navigace

Recenze: TP-Link TL-WR843ND nabízí za nízkou cenu slušný výkon

28. 2. 2013

Sdílet

 Autor: tp-link.com
TP-Link nedávno představil nový multifunkční směrovač TL-WR843ND s nízkou cenou a rychlostí přenosu dat na bezdrátové síti až 300 Mbit/s. Jak obstál v našem testu?

TP-Link TL-WR843ND je multifunkční směrovač určený jak do domácnosti, tak díky speciálnímu WISP módu také pro poskytovatele internetového připojení po Wi-Fi. Pracuje na frekvenci 2,4 GHz, nabízí podporu standardu 802.11n s teoretickou rychlostí přenosu dat po bezdrátové sít až 300 Mbit/s a podporuje napájení po ethernetovém kabelu PoE. Za cenu okolo 600 Kč to nezní vůbec špatně, že?

TP-Link TL-WR843nSměrovač je osazen 4 LAN porty o rychlosti 100 Mbit/s, jedním WAN portem o stejné rychlosti a dvěma nadprůměrnými anténami pro příjem a vysílání Wi-Fi signálu. Na zadní straně zařízení najdete také speciální tlačítko pro změnu operačního módu. Můžete si vybrat, zda chcete aby zařízení pracovalo jako router či WISP klient.

Smysl tohoto tlačítka nám však trochu uniká. Pokud uvažujeme režim WISP a připojení k síti poskytovatele, je vždy potřeba další konfigurace, jinak se samozřejmě nepřipojíte. Myšlenkou možná byl snadný přechod mezi oběma režimy – režimem routeru a WISP. To se nám zdá přinejmenším zbytečné.

A co vlastně režim WISP je? Je to jednoduché. V tomto režimu zvládne zařízení přijímat bezdrátové připojení od poskytovatele a zároveň jej šířit po vlastní bezdrátové síti a také skrze LAN porty. Spojuje tak v sobě dvě zařízení – bezdrátový přístupový bod a domácí směrovač. Jak funguje režim WISP můžete vidět také na jednom z obrázků v naší galerii.

V balení najdete kromě samotného zařízení, síťového adaptéru a ethernetového kabelu také pasivní PoE injektor. Díky němu můžete router snadno napájet po ethernetovém kabelu. To se hodí například v místech, kde budete jen těžko hledat zásuvku pro zapojení adaptéru.

Designově je zařízení průměrné a nijak neoslní, zpracování je ale jinak bezproblémové a kvalitní, jak jsme si už u zařízení od TP-Linku zvykly. Instalací zařízení vás provede průvodce dodávaný na CD, nicméně pokud víte, jak jej nastavit, průvodce vůbec nepotřebujete.

Webové rozhraní je v podstatě stejné jako u ostatních zařízení TP-Linku, velmi jednoduché a bez problémů funkční na různých prohlížečích. Výhodou je také integrovaná nápověda na pravé straně. Bohužel, stejně jako u ostatních zařízení od TP-Linku, je webové rozhraní stále v angličtině. Čeština bohužel chybí.

Přestože směrovač slibuje až 300 Mbit/s po bezdrátové síti, dosáhnete jich díky 100 Mbit/s LAN portům jen těžko. To ale není nic neobvyklého, protože reálná rychlost bezdrátové sítě stejně 100 Mbit/s nepřekoná i když je teoretická rychlost 3x vyšší.

K měření propustnosti bezdrátové sítě jsme použili adaptér TP-Link TL-WN822N se stejnou deklarovanou propustností 300 Mbit/s. Směrovač TP-Link TL-WR843ND má uspořádání 2T2R, takže 300 Mbit/s slibuje jak pro příjem, tak pro odesílání. V našem běžném testu pomocí nástroje Iperf jsme dosáhli při 40 vláknech reálné propustnosti v průměru 93,6 Mbit/s. To odpovídá výsledkům konkurenčních zařízení a TP-Link bez problémů „drží krok“.

Verdikt

Ať už sháníte bezdrátový směrovač do domácnosti či přístupový bod do sítě poskytovatele, TP-Link TL-WR843ND svou práci zastane dobře. Díky nadprůměrným anténám se ziskem 5 dBm nabízí především dobrý výkon na bezdrátové síti. Pokud byste jej uvažovali do domácnosti, vezměte v úvahu, zda vám nebude chybět USB port, který můžete využít například pro připojení tiskárny či sdíleného disku.

Zařízení je také v porovnání s některými konkurenčními směrovači až zbytečně velké a snížení rozměrů by mu určitě prospělo. Svůj účel nicméně směrovač plní velmi dobře a s příjemně nízkou cenou vám ho určitě můžeme doporučit.

Hodnocení: 85 %

UI21

Pro: 5dBi antény, WISP mód, PoE
Proti: průměrný design, tělo zařízení by mohlo být menší, poněkud zbytečné tlačítko pro přepínání režimů

Výrobce: TP-Link
Cena: od 587 Kč (zdroj: Heureka.cz, 28. 2. 2013)