Hlavní navigace

Recenze: TerraTec Aureon Dual USB

18. 11. 2008

Sdílet

Řada lidí se dívá na USB zvukové karty s odporem, jako na cosi zbytečného a svými kvalitami zaostávajícího za svými většími interními sourozenci. TerraTec Aureon Dual by je z tohoto omylu mohl vyvést.

Pokud se ptáte, k čemu je vlastně produkt TerraTec Aureon Dual USB dobrý, tak odpověď zní velmi jednoduše: Aby nahradil nekvalitní integrované zvukové "karty" všude tam, kde není možné osadit kvalitní interní zvukovku.

Například v práci, kde vám nedovolí otevřít počítač a osadit si ho vlastním vybavením. Popřípadě pokud máte obzvláště nepovedený notebook s nekvalitním zvukovým výstupem.

První z uvedených případů se týká i autora recenze, v práci totiž používá počítač renomované značky s integrovanou zvukovou kartou SoundMAX (opravdu hrozný výrobek), která nejen šumí, ale také prská a bzučí. Tyto ruchy se ještě více umocňují, když uživatel zahýbá s myší (oproti tomu jsou zvukovky na běžných základních deskách střední třídy hotovým požehnáním). Ačkoli jsou pravidla používání počítačů nastavena poměrně benevolentně, přesto integrovaná zvuková karta nepřichází v úvahu.První volbou v nabídce byla cenově příznivá externí USB zvuková karta Aureon Dual od společnosti TerraTec. Stačilo produkt vsunout do USB, načež se nainstaloval ovladač¨. Následně není vyžadováno žádné potvrzování ani restartování, zařízení se automaticky nastaví jako výchozí zvuková karta.

TerraTec Aureon Dual USB samozřejmě nenabízí takové vymoženosti jako můj domácí Sound Blaster X-Fi Music, přesto ho hodnotíme velmi dobře. Hladina šumu je subjektivně nízká, a to i při použití velmi citlivých sluchátek, pokud se nastaví hlasitost výstupu rozumně, šum není ani slyšet.

K dispozici je i redukce na optický výstup, což poskytuje ještě větší kvalitu zvuku. Pokud byste chtěli například využívat Skype, Aureon má i vstup pro mikrofon.

Mezi negativa této karty bychom tak snad zahrnuli absenci automatické instalace rozšiřujících programů, například ekvalizéru, na druhou stranu takové věci lze snadno doinstalovat později, popřípadě například využít možností hudebního přehrávače.

Pro někoho může být také nepříjemná podpora pouze „obyčejného“ stereo módu, žádné více-reproduktorové systémy si tak k tomuto produktu nepřipojíte. Nicméně k tomuto účelu ani není recenzovaná karta určena.

Verdikt

Máme-li tedy svou zkušenost s TerraTec Aureon Dual USB shrnout, tak se jedná o výborné řešení například pro poslech hudby a sledování filmů, zvláště pokud nevyžadujete více než běžné stereo, přičemž upřednostňujete jednoduchou instalaci a vynikající cenu. Ta se v současné době pohybuje kolem 500 Kč s daní.

Cena vč. DPH: 500 Kč

Technické parametry:

  • 16 bit zvuk / 44,1 a 48 kHz
  • 3,5 mm analogový výstup
  • 3,5 mm vstup pro mikrofon
  • redukce na optický stero výstup
  • USB 1.1 / 2.0 kompatibilní
  • Podpora Win98 SE, ME, 2000, XP, Vista, Mac OS9 / OS X, Linux s USB ovladačem v jádru

- - Alexandr Radecký

skoleni


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).