Hlavní navigace

Recenze: System Mechanic 8.5

10. 3. 2009

Sdílet

Tentokrát jsme se důkladně podívali na dalšího zástupce programů nabízejících optimalizaci běhu počítače.

Recenze: System Mechanic 8.5

System Mechanic 8.5Milióny lidí, kteří dnes pracují s počítači, je možno rozdělit na dvě hlavní skupiny – jedni se o svého miláčka dokonale starají a pravidelná údržba zahrnující defragmentaci, kontrolu a opravování pevného disku, zálohování a podobně jim nečiní žádné potíže. Druzí potom fungují jako čistí uživatelé – do konfigurace počítače zasáhnou jen v případě, kdy  již něco nefunguje nebo pořebují něco nainstalovat. Ti se potom diví, když se jim z nadupaného stroje během krátké doby stane belhající se dědeček. Následně jim nezbývá nic jiného, nežli v pravidelných intervalech potupně opakovat reinstalování všeho, počínaje operačním systémem.

Právě pro druhou zmíněnou skupinu je určen program System Mechanic, který se nedávno dočkal verze pohybující se mezi osmičkou a devítkou. Hlavní novinkou je zde podpora 64-bitových operačních systémů. Podobné meziverze nemívají uživatelé nijak v oblibě, neboť ve většině případů neznamenají nic jiného, nežli více či méně úspěšnou snahu vytáhnout ze zákazníků extra peníze. A u programu, který sice stojí přijatelných 35 dolarů (800 Kč) hned za tři licence, které je však nutné každý rok obnovovat, to platí obzvláště.

System Mechanic 8.5

Nástroje obsažené v tomto optimalizačním balíku jsou robustní a účinné, v nabídce se nezapomnělo snad na nic, co může na počítači dělat potíže. Základní oblasti zahrnují kontrolu a opravu pevného disku a registrů, přípravu pohotovostního CD pro případ katastrofického selhání, zvyšování rychlosti počítače , pravidelné čištění operačního systému a další úpravy v OS Windows.

System Mechanic 8.5Některé kroky jsou jasné, pravidelná defragmentace nebo optimální otevírání souborů jednotlivé kroky jednoznačně urychlí. Slib zrychlení internetového provozu o 300 procent zní poněkud bombasticky a rozhodně jsme nic podobného nepozorovali. Nicméně většina aplikací pracuje tiše v pozadí a o chválihodné činnosti aplikace souhrnně nazvané ActiveCare víme vlastně jen z toho, že se počítač chová tak, jak má. Pokud chceme, program nás o aktuální situaci upozorňuje diskrétní ikonkou na dolní liště.

Hardwarové nároky jsou na dnešní dobu minimální – 256 MB RAM a 25 MB pevného disku. Jako negativum bychom uvedli v podstatě minimální snahu o vysvětlení jednotlivých kroků uživateli. Ve chvíli, kdy počítač čistíme poprvé, navíc program není právě z nejrychlejších.

skoleni

 

Hodnocení: 70%

Klady: Spolehlivý pomocník pro udržení počítače "na uzdě"

Zápory:  Nutnost platit každý rok za licenci