Hlavní navigace

Recenze: TP-Link Archer C7 - router do moderní domácnosti

5. 3. 2014

Sdílet

 Autor: TP-Link
V dnešní recenzi se podíváme na zoubek dvoupásmovému routeru Archer C7 s podporou nejnovějšího bezdrátového standardu 802.11ac. Své využití najde zejména v prostředí náročných moderních domácností s velkým počtem zařízení připojených k internetu.

S neustále rostoucím množstvím zařízení schopných přístupu k internetu rostou v domácnostech pochopitelně také nároky na síťovou infrastrukturu, a to nejen poskytovatele, ale také vlastní domácnosti. Protože se TP-Link v poslední době zaměřuje také na vysoce výkonná zařízení a nedávno na český trh uvedl dvoupásmový router Archer C7 (AC1750), vzali jsme si jej do dlouhodobého redakčního testu.

Balení je v tomto případě stejně jako u jiných modelů jednoduché, ale přitom dostatečné, aby odolalo transportu. Kromě velké placky v elegantní černé s průmyslově střiženými křivkami, které kazí pouze lesklá povrchová úprava, a napájecího adaptéru v balení naleznete také metr a půl dlouhý síťový kabel Cat5. Škoda absence instalačního materiálu pro umístění routeru na zeď.

Po vybalení z krabice stačí odlepit fólie a nálepky, namontovat 5GHz antény, zapojit síťové kabely do správných zdířek a po stisknutí tlačítka pro zapnutí již budete ve většině případů fungovat. Pokud se tak nestane a nejste si jisti v kramflecích, vezmete za vděk přiloženému CD s interaktivním průvodcem. Pomocí něj zvládnete router nakonfigurovat během pár minut a několika málo kliknutí, i když je pro vás síťařina španělskou vesnicí. Stejně tak si pohodlně nastavíte bezdrátovou síť včetně jejího dostatečného zabezpečení.

Pokud by vám bezdrátová síť stále nefungovala, ujistěte se, že máte zapnuté bezdrátové rozhraní (příslušné tlačítko najdete vzadu na přístroji). Za řešení této bezpečnostní funkce od nás získává Archer C7 velké plus. Když se chystáte například na dovolenou a chcete zabránit tomu, aby se ve vaší nepřítomnosti nikdo do sítě nedostal, stačí jej prostě nastavit do polohy vypnuto a nemusíte kvůli tomu otevírat administrační rozhraní routeru a hledat potřebné nastavení.

Šest antén pokryje celou vaši domácnost

Ta největší přednost modelu Archer C7 na vás čeká, až přivedete k životu trojici vestavěných 2,4GHz a trojici odnímatelných 5GHz antén – maximální teoretická propustnost bezdrátového pásma až 1,75 Gbit/s. Zní to parádně, proto rovnou dodáváme, že se jedná o 450 Mbit/s v 2,4GHz pásmu a zbývajících 1300 Mbit/s v pásmu 5 GHz.

Pro datově nenáročná zařízení, jako jsou smartphony, telefony a další přístroje, na kterých jen surfujete, využijete pásmo 2,4 GHz a naopak pro streamování obsahu do televize a další náročné datové přenosy si vyhradíte méně rušené pásmo 5 GHz.

Schématické využití dvou pásem routeru TP-Link Archer C7

 

Praktické testy

Pokud chcete využít tento router na maximum, potřebujete odpovídající hardware na druhé straně. Protože klientských zařízení s podporou standardu 802.11ac je zatím jako šafránu, pro plnohodnotné využití výkonu routeru se nabízí bezdrátový bridge. V našem případě roli prostředníka zajistil Linksys WUMC710. Jako zástupce zařízení schopného pracovat v pásmu 5 GHz posloužil notebook vybavený síťovou kartou Intel Centrino Advanced N 6205, která nabízí teoretickou propustnost 300 Mbit/s.

Reálné výsledky nás mile překvapily, protože v 5GHz pásmu neměl router při kopírování 1GB souboru z počítače na síťové uložiště problém dosáhnout rychlosti 250 Mbit/s, v případě pásma 2,4 GHz se rychlost snížila na 150 Mbit/s. V kombinaci s bezdrátovým bridgem pak rychlost přesahovala velmi pěkných 500 Mbit/s.

To vše pochopitelně platí při minimální vzdálenosti od routeru, tedy pokud se klientské zařízení nacházelo ve stejné místnosti jako router. Při přesunutí koncového zařízení za dvě panelové zdi klesla rychlost přenosu při opakovaném testu přibližně o polovinu, ačkoliv síla signálu byla stále dostatečná. Rozdíly při surfování na internetu nepostřehnete, ale pokud budete kopírovat soubory z počítače na počítač, v některých případech bude rychlejší i USB 2.0 flashdisk.

DLNA server z připojeného USB zařízení

Protože Archer C7 disponuje dvěma USB porty, které můžete využít například pro připojení tiskárny či flashdisku, zajímalo nás, jaké rychlosti bude router dosahovat při sdílení obsahu z připojeného USB zařízení. Abychom se vyhnuli omezení na straně flashdisku, byla použita USB 3.0 klíčenka Kingston DT Ultimate 3.0. Maximální rychlost přenosu dosahovala slušných 12 MB/s. Sice tak plně nevyužijete potenciál rozhraní USB 2.0, ale pro streamování jakéhokoli obsahu je to hodnota více než dostatečná.

Možná vás při čtení řádků výše napadlo, že k routeru připojíte svůj externí disk a využijete jej jako mediální či FTP server. Rychlostně by v tom problém na většinu multimediálního obsahu nebyl a funkčně rovněž ne, ale router bohužel nedává pro většinu externích disků bez napájení dostatečné množství elektrické energie pro jejich chod. Musíte tak sáhnout po externě napájeném disku.

Verdikt

Síťové prvky s podporou standardu 802.11ac nejsou zatím levnou záležitostí. Ostatně taky nejsou pro každého, protože velká část domácností si vystačí se stávajícím standardem 802.11n. Pokud v domácnosti provozujete celou řadu zařízení a nechcete, aby se mezi sebou dělila o datový tok v úzkém pásmu 2,4 GHz, pak je pro vás investice minimálně do dvoupásmového routeru prakticky nutností.

Ocenění TOP PRODUKT 2014 pro TP-Link Archer C7Pokud přemýšlíte do budoucna, požadujete maximální výkon v každé situaci, ale zároveň hledíte také na cenu, představuje pro vás Archer C7 rozumnou volbu. Nabízí moderní standardy včetně podpory IPv6 a širokou nabídku funkcí od DLNA přes možnost omezení datového toku až po rodičovskou kontrolu. Nesmíme  zapomenout ani na možnost pohodlné základní konfigurace pomocí aplikace Tether, která je dostupná pro chytrá zařízení s operačním systémem Android a iOS.

Mezi drobnosti, které si zaslouží pochvalu, patří vzdálenost USB portů navržená tak, abyste vedle sebe mohli zapojit i dva objemnější flashdisky. Velkou část uživatelů určitě potěší zelené stavové diody, které neoslňují ani v noci. Naopak za nešikovné považujeme umístění WPS tlačítka na zadní stranu routeru. Určitě by se pro jeho umístění dala nalézt praktičtější poloha, na které by zároveň tlačítko nekazilo celkově povedený design. To se na náš vkus daří pouze lesklé povrchové úpravě.

Svým výkonem, širokou nabídkou funkcí a připraveností na blížící se "éru internetu věcí" od nás Archer C7 zaslouženě dostává ocenění TOP PRODUKT 2014.

 

Hodnocení: 95 %
Doporučená koncová cena: 
3988 Kč včetně DPH

 

Technické parametry

Hardwarové specifikace

Rozhraní

4 x 10/100/1000 Mbit/s LAN port
1 x 10/100/1000 Mbit/s WAN port

2 x USB 2.0 port

Tlačítka

WPS tlačítko
Tlačítko resetování

Tlačítko pro vypnutí bezdrátového rozhraní
Vypínač

Externí napájení

12VDC / 2,5 A

Rozměry (š x h x v)

243 x 160 x 32,5 mm

Typ antény

3x odnímatelná všesměrová 5dBi anténa pro 5 GHz (RP-SMA),

3x interní anténa pro 2,4 GHz

 

Funkce bezdrátové sítě

Bezdrátové standardy

IEEE 802.11ac/n/a 5 GHz

IEEE 802.11b/g/n 2,4 GHz

Frekvenční rozsah

2,4 GHz a 5 GHz

Přenosová rychlost

5 GHz: až 1300 Mbit/s

2,4 GHz: až 450 Mbit/s

Vysílací výkon

Citlivost přijímače

5GHz:

11a 6Mbps-96dBm

11a 54Mbps: -79dBm

11ac HT20: -71dBm

11ac HT40: -66dBm

11ac HT80: -63dBm

2.4GHz

11g 54M: -77dBm

11n HT20: -74dBm

11n HT40: -72dBm

Bezdrátové funkce

Zapnutí/vypnutí bezdrátového rozhraní, WDS bridge, WMM, statistika bezdrátové sítě

Zabezpečení bezdrátové sítě

podpora 64/128/152bit WEP / WPA / WPA2,WPA-PSK / WPA2-PSK

 

MIF21

Softwarové funkce

Typ sítě WAN

Dynamická IP/statická IP/PPPoE/
PPTP (duální přístup)/L2TP (duální přístup)/BigPond

DHCP

Server, klient, seznam klientů DHCP,
rezervace adres

Quality of Service

WMM, Bandwidth Control

Přesměrování portů

Virtual Server, Port Triggering, UPnP, DMZ

Dynamické DNS

DynDns, Comexe, NO-IP

VPN Pass-Through

PPTP, L2TP, IPSec

Řízení přístupu

Parental Control (rodičovská kontrola), Local Management Control, Host List, Access Schedule, Rule Management

Firewall

DoS, SPI firewall
Filtrování IP/MAC adres, filtrování domén,
IP and MAC Address Binding

Protokoly

IPv4 a IPv6

USB sdílení

Samba, FTP server, media server, tiskový server

Správa zařízení

Řízení přístupu
Místní správa
Vzdálená správa

Síť pro hosty

1x v pásmu 2,4 GHz

1x v pásmu 5 GHz

 

Ostatní

Certifikace

CE, FCC, RoHS

Systémové požadavky

Microsoft® Windows® 98SE, NT, 2000, XP, Vista™ nebo Windows 7, MAC® OS, NetWare®, UNIX® nebo Linux.

Nároky na prostředí

provozní teplota: 0 ℃ - 40 ℃
teplota pro uskladnění: -40 ℃ - 70 ℃
provozní vlhkost: 10 % - 90 % nekondenzující
vlhkost při uskladnění: 5 % - 90 % nekondenzující


Autor se již od útlého dětství věnuje IT a je autorem mnoha lokalizací softwaru do češtiny. Ve volných chvílích píše Buchtič blog převážně o IT a herním průmyslu.