Hlavní navigace

Recenze: Telefon Well ST100 propojuje VoIP s Wi-Fi

17. 4. 2013

Sdílet

 Autor: Joyce
Společnost Well nabízí VoIP bezdrátový telefon, který má integrovaný Wi-Fi modul pro připojení do sítě. Jak se telefonuje s „bezdrátem na druhou“?

Well ST100 je jedním z mála telefonů, které současně využívají standardy SIPv2 a Wi-Fi 802.11b/g. Je určen pro domácnosti i firmy, které využívají nebo chtějí využívat VoIP telefony, přičemž hledají poměrně jednoduché řešení, které jim díky připojení přes Wi-Fi usnadní instalaci a používání.

Telefon o rozměrech 138x48x16 mm váží 99 g. Je vybaven 2“ TFT displejem (256 tisíc barev) o rozlišení 176 x 220 pixelů. Pro atraktivnější animované menu stolního telefonu to bohatě stačí. Nečekejte zobrazení fotky volajícího či další zázraky, není to videotelefon ani multifunkční smartphone.

Kromě 12 numerických kláves telefon disponuje sedmi funkčními tlačítky, křížovým ovladačem a dvěma bočními tlačítky pro ovládání hlasitosti. Ovládání je poměrně intuitivní, ale v porovnání se starými Nokiemi, kterým stačily čtyři funkční klávesy, je kláves na náš vkus snad zbytečně mnoho.

V menu telefonu se pohybujete prostřednictvím křížového ovladače a funkčních kláves. Kdo měl kdy možnost držet v ruce některých ze starších klasických mobilních telefonů bez moderních operačních systémů, nebude mít s navigací problém. Rozhraní je navíc kompletně lokalizováno do češtiny.

Instalace pro začátečníky i šťouraly

Well ST100Instalace telefonu je snadná. Alespoň v našem případě to znamenalo po vybalení s krabice zapojit základovou stanici do elektrické sítě, zapnout telefon (případně nechat chvíli dobít), přes tlačítko Wi-Fi vybrat dostupnou bezdrátovou síť a zadat její heslo. Ostatní nastavení jsme nechali automatické. Telefon podporuje zabezpečení WEP, WPA-PSK a WPA2-PSK.

IP adresu, bránu a masku je možné manuálně nastavit, v tom případě budete trochu zápasit při vkládání adresy, jelikož telefon v číselném poli neukazuje pozici kurzoru. Pokud máte adresu v síti např. 192.168.0.25, tak při zadání prvních dvou trojčíslí se kurzor přesouvá dál automaticky, ale u posledních dvou číselných pozic musíte odhadnout, kdy přeskočit do dalšího políčka křížovým ovladačem.

Pro nastavení SIP lze klasicky doplnit do polí uživatelské jméno, heslo, doménu poskytovatele, případně proxy. Ten, kdo již má s nastavením VoIP nějakou zkušenost, by neměl mít žádný problém. Telefon si dokáže zapamatovat až čtyři profily nastavení VoIP. Šťouravějším uživatelům telefon dovoluje zvolit vlastní tapety, sílu podsvícení displeje, zamknutí telefonu, další nastavení pro mezinárodní hovory a přesměrování či blokování hovorů.

Dostupné je také tzv. Admin menu pro ladění nastavení. Obsahuje možnosti testování ping, testovací prostředí pro vyzkoušení všech funkcí a hardwaru (LCD, podsvícení, klávesy, vibrace, reproduktor, baterie atd.), nastavení roamingu (v případě, že se připojujete na více přístupových bodů v okolí), DTMF módu, provisioningu či STUN.

Telefon umožňuje vybrat z pěti vyzváněcích profilů (standard, schůze, ticho, pager a hlučný), u kterých lze zvlášť nastavit tón (24 melodií) a hlasitost zvonění příchozích hovorů a sms, vibrace, tón a hlasitost kláves a dalších servisních hlášení (baterie, nabíjení, zapnutí telefonu). Telefon lze spravovat i přes webové rozhraní.

Volání a provoz

Přes pravé horní funkční tlačítko na domovské obrazovce se dostanete do telefonního adresáře s kapacitou 500 kontaktů (telefon si také pamatuje posledních 60 příchozích, 60 odchozích a 60 zmeškaných hovorů). Ke kontaktu lze přiřadit více čísel, adresu, e-mail, narozeniny či další poznámky. Pro vytáčení/přijetí hovoru slouží standardně samostatné zelené tlačítko, pro ukončení červené.

Kvalita zvuku ze sluchátka dosahuje klasické pevné linky. Na druhé straně jsme hovory testovali s Apple iPhone 4S, kde byla kvalita zvuku vyšší. Stejně tak kvalita a síla zvuku reproduktoru pro hlasitý odposlech nebyla nijak závratná. Pokud však potřebujete telefon položit na stůl a udělat si pár poznámek v průběhu hovoru, neměli byste mít problém. Na routeru doporučujeme v rámci QoS telefonu přiřadit vyšší prioritu, pokud bude síť silně vytížená, může se vám stát, že bude mít hovor cca 1-2 sekundové výpadky.

Dokovací kolébka telefonu slouží pouze jako stojánek s napájením. Tuto funkci zvládá bez problému. Některé recenze si stěžují na vůli konektoru, kdy nechtěné zavadění může vést k přerušení kontaktu a „znovunabíjení“, my se však s problémem nesetkali. Zvláštní vlastností telefonu je trvalé svícení displeje vypnutého telefonu při nabíjení. Je však pravdou, že tuto alternativu pevné linky si nepořizujete proto, aby nebyla trvale zapnutá.

Ačkoliv můžete plně využít „bezdrátovosti“ pro volný pohyb v dosahu Wi-Fi, počítejte s tím, že byste po většinu času neměli telefon nechávat mimo kolébku. Když jsme nechali přes noc telefon bez nabíjení v místě, kde signál Wi-Fi kolísal, do rána se 1050mA baterie zcela vybila. Při postavení do místa s dostatečným systémem problém nebyl.

Výrobce uvádí, že v pohotovostním stavu dosahuje výdrž až 7 dní a nepřetržité telefonování by měl ST100 zvládnout po dobu až 9 hodin. Akumulátor je výměnný, takže pokud časem jeho kapacita poklesne, neměl by být problém s jeho obnovou.

Při testech ukázal Wi-Fi modul VoIP telefonu dostatečnou citlivost pro běžné potřeby našeho použití. I když v porovnání s iPhonem (podobnější mobilní zařízení s Wi-Fi nebylo k dispozici) vykazoval ST100 nižší stabilitu připojení a v případě zakolísání signálu se odpojoval a připojoval. Připojení po výpadku probíhá zcela automaticky, ale pokud byste telefon umístili do místa se slabým signálem, může se vám v  okamžiku výpadku stát, že se vám volající shodou okolností nedovolá. V podobných případech doporučujeme navštívit stránky s podporou, kde jsou podobné případy řešeny.

Telefon jsme testovali s dvěma routery značek TP-Link a Belkin. V případě prvního nebyl s připojením problém. U Belkinu (nejvyšší řada Wi-Fi routerů) se však telefon v častých intervalech odpojoval a připojoval a pomohlo až manuální nastavení samostatné Wi-Fi sítě s jiným typem šifrování.

Další funkce

Telefon obsahuje i další funkce jako budík, kalendář, světový čas a kalkulačku. V dnešní době rozšíření chytrých telefonů tyto funkce však považujeme za vedlejší. Některé uživatele však mohou potěšit.

Psaní SMS je velice podobné tradičním mobilním telefonům. Kromě klasického rozdělení zpráv na doručené, odchozí a koncepty, lze přednastavit jejich rychlé šablony. Telefon není vybaven slovníkem pro prediktivní psaní.

Hodnocení

Pokud jste příznivcem levného VoIP telefonování, máte doma či v prostorách kanceláře kvalitní pokrytí Wi-Fi signálem je pro vás Well ST100 rozhodně zajímavým řešením. Za koncovou cenu kolem 2 000 korun získáte bezdrátový telefon, se kterým se můžete volně pohybovat po svých prostorách bez obavy výpadků signálu či hovoru, které běžně postihují bezdrátová sluchátka komunikující rádiem pouze se svou základnou. Ovládání je jednoduché, běžný uživatel nepotřebuje číst manuál a jako bonus může vnímat další funkce psaní SMS a organizační aplikace jako kalendář, budík či kalkulačku.

webcast

Hodnocení: 86 %

Koncová cena: 2 194 Kč s DPH.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).