Hlavní navigace

Recenze: StudioLine Photo Classic 4.2

Sdílet

 Autor: H&M System Software
Německá firma H&M Software má ve své nabídce fotoeditorů hned čtyři verze. Basic, Classic, Pro a SE. Zatímco Basic je zdarma, Classic je verze nejprodávanější, Pro je v podstatě Classic připravený pro celou firemní síť a SE se používá spíše jako dar a z firemních stránek si ji ani nestáhneme. StudioLine se dočkalo již 4. verze.

Jak je dnes již zvykem, i zde došlo ke kombinace programu pro archivaci a práci s fotosoubory s pravým fotoeditorem. Archivační program pracuje spolehlivě, ale ani on se nevyhnul přípravě vlastní databáze, což je hned dvojnásobný opruz – jednak to zbytečně zabírá místo na pevném disku, a jednak to zbytečně prodlužuje práci, protože program tvrdošíjně vzdoruje natáhnout pouze jediný snímek, který chceme editovat.

 

StudioLine Photo Classic 4.2

Mezi novinky patří Osobní asistant, který hlídá, abychom z fotoaparátu nebo přenosných periférií stahovali pouze fotografie, které na počítači ještě nejsou. Podobné programy si ale většinou kupujeme spíše kvůli samotné editaci. Tady jsou mé pocity poněkud rozporné.

Není pochyb o tom, že jednotlivé funkce jsou dostatečně robustní a že nabídka fotoeditačních nástrojů je solidní. Spíše se jedná o jejich využití. Na pravé straně se jich totiž objeví jen pár a pokud chceme více, musíme si z horní lišty otevřít Image Tools a ty nám místo obvyklé nové lišty otevřou speciální okno, ze kterého si musíme vybrat. Zvolený nástroj se potom otevře v pravém dalším okně a teprve můžeme pracovat. A to k tomu musíme mít vybranou fotografii, což je další složitost – sice je zajímavé, že můžeme upravovat i jednotlivé „napínáčky“, v praxi to ale moc užitečné není. Musíme fotografii tedy otevřít nikoliv nástrojem Viewer, jak by se dalo předpokládat, ale Image Viewer. Potom už to frčí. Vedle samotných úprav máme i řadu předem definovaných předloh. Dobrá je možnost vložení fotoznaku.

StudioLine Photo Classic 4.2

Vedle samotných úprav je zde velice solidní možnost přípravy fotografií přímo pro web, modul Web Gallery přichází s bohatou nabídkou nejrůznějších šablon a zajímavě vypadající webovou galerii máme po několika kliknutích, aniž bychom museli vědět něco o HTML.

Zajímavě a celkem jednoduše funguje i dnes populární geotagging. Pokud pomineme možnost stahování údajů z fotoaparátů vybavených GPS, tak si to můžeme udělat i ručně. Sice místo kliknutí na mapu si musíme naopak přetáhnout fotku k mapě, ale to je jen zvyk. Horší bylo, že jsem se potom z geotaggovací stránky nemohl ani za nic dostat a problém musel vyřešit vypnutím programu.

StudioLine Photo Classic 4.2

 

Verdikt

Celkové pocity jsou proto takové všelijaké. Ovládání tohoto softwaru rozhodně neoslní a pokud to bude naše první setkání, bude doba potřebná na ovládnutí všech možností poměrně dlouhá. Za trpělivost ale budeme odměněni velmi svižnou fotoeditací, a cena 70 dolarů je na dnešní dobu celkem příznivá.

 

Pro: Rychlost, bohatá nabídka funkcí

 

Proti: Neobvyklé ovládání

 

Celkem: 60 %

 

Výrobce: H&M System Software

 

Cena: 70 USD (stažení)/80 USD (médium) verze Classic

Tip MIF pravo

 

StudioLine Photo Classic 4.2